Як стати щасливим. П'ять простих кроків

21 березня 2018, 11:23
2728
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Успіх і щастя не виключають один одного. Але парадокс в тому, що не можна прийти до щастя через успіх

Текст виступу Ваче Давтяна в рамках TEDxKyiv Марафон щасливих людей

Що б ви хотіли, стати паралізованим в результаті аварії або виграти в лотерею $314 млн? Дурне питання, правда? Але парадокс в тому, що немає суттєвої ​​різниці, що з вами сталося. Спостереження, проведені професором психології Деном Гілбертом, який займається питаннями щастя показали, що незалежно від зовнішніх обставин, максимум за рік щастя повертається на свій вихідний, природний рівень.

Ще парадоксальніше те, що люди, яким пощастило – отримали спадщину або виграли великі суми в лотерею, починають марнувати своє життя, спиваються або стають наркоманами. А ті, хто втратив цінне, втратив кінцівку, зір або слух, починають більше цінувати життя і повноцінніше проживати його. Більшість кажуть про те, що трапилося з ними, як про «чудовий досвід, що пробудив їх від сну».

Такі парадокси щастя. Так, є дуже щасливі люди від природи. Такий наш виконавчий директор, який зранку завжди посміхається і його улюблений вислів «Яка класна штука життя. Ну, давайте попрацюємо». При цьому в нього горять очі. Він заражає всю компанію своєю енергією.

Але таких небагато. Більшості людей треба дуже постаратися, щоб стати щасливими. Коли ви востаннє раз бачили щасливу ​​людину в метро або в бізнес-центрі, де працюєте? Наш світ просто переповнений нещасними людьми, які борються за виживання або змагаються один з одним за матеріальні блага. Та й в Мерседесах і БМВ їздять набагато більш щасливі люди.

Україна на 123 місці з 158 країн у міжнародному звіті щастя за 2016 рік. Нещастя вбиває більше людей, ніж усі хвороби, разом узяті. Воно ж лежить в основі більшості хвороб – не дарма нещасливі люди хворіють на 15 днів у році більше. Але найстрашніше те, що їхнє життя проходить безглуздо – вони пливуть за течією, русло якої задається модою, батьками, суспільством. В якому напрямок визначають гроші, слава і влада.

Я теж колись думав, що стану щасливим, досягнувши матеріального успіху або ставши відомим. Ми з сім'єю переїхали до України з Вірменії в 1993 році. В кишені у нас було всього 180 доларів. Перші три роки були дуже складними, я відразу потрапив у жорна спочатку бандитського, а потім міліцейського свавілля. Іноді я навіть не знав, чи зможу увечері живим повернутися додому. У такі дні мріяв про те, коли зможу розслабитися, і нарешті насолодитися плодами своїх зусиль.

І такий час настав – через 10 років ми увійшли в трійку лідерів ринку, про нас багато писали. У мене з'явився великий кабінет, а їздив я на останній моделі БМВ. Але речі не робили мене щасливим – кабінет радував один тиждень, машина – 2 тижні. І на хвилі успіху я раптом опинився на дні.

Я бачу, як в бізнесі на зміну гонитві за прибутком приходить пошук щастя

Достаток, слава і влада взяли в рабство і за мене вирішували, як я повинен поводитися, що робити і говорити. Таке подвійне життя висмоктало з мене всю енергію. Я захворів і не міг вилікуватися вісім місяців. І опинився на межі – розгубивши енергію, і життя стало здаватися мені безглуздим. Це позначилося і на бізнесі – він почав як згори котитися.

Тоді ми вирішили продати «крутий» офіс, і я переїхав до скромного кабінету в 14 кв. м. Потім я відмовився і від нього, пересівши у відділ до співробітників. За рік продав і автомобіль. І нарешті зрозумів, що знайшов свободу і енергію. Я навчився бути вдячним тому, що в мене є. Знайшов щастя в постійному переживанні радості і відчутті сенсу життя. Це тихий і глибокий стан, без гонки за емоційними задоволеннями.

Цей шлях зайняв у мене сім років, паралельно з цим я створював культуру щастя в компанії. І хочу поділитися своїм досвідом, як почати свій марафон щастя довжиною в життя:

1. Підготовка: визначте свій шлях. Ким ви хочете стати? Багато людей в хаосі життя не можуть почути свій внутрішній голос. Візьміть відпустку на тиждень, відчуйте, помедитуйте і дайте собі відповідь, чим мрієте займатися. Як ви можете цьому навчитися, і які перші кроки потрібно зробити.

Потім сформулюйте місію своєї мрії, як користь для інших. Ви не просто лікар і лікуєте людей, а допомагаєте людям бути здоровими. Ви не просто художник і малюєте портрети, а показуєте людям їх красу. Коли у вас з'явиться місія, вона увімкне найпотужніше джерело енергії – духовне. Допоможе стати професіоналом в улюбленій справі, щоб принести ще більше користі. Те саме зробіть щодо своєї компанії, але вже разом з командою.

