4 речі, які Захід повинен зрозуміти про Путіна

6 коментувати
Знаючи, що у військовому відношенні Росія поступається НАТО, Кремль використовує зброю боягузів: дезінформаційні операції і політичну підривну діяльність

У 2015 році я створив програму Kremlin Watch Program при празькому аналітичному центрі. Моя команда аналізує спроби впливу та дезінформаційні дії Росії, ми також допомогли уряду Чехії у розробці національної стратегії з цих питань. Ми публікуємо документи, пропонуємо різні стратегії і проводимо консультації в 16 країнах, в основному в Європі.

Ось чотири головних уроки, витягнуті з мого досвіду:

1. Режим Путіна вважає Росію наддержавою і чекає загального визнання

Крім ядерної зброї і величезної території, в Росії немає нічого, що робить її чимось більшим, ніж регіональна диктатура з рівнем життя в країнах, що розвиваються. Свобода слова в Росії гірше, ніж у Зімбабве, політичних опонентів розстрілюють або отруюють, журналістів вбивають, історичні факти систематично фальсифікуються, а більшість основних ЗМІ контролюється режимом. Путін пригнічує внутрішню опозицію – як політичні групи, так і незалежну пресу – тому що за 17 років свого правління він так і не зумів забезпечити нормальний рівень життя для простих росіян. ВВП Росії нижче, ніж в Італії, а середня зарплата нижча, ніж у Румунії.

Скільки тисяч українців повинні померти, захищаючи свою територію від підтримуваних Кремлем терористів, перш ніж США нададуть їм озброєння

На міжнародній арені Росію також не особливо поважають: слава допінгової наддержави, окупація України, Грузії і Молдови; підтримка кривавих диктаторів, таких як президент Сирії Башар Асад. Лівим політичним силам Заходу варто розлучитися зі своєю наївною мрією про те, що Москва є чемпіоном соціалістичних ідеалів, а праві політичні сили Заходу повинні визнати, що Росія не є чемпіоном консервативних цінностей. Тут придушуються особисті свободи і спостерігається найвищий рівень абортів у світі. Заради загальної поваги режим Путіна вбиває і залякує. Демократичні країни повинні засуджувати такі дії. Це працювало в кінці 80-х років і спрацює знову, якщо ми перестанемо купуватися на залякування радянської диктатури.

2. Москва досі небезпечна

Розуміючи, що у військовому відношенні Росія поступається НАТО, Кремль використовує зброю боягузів: дезінформаційні операції і політичну підривну діяльність. Є країни, готові продавати Москві свій суверенітет по частинах. Наприклад, Кремль фактично володіє більшою частиною сербської національної системи енергопостачання. Росія відкрито оплачувала президентську кампанію Марін Ле Пен. Той факт, що вона отримала великі пожертви від кривавого іноземного диктатора, який окупував території європейських країн, не дискредитував її в очах французької громадськості.

Деякі політики, які раніше закривали очі на діяльність Кремля, тепер дуже здивовані. Демократи в США довгий час ігнорували дії Росії, поки це не вдарило по ним восени 2016 року. Консерватори у Великій Британії займали надзвичайно тверду позицію стосовно російської агресії в Східній Європі, а от на потоки брудних грошей з Москви в Лондон вони закривали очі.

3. Російська дезінформація – реальна загроза для демократії в усьому світі

Як тільки політичне керівництво визнає загрозу, апарат безпеки отримує зелене світло для розробки політичних заходів по захисту країни. Ось що відбувається зараз в Німеччині, Чехії, Швеції і Фінляндії. Країни Балтії займаються цим вже десятки років. Більш того, як тільки уряд почне публічно визнавати таку загрозу, ЗМІ перетворять її на проблему національного масштабу. Телевізійні шоу розкажуть про те, як виглядає дезінформація, а поважні видання призначать кращих аналітиків для дослідження дезінформації або кремлівського фінансування місцевих екстремістів. Ця аутоімунна відповідь має бути зроблена саме урядом. В іншому випадку, цим питанням будуть займатися лише кілька ізольованих аналітичних центрів і патріотичних журналістів, як це відбувається зараз у Словаччині, Угорщині і Франції.

4. Ми повинні рішуче захищати наші країни

Слово «суверенітет» було вкрадено крайніми правими політичними силами для протистояння Євросоюзу. Ми повинні повернути його. Організація Росією замаху на прем'єр-міністра Чорногорії – як це назвати, окрім як «посягання на суверенітет країни»? Скільки тисяч українців повинні померти, захищаючи свою територію від підтримуваних Кремлем терористів, перш ніж США нададуть їм озброєння, щоб зробити Україну зоною, вільною від російських військ? Скільки часу буде потрібно європейським спецслужбам, щоб оголошувати вороже дезінформуюче видання загрозою національної безпеки, до того часу, поки їх фінансування та дії їх персонал не будуть розслідувані і розголошені, перевірена практика контррозвідки в Естонії?

Скільки часу буде потрібно західним урядам, щоб почати використовувати приховані на Заході фінанси Кремля в якості важеля і змусити режим Путіна залишити Україну, а також припинити вороже втручання у внутрішні справи наших країн? Скільки ще часу знадобиться Федерікі Могеріні, верховному представнику Європейського союзу із закордонних справ і політики безпеки, перш ніж вона почне серйозно ставитися до російських кампанії з дезінформації? Що ще належить зробити Росії до того, як німці зрозуміють, що зростаюча залежність від російської енергетики і Nord Stream 2 не раціональна, незалежно від того, скільки колишніх канцлерів може купити Путін для представництва своїх інтересів? Що таке суверенітет, якщо не право громадян обирати своїх лідерів на чесних виборах без втручання ворожої іноземної держави, в тому числі без хакерських атак на кандидатів, які не подобаються Москві?

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом републікації колонок Якуба Янди. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал The Observer

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.