Як зупинити Путіна. Досвід афганської війни

6 вересня 2017, 19:24
4041
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Російська агресія на Донбасі повинна стати занадто дорогою для Кремля

У лютому 2014 року Росія захопила, а потім анексувала Крим. Через кілька тижнів Москва почала свою гібридну війну проти України в Луганській і Донецькій областях. У 2017 році ситуація залишається відносно незмінною. Конфлікт на сході країни застопорився, жодна сторін не має явної переваги. Ця нинішня ситуація вигідна Росії, оскільки Кремль прагне дестабілізувати ситуацію в Україні за допомогою війни низької інтенсивності, яка не викликає потужної реакції з боку Заходу.

Хоча санкції, введені Заходом, і вплинули на російську економіку, вони недостатньо переконали росіян припинити постачати зброєю своїх військових і війська сепаратистів.

США зацікавлені в тому, щоб допомогти Україні зупинити російську агресію. Москва ж активно прагне порушити встановлений порядок безпеки в Європі. Успіхи України в самообороні завдали б серйозного удару по зусиллям Кремля. Але для того, щоб переконати президента Росії Володимира Путіна вивести свої війська з Донбасу, США повинні згадати історію: радянсько-афганську війну.

У цій війні американська підтримка моджахедів, яка отримала кодову назву «Циклон», вважається однією з найефективніших таємних операцій в історії ЦРУ. Спочатку Сполучені Штати надавали моджахедам допомогу і старе озброєння, яке залишилося ще з часів Другої світової війни: це мало обмежений ефект. Але починаючи з 1986 року, Штати почали постачати ракети «Стінгер» і інше більш досконале озброєння, що допомогло закріпити технологічну нерівність: особливо щодо радянських вертольотів, з якими стикалися моджахеди. В афганських горах радянські броня і артилерія були відносно марними. А ось вертольоти - вкрай важливі для захоплення гірських селищ, які мали вирішальне значення для моджахедів. Таким чином, надавши моджахедам ракети «Стінгер», головна радянська перевага перестала бути такою.

Кремль розуміє відповідальність, яку буде нести Росія, тому російський уряд намагається приховати інформацію про свої втрати в Україні

Сполучені Штати вже надали українським військам допомогу і технічну підтримку. Але це не завадило Росії поставити своїм військам і сепаратистам сучасне озброєння. Щоб протистояти цьому, Сполучені Штати повинні відправити в Україну протитанкові ракети, такі як Javelin, і більшу кількість протитанкових радарів. Це компенсувало б перевагу росіян.

У разі поставок ракет Javelin, порушення Росією режиму припинення вогню спричинить за собою збільшення числа жертв серед росіян. За це буде нести відповідальність Путін. Як і ракета «Стінгер» в радянсько-афганську війну, летальне озброєння США допоможе зробити російські сили уразливими.

Однак давайте з'ясуємо: під час радянсько-афганської війни підтримка американцями повстанців не дала моджахедам можливість здобути рішучу і швидку перемогу. Насправді радянські війська часто перемагали моджахедів в бою. Однак це підвищило вартість війни і забезпечило той факт, що Совєти не змогли перемогти. Зрештою, це породило внутрішні проблеми, які зруйнували радянську систему. У 1970-х роках економічне зростання в СРСР сповільнилося, і Михайло Горбачов намагався реформувати економіку. Але в результаті підтримки Афганістану з боку США, а також допомоги Пакистану і Саудівської Аравії, та війна стала дуже дорогою, що призвело до виведення радянських військ. Допомога ззовні була необхідною для того, щоб змусити Радянський союз піти. Точно так само постачання американського озброєння української армії створило б додаткові економічні та людські втрати для Росії, підтримувати сепаратистів стало б надто дорого.

Іншим важливим фактором є те, що надання Україні летального оборонного озброєння призведе до великих російських втрат, а це може стати серйозною політичною відповідальністю для Кремля. Під час радянсько-афганської війни громадська критика військових дій була пригнічена радянським урядом. Але ситуація змінилася. Новини про загибель радянських солдат не поширювалися, як сьогодні, в соціальних мережах. Кремль розуміє відповідальність, яку буде нести Росія, тому російський уряд намагається приховати інформацію про свої втрати в Україні. Насправді, звичайні росіяни не підтримують використання регулярної російської армії в Україні, незважаючи на масові пропагандистські кампанії Москви проти «фашистської хунти» в Києві.

Головною причиною виведення радянський військ з Афганістану були економічні проблеми Росії. В даний час російська економіка зазнає збитків через економічні санкції, введені Заходом, і падіння цін на нафту. Тому Сполучені Штати не повинні соромитися надавати летальне озброєння і допомогу Україні. У поєднанні з нашою політикою санкцій це збільшить вартість кремлівської агресії і наблизить той день, коли Москва закінчить свою війну на Донбасі.

Переклад НВ

Новий час володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Atlantic Council. Републікація повної версії тексту заборонена.

Оригінал

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Політика

Сьогодні, 11:22

thumb img
Повернення Криму після виборів, і Ляшко, який увірвався на засідання Кабміну. Топ-5 цитат тижня
Політика

Сьогодні, 08:24

thumb img
Що вони собі думають. Найбільш рейтингові кандидати в президенти відповіли на запитання НВ
Культура

Сьогодні, 13:41

thumb img
Помста їй личить. Рецензія на кримінальну драму з Ніколь Кідман Час відплати