2. Почніть марафон, поступово підвищуючи темп. Відстежте, що забирає вашу енергію, а що додає. Задоволення, яких ми прагнемо, руйнівні. Смачна та шкідлива їжа, солодкі напої та тортики, алкоголь і сигарети, телевізор і диван, інтернет і лайки – все це забирає енергію і здоров'я. Задоволення – це наркотик, який потребує постійного підвищення дози, поки не вб'є нас.

3. Переборюйте себе. Щастя – це щоденна робота над собою. Стусанами витягуйте себе із зони комфорту. Замінюйте шкідливі звички корисними. Дуже важливо почати з малого – 5-10 хвилин медитації, прогулянки перед сном, ранкова зарядка. Робіть, поки це не стане звичкою, і вам не захочеться підняти планку.

Кожна корисна звичка підвищує рівень енергії, а це допомагає впровадити наступну. За п'ять років я впровадив 25 нових звичок, одну звичку на 2-3 місяці, які підняли рівень моєї енергії практично з нуля до найвищого в моєму житті. Подумайте, як зміниться ваше життя, якщо ви впровадите хоча б 2-3 корисні звички наступного року?

Робіть те саме в компанії. У нас в компанії є можливість прийняти масаж, поспати, пограти в теніс або побігати на орбітреку. Все це дозволяє людям підняти свій рівень енергії.

4. Знайдіть однодумців. Біжіть разом з такими ж божевільними, як і ви. Які не хочуть плисти за течією, а жадають прожити своє життя на повній потужності. Це колосальна підтримка, як довів Клуб щасливих звичок в нашій компанії, завдяки якому співробітники кинули курити, почали висипатися і стали більш щасливими людьми.

5. Кожного дня дякуйте трьом особам, з якими ви біжите ваш марафон щастя. Щастя заразне, як втім і нещастя. Тому попрощайтеся з людьми, які тягнуть вас назад, у вир безглуздою життя.

Як довго потрібно бігти? Все життя. Важливий сам шлях, і кожну свою дію звіряйте з компасом, шукайте найкращі рішення. Кожного дня дізнавайтеся щось нове. Святкуйте досягнення – кому і як ви допомогли, і нехай це ще більше мотивує вас, але відмовляйтеся від нагород. А чудовий прибуток нехай буде оплесками за відмінно виконану роботу.

Успіх і щастя не виключають один одного. Але парадокс у тому, що не можна прийти до щастя через успіх. Навпаки, щасливі люди більше заробляють, у них краще здоров'я, вони довше живуть. І, найголовніше, вони живуть осмислено, відчуваючи кожну мить свого життя, кожен свій крок, щоб на фініші з радістю озирнутися на своє життя.

Я бачу, як в бізнесі на зміну погоні за прибутком приходить пошук щастя. Коли в компаніях з'являються директори з щастя, як це зробили в Google. Парадоксально, але такий бізнес набагато успішніший.

В рамках країни ми повинні перестати орієнтуватися тільки на ВВП, адже чим більше ми знищуємо дерева і навколишнє середовище, тим більше зростає ВВП. Чим більше виробляємо сигарет, тим більше зростає ВВП. А це практично не впливає на рівень щастя – за останні 50 років рівень ВВП в США виріс в 4 рази, а рівень щастя знизився.

Тому ООН в 2012 році рекомендував замінити ВВП на індекс щастя, затвердивши 20 березня міжнародним днем ​​щастя, що несподівано збіглося з моїм днем ​​народження. Це новий потужний світовий тренд, до якого підключилася і громадська організація «Нова Країна», що об'єднує 1,5 тисячі прогресивних людей країни, що проголосила своєю місією «Суспільство свідомих і щасливих людей».

Давайте ж зробимо поняття «щастя» модним! Нехай це стане основною цінністю нашого суспільства. Перекине місток в наше майбутнє. І якщо кожен з нас почне підготовку до марафону щастя вже сьогодні, стане щасливим і буде думати про щастя інших.

Тоді ми і станемо успішною країною по-справжньому щасливих людей.

Відео виступу Ваче Давтяна в рамках TEDxKyiv Марафон щасливих людей

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Ігри

Вчора, 13:00

thumb img
Кошмар для Sony. Google анонсувала хмарний ігровий сервіс Stadia
Інновації

Вчора, 20:00

thumb img
Куди ви пхаєтесь. Білл Гейтс закликав забути про космос і розв'язати 10 глобальних проблем планети Земля
Travel

Вчора, 20:44

thumb img
Далекий континент. Чим може підкорити українця Австралія