Дональд і «нечесна» система

2 коментувати
На посту президента Трампу доведеться запропонувати рішення для соціальних, економічних і політичних проблем, які він озвучив

Інавгурація Дональда Трампа наближається, і, можливо, кращий спосіб оцінити нову адміністрацію – це сфокусуватися на чинниках, які привели його до перемоги. Трамп обирався не у вакуумі, і тепер, коли його плани набувають певної форми, ми можемо почати аналізувати їхній вплив на політику і економіку, в рамках яких він став кандидатом.

Трамп переміг, поставивши під питання надійність і політичного, і наукового істеблішменту, невтомно підкреслюючи розбіжності між їх описом ситуації в США і реалій, з якими доводилося стикатися виборцям. Як і Берні Сандерс на демократичних праймеріз, він почав збирати натовпи, порвавши з основним курсом своєї партії. Поки Гілларі Клінтон та інші республіканці намагалися будувати свої кампанії на культурних питаннях і традиціях, Трамп і Сандерс звернули увагу на те, що для виборців було найважливішим: система, в якій обрані чиновники активно захищали систему добробуту, до якої самі ж і належали.

Як інші кандидати втратили цю тему? Мені здається, вони її не втратили; радше, їхні зусилля щодо залучення широкого спектру виборців були обмежені системою, в якій надзвичайно важко фінансувати політичну кампанію без рабського потурання найбагатшій частині американського суспільства. Ця система запрошувала до бунту, і Трамп, як і Сандерс – що покладалися, відповідно, на самофінансування і низовий збір коштів, були ідеальними кандидатами, щоб такий бунт очолити.

Інших кандидатів також стримували партійні рамки, які вже давно не давали ані демократам, ані республіканцям відкрито заговорити про структурні нерівності в американській економіці. Для цього необхідно було б згадати такі проблемні питання, як технологічний прогрес і глобалізація. Довелося б говорити про спадщину десятиліть написаних лобістами угод про вільну торгівлю, обмежень і податкових політик, які працювали на користь багатих, але змушували звичайних американців до жорсткої економії. Історія про «нечесну» систему, розказана Трампом, зустріла у виборців більше розуміння, ніж будь-що, що їм вже тривалий час розповідали їхні політичні лідери.

Трампу доведеться працювати з тією ж системою, проти якої він виступав на виборах

Це вказує на другу проблему: багатьом виборцям «експертний» консенсус щодо глобалізації не здається правдою. Зокрема, економісти розхвалювали вільну торгівлю та глобальні ринки як однозначне благо. За малими винятками – крім гарвардського експерта Дені Родріка і нобелівського лауреата Майкла Спенса – ніхто не згадав, як багато людей втратять робочі місця і отримають мізерну компенсацію, а то і взагалі ніякої, і що така стрімка глобалізація, таким чином, може занадто розтягнути соціальну тканину держави. Але будь-який реальний експерт в галузі американської економіки міг вочевидь бачити, що США не зможе забезпечити гідну компенсацію постраждалим від міжнародної конкуренції.

Значна частина цієї конкуренції бере початок у домовленості про вільну торгівлю з Китаєм – великою державою зі значно нижчим доходом на душу населення. Частково це могло підвищити попит на політиків-націоналістів, подібних Трампу.

Подвійна криза представництва – і політичного, і інтелектуального – стала отруйним поєднанням. Критики планів Трампа не змогли похитнути його прихильників, оскільки належали до експертів, віру в яких ці прихильники втратили. Цей дефіцит довіри допоміг Трампу, але при переході від виборчої кампанії до управління він стане для нього серйозним викликом.

На посту президента Трампу доведеться запропонувати рішення для соціальних, економічних і політичних проблем, які він озвучив. Але для цього йому доведеться працювати з тією ж «нечесною» системою, проти якої він виступав на виборах, і створювати реально працюючі політики, які матимуть позитивний вплив на життя простих американців.

Так, контрольований республіканцями Конгрес може разом з Трампом розробити міні-версію «Нового курсу» Франкліна Делано Рузвельта в 1930-х. Але без реформування «нечесної» системи досить імовірно, що запропоноване Трампом пом'якшення бюджетної політики знову принесе користь тільки багатим.

У Трампа, який отримав багатство в спадщину, з'явився шанс визначити своє місце в історії. Сподіваймося, що він впорається з цим викликом і зможе виправити недоліки американської демократії, а не обмежиться політичними угодами з і заради багатих. Створення Америки, в якій добробут буде долею багатьох, а політична система стане більш демократичною, потребує реформ, які зменшують владу грошей і підвищують зв'язок з громадянами.

Щось менше означатиме, що Трамп підвів тих, хто привів його до влади. Нездатність відповідати принципам, на яких будувалася Америка, тривалий час створювала напругу, яка перешкоджала політичному, економічному і соціальногому прогресу країни. Якщо Трамп покаже неспроможність цих принципів, ціна помилок влади, результатом яких став результат цих виборів, виявиться дійсно високою.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Роба Джонсона. Републікування повної версії тексту заборонене

Більше поглядів тут

Copyright: Project Syndicate, 2017.
www.project-syndicate.org


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.