Вісім головних хитрощів кремлівської пропаганди

2 коментувати
У вашингтонських конференц-залах побоювання з приводу загрози нападу РФ можуть здатися надуманими, але в Східній Європі так не вважають. І для цього є вагомі причини

Москва активно поширює свій вплив в Європі і Євразії. Олександр Мотиль попереджає, що найбільш вразливими для агресії з боку Росії є балтійські країни, а експерт з безпеки Пол Міллер вважає, що з Латвії може початися Третя світова війна. Минулого місяця в Литві вийшов посібник для населення про те, як поводитись в разі нападу Росії. У вашингтонських конференц-залах ці побоювання можуть здатися надуманими, але в Східній Європі так не вважають.

Служби безпеки Естонії, Латвії та Литви б'ють на сполох. Як зазначено в оцінці загроз для національної безпеки Литви за 2015 рік, Росія вважає пострадянський простір «ареною геополітичних змагань», відмовляється визнавати суверенітет відповідних держав і у відповідь на посилення тертя із Заходом активізувала спроби здійснення впливу на сусідів.

Ми знаємо, що Росія використовує різні інструменти для проектування своєї влади і впливу в інших країнах, і ось що вона робить в країнах Балтії:

1. Підтримка екстремістів

Прокремлівські ЗМІ надають ефірний час націонал-популістам і праворадикальним групам, що поширюють свої заяви щодо кризи біженців. Мета - за допомогою ірраціональних страхів щодо біженців і побоювань з приводу зростання праворадикальних сил відвернути увагу від критики російської агресії в Україні.

Посольство РФ в Литві формує молоде покоління лояльних до Росії активістів через свої мовні школи

У Латвії прокремлівські медіа називають біженців загрозою для європейської безпеки і цінностей, а РФ зображують як справжнього друга Європи. До Естонії російських журналістів відправили за туристичними візами, щоб висвітлювати зустрічі супротивників прийому біженців, а також відвідати місцевий центр для біженців. Журналісти шукали підтвердження того, що Естонія ненавидить іноземців, включаючи біженців і росіян.

2. Маніпулювання російською діаспорою

Росія використовує реальні і надумані приклади порушення прав російськомовних меншин країн Балтії, щоб виправдати втручання у внутрішні справи сусідів. Російські урядові установи і фонди, що займаються так званою «політикою для співвітчизників за кордоном» прагнуть виробити у російськомовного населення лояльність по відношенню до Росії і посварити його з суспільством, в якому воно живе.

Посольство РФ в Литві формує молоде покоління лояльних до Росії активістів через свої мовні школи. Конференції, тренінги, табори - всі ці заходи російського посольства націлені на те, щоб насадити вигідну для Кремля версію історичних подій і поставити під сумнів незалежність і державність Литви.

3. Використання створених урядом неурядових організацій

Російський уряд дає гранти організаціям і активістам, котрі засуджують ситуацію з правами людини в країнах Балтії, представляючи свої звіти на міжнародних форумах. Щоб підтвердити цей меседж, Кремль використовує створені ним самим докази. Наприклад, російська влада профінансувала для двох організацій, розташованих в Таллінні (Центр юридичної інформації і Російська школа Естонії), участь в заходах ОБСЄ в Варшаві та Відні, де вони подали свої коментарі щодо стану прав меншин і ситуації з дотриманням прав людини в Естонії для включення в фінальну оцінку.

4. Використання історії як інструменту

Історія - це зброя. Росія виокремлює історичні моменти, які підходять для пропаганди, конструює нові наративи, що відповідають цілям Кремля, і робить ставку на емоційні теми: патріотизм, героїзм, самопожертву. Святкування 70-ї річниці закінчення Другої світової війни було використано для впливу на суспільні настрої.

5. Запуск і розширення медіа-проектів

Прокремлівська преса виводить упередженість на новий рівень і перетворює інформацію на зброю. Дезінформація, фейки, перекручування фактів, маніпуляції, введення в оману, теорії змови - все це часто подається як істина такими ЗМІ як RT, Sputnik і т. п. Завдяки цьому можна, наприклад, уявити Литву, Латвію та Естонію (загальна чисельність населення яких складає близько 6,2 мільйонів чоловік) як ворожі Росії країни, що представляють для неї і 143 мільйонів її населення загрозу.

6. Активізація діяльності шпигунських організацій

Російські розвідслужби і органи безпеки (ФСБ, ГРУ і СВР) активно працюють в країнах Балтії, намагаючись завербувати місцевих держслужбовців, вибудувати позиції для впливу на ці країни, проводити операції по втручанню в політику і внутрішні справи тієї чи іншої держави. Сфери їх особливого інтересу: ЄС і НАТО; збройні сили, розвідка; безпека і органи правопорядку; політичні, соціологічні та економічні дані; енергетична політика і стратегічна інфраструктура. За даними Департаменту державної безпеки Литви, російські розвідслужби намагалися вибудувати свою мережу в Міністерстві внутрішніх справ. Крім того, було безліч спроб проникнути в ряди армійських новобранців.

7. Запуск кібератак

Російські хакери одні з кращих в світі. Російська влада використовує спецслужби і хакерів, щоб домогтися переваги, провести операції із розголошення конфіденційної інформації в «правильний» час і для досягнення максимального ефекту, підриву роботи важливих систем в ключові моменти. Наприклад, коли була зламана веб-сторінка литовського Генштабу, там з'явилася неправдива інформація про те, що країна нібито планує вторгнення в Росію.

8. Використання енергетики

Росія чутлива до змін в енергетичному секторі, що є головним джерелом доходів і впливу Росії. Кремль намагається загальмувати і послабити енергетичну стратегію ЄС, вибудовуючи свою стратегічну енергетичну інфраструктуру, пропонуючи вигідні проекти і угоди в деяких країнах-членах Євросоюзу, а також виступаючи проти ринкової лібералізації. Кремль також використовує політично вмотивовану протекціоністську політику, розбещує місцеві бізнес-еліти, чинить тиск на сусідів для приєднання до його регіональних інтеграційних проектів.

Але, незважаючи на серйозні побоювання з приводу широкої активності Кремля в країнах Балтії, буде помилкою сказати, що він досягає успіху в цій справі. Його агресія і маніпуляції обмежені, оскільки країна переживає економічний спад (що посилюється західними санкціями і низькими цінами на нафту), зростає внутрішня конкуренція і ворожнеча між державними органами, міжнародна довіру невелика, оскільки осяжна реальність явно відрізняється від того, що говорить кремлівська пропаганда. Перераховані слабкі сторони Росії повинні бути наріжним каменем зусиль зі збереження національної та європейської безпеки.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Якуба Янда. Републікація повної версії тексту заборонена

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.