Демократичний прорахунок України

2 коментувати
Правляча коаліція недостатньо підготувалася до виборів

Правляча коаліція недостатньо підготувалася до виборів

Щоб протистояти Путіну, Україна повинна об'єднатися. А це неможливо зробити, відмовляючи жителям Сходу в праві голосу

Міжнародні спостерігачі з ОБСЄ визнали місцеві вибори, що пройшли в Україні, 25 жовтня, в цілому конкурентними, вільними та демократичними. Хоча щодо більшої частини країни ця заява є справедливою, голосування стало великим кроком назад у процесі інтегрування громадян російськомовного Сходу.

Приблизно двом мільйонам українців з Донецької та Луганської областей (проживаючим не на окупованих територіях), було відмовлено в праві взяти участь у недільних виборах.

Незважаючи на всі зусилля української ЦВК, територіальні комісії в Маріуполі (населення 450 000) та Красноармійську (населення 68 000) скасували голосування. Не дивно, що ці комісії, схоже, були політично мотивовані: правляча коаліція недостатньо підготувалася до виборів, і соцопитування показували сильну підтримку Опозиційного блоку.

Це сталося в контексті кампанії з відтягування голосування, яка вже кілька місяців велася новим українським ворогом демократії Павлом Жебрівським, губернатором Донецької області, якого Петро Порошенко призначив на цей пост в травні 2015.

Жебрівський, який побував за два останніх десятиліття в кількох націонал-демократичних партіях, родом з Центральної України. Він ніяк не пов'язаний зі східним регіоном країни, хоча деякий час (до кінця 2014 по початок 2015) бився з російськими військами і підтримуваними ними бойовиками в Донбасі. Після призначення на посаду губернатора він прославився виступами на публіці і в медіа, під час яких гучно і зверхньо заявляв, що в Донбасі «людям промили мізки, люди деморалізовані і розколоті», а тому місцеві вибори потрібно перенести на 2017 рік.

У минулому році вибори були проведені, незважаючи на військові дії

Після того, як президент Порошенко прийняв інше рішення, Жебрівський продовжував надаремно вести мову про перенесення виборів у Маріуполі та деяких інших містах через «небезпечну ситуацію». Мова йде про регіон, де останні тижні дотримується режим припинення вогню. У минулому році парламентські і президентські вибори були проведені, незважаючи на військові дії.

Незважаючи на тиск міжнародної спільноти, в неділю Жебрівський знову повернувся до улюбленої теми. Він проігнорував рішення ЦВК про проведення виборів і прийняв сторону територіальної комісії, яка заблокувала використання бюлетенів, надрукованих у відповідності з законом тієї ж друкарнею, яка друкувала бюлетені для парламентських та президентських виборів.

Жебрівський присікався до того, що друкарня належить українському олігарху Рінату Ахметову, який підтримує Опозиційний блок і чиї бізнеси мають приорітет в Маріуполі. Але використовувати друкарню Ахметова вирішили тому, що територіальна комісія тижнями навмисно відкладала друк бюлетенів: її члени, здебільшого, з партій, які не показали б хороших результатів на виборах, не приходили на зустрічі, не даючи зібрати кворум. Пізніше, коли 22 бюлетеня з сотень тисяч були знайдені поза запечатаними упаковками, територіальна комісія використала це дрібне порушення, щоб наплювати на рішення ЦВК і визнати вибори недійсними. Розкритикувала це рішення українська група спостереження Опора, чий лідер заявив, що «з 22 бюлетенів сотням тисяч громадян відмовили у праві проголосувати».

Антидемократичні дії Жебрівського в останні кілька місяців підірвали довіру до нього багатьох виборців регіону, які більше не вірять в чесну гру з його боку.

Не менше побоювань викликає і той факт, що близько 1,5 млн внутрішньо переміщених мешканців зруйнованих війною окупованих територій Донбасу, розкидані тепер по всій Україні, також не змогли проголосувати. Український парламент проігнорував пропозиції дозволити їм проголосувати за новим місцем проживання.

Ці виборці – ті ж люди, які стали жертвою путінської агресії. Багатьом довелося побачити жахи війни і руйнування своїх будинків. Іронія в тому, що це найбільш патріотично налаштована частина жителів Донбасу. Вони підтримують єдину Україну та вважають її своєю батьківщиною. Вони відмовилися визнати владу спонсорованих Росією «республік» і втекли. Більшість живе на нових місцях вже більше року. Відмова їм у законних виборчих правах може підштовхнути їх в руки Опозиційного блоку, в складі якого є ті, хто виправдовує російську агресію на Сході.

Результат виборів у Донбасі показав різкий контраст з вкрай висококонкурентними виборами в інших регіонах. В української влади ще є час на те, щоб виправити деякі зі зроблених помилок.

Президент Порошенко повинен гарантувати, що вибори в Краматорську та Маріуполі пройдуть так скоро, як тільки можливо, в ідеалі 15 листопада, коли в решті Україні заплановано другий тур місцевих виборів.

Він повинен усунути губернатора Жебрівського. Його агресія до проведення виборів означає, що не можна довіряти йому спостереження за процесом голосування.

Президент і парламент також повинні організувати якісне розслідування можливих антидемократичних маніпуляцій, через які жителі Маріуполя та інших міст не змогли взяти участь у виборах.

Якщо ці кроки будуть зроблені, Україна доведе свою витривалість, відкритість та відданість демократії. І це стане важливим кроком у напрямку до об'єднання жителів Сходу і Заходу. А саме єдність країни необхідна для того, щоб перешкодити небезпечним планам Путіна.

Друкується з дозволу Politico.eu

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.