Підрив Каховської ГЕС. Які ризики для життя та здоров’я
Найбільша екологічна катастрофа початку третього тисячоліття має ряд наслідків, що проявляться найближчими днями
Мертва вода
За наслідками знищення Каховської греблі спів мірне з результатами Чорнобильської катастрофи. Особливо, якщо урахувати, що більшість затоплених та підтоплених населених пунктів перебувають на окупованій території, і з боку України рятування людей з них організувати неможливо. По правому березі Дніпра підтоплено 14 населених пунктів, люди з яких евакуйовані. Тоді як кількість затоплених населених пунктів та їхніх жителів, які опинилися в пастці на лівому березі, важко встановити.
Трагедія має три рівні.
Нині ми — на першому: пряма загроза втоплення людей та втрата не тільки окремих будівель, але і населених пунктів в наслідок насильницької повені.
Другий етап — значущі та смертоносні інфекційні загрози для жителів лівого берега Дніпра Херсонщини. Їхньою причиною стане те, що розлив води затопив, розмив та вимив великі сховища агрохімікатів, відхожі місця худоби, вигрібні ями, кладовища. В наслідок різкого підйому води загинула велика кількість тварин, ймовірно і людей, які залишилися у воді. Цей етап загрожує вкрай важкою епідеміологічною ситуацією для населення, яке не було евакуйоване.
Попри дії російського режиму українцям вдалося евакуювати невелику частину людей з окупованих території. Але йдеться швидше про винятки, більшість людей залишаються у зонах високого ризику для життя.
Будь-які продукти, які є в підтоплених будинках, є потенційно заразними
Третій рівень — довготривала екологічна катастрофа. Зневоднення півдня материкової України та Криму має безпосередні та довгострокові наслідки. Загроза для фауни заповідника — лише одна з них. Високий ризик перетворення на пустелю південних земель. Навіть за умов подальшого відновлення, земля у результаті деградації стане непридатною для сільськогосподарської діяльності.
Але повернемося до другого етапу, який нині розпочинається.
Інфекційні загрози
Які інфекційні спалахи можуть виникнути в результаті екологічної катастрофи, спричиненої злочином Росії?
Дизентерія та стафілокок здатні потрапити в людський організм не лише з води, але і у разі, якщо продукти зіпсувалися. Тобто будь-які продукти, які є в підтоплених будинках, є потенційно заразними.
Останній раз епідемія холери на території України була у 1970 році у Одесі та Керчі, але її досить швидко вдалося ліквідувати. Тобто наразі в Україні немає хворих на холеру. Але сама холерна паличка присутня у довкіллі.
Холерний збудник може жити у фекаліях до 150 днів, у вигрібних ямах більше 100, у ґрунті — два місяці.
Холера — гостре діарейне захворювання, яке у важкій формі може швидко призвести до смерті. Між потраплянням у організм людини до проявів симптомів може пройти від дванадцяти годин до п’яти діб. Холерні спалахи бувають там, де проблема з водопостачанням та санітарією. А саме цього досягла Росія руйнуванням Каховської греблі.

Ще одна з неочевидних загроз: отруєння трупною отрутою.
Наукова назва розкладання біологічних тканин — птомаїни. Гнилісні процеси в мертвому організмі, особливо влітку, починаються вже с першого дня смерті.
Отруєння трупною отрутою можливе трьома способами:
— Вдихання трупного запаху (особливо в закритих приміщеннях)
— Випадкове потрапляння до рота (через забруднені руки, наприклад).
— Потрапляння токсинів у кров (дуже рідкісний варіант зараження).
За умов великої кількості загиблих живих істот під час повені, ймовірність стикнутися з трупною отрутою стає вкрай реальною.
Якщо попередні загрози стосуються лише підтоплених території, то наступна може виникнути на будь-якому відрізку Дніпра.
Йдеться про ризик зараження ботулізмом. До нього може призвести масовий мор риби. А ці явища вже спостерігаються вздовж Дніпра.
У разі споживання риби, зараженої ботулізмом, у людський організм потрапляє одна з найсильніших, серед природніх, отрут. Ботулотоксин викликає параліч і, при ненаданні медичної допомоги, призводить до загибелі.
Всі ці загрози нависли над людьми, які залишилися на підтоплених окупованих територіях. Якщо ООН та Червоний Хрест терміново не долучаться до порятунку населення лівого берегу Дніпра, то смерть кожної людини там буде і на їхній совісті.
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Погляди NV