Як Росія виростила блакитного кита

2 травня 2017, 14:07
34392
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Гра, що призводить до підліткових самогубств у Росії, викликає ті самі питання по всьому світу: на кому лежить відповідальність? Як їх зупинити?

Оригінал тексту опублікований на Bloomberg View. Інші колонки Bloomberg View за посиланням: http://www.bloombergview.com

У РФ взялися видаляти так звані «групи смерті». Цілком можливо, що бій іде з міською легендою. Хоча небезпека очевидна: у країнах колишнього Радянського союзу відзначається особливо високий показник самогубств, що вказує на хворобу суспільства.

Гра, що турбує батьків і чиновників у Бразилії, називається Baleia Azul – точний переклад "Синій кит". Назва, очевидно, походить від пісні російської рок-групи Lumen. Відправляючи повідомлення в соціальних мережах з використанням певних хештегів або приєднуючись до певних груп, тінейджери – зазвичай у віці 10-16 років – отримують кураторів, які після перевірки потенційного гравця дають їм 50 завдань, які ведуть до одного – самогубства. Виконуючи їх, діти ріжуть себе і роблять інші ризиковані речі. Останні десять днів гравцеві потрібно рано вставати, слухати музику і споглядати смерть. Якщо комусь стає страшно, і він хоче кинути гру, йому починають погрожувати, найчастіше – вбивством батьків.

Широка громадськість в Росії вперше дізналася про гру та її варіанти у травні 2016 року, коли журналістка антикремлівської «Новой газеты» Галина Мурсалієва описала те, що вона назвала «групою смерті», через досвід матері дівчинки, яка вчинила самогубство в 12 років. Після трагедії мати досліджувала онлайн-активність дочки і змушена була поділитися тим, що дізналася, щоб запобігти подальшим трагедіям. Історія шокувала людей, дехто почав закликати обмежити доступ підлітків до інтернету.

Діти завжди шукають тих, хто думає так само, як вони самі, а соцмережі – найпростіший спосіб знайти однодумців

У листопаді заарештували 21-річного Пилипа Будейкіна, його підозрюють у тому, що він був одним з таких "кураторів" і довів людину до суїциду. Крім того, в будинках інших адміністраторів "груп смерті" теж провели обшуки. Будейкін, який нібито страждає на біполярний розлад і пережив насильство в дитинстві, досі під слідством.

Цього року знову повернулися до обговорення «груп смерті». Повідомлення про підлітків, які грають у гру, з'явилися в Естонії, Казахстані, Україні та інших пострадянських країнах. Ірина Ярова, віце-спікер російського парламенту і один з найжорсткіших членів законодавчого органу, заявила в лютому, що число підліткових самогубств в Росії зросло з 461 в 2015 до 720 в 2016 році. «Проти дітей йде війна, - заявила вона, не сказавши, хто її веде, - це справжня цілеспрямована злочинна діяльність». Ярова представила законопроект про криміналізацію управління "групами смерті" і такі ігри, як "Блакитний кит". Крім того, вона вимагає призначити покарання у вигляді шести років ув'язнення за повторне порушення закону. Попередньо Держдума схвалила законопроект. Хоча зв'язок між підлітками з суїцидальними схильностями і групами на кшталт "Синій кит" не доведена. Діти завжди шукають тих, хто думає так само, як вони самі, а соцмережі – найпростіший спосіб знайти однодумців.

Моя 14-річна падчерка знає все про "Синього кита" і говорить про це спокійно і глузливо. Але при цьому час від часу згадує, що в неї є друзі, які, хоч і не збираються стрибати з хмарочоса, люблять різати себе заради привернення уваги та можливості відчути себе особливим.

Оскільки інформація про гру поширилася, деякі російські підлітки шукали своїх "кураторів", щоб потролити. В одному такому листуванні "куратор" просить дівчинку "вирізати кита". Але замість цього вона вирізає з картону кота. Розуміючи, що підліток не збирається насправді виконувати суїцидальні завдання, адміністратор починає злитися і погрожує відправити когось за нею. На що та відповідає: "Можна я їх зустріну? У нас ліфт не працює і їм може забракнути сил мене вбити, якщо доведеться йти пішки на восьмий поверх". Звісно, ніхто не прийшов.

Можливо, гра та "групи смерті" дійсно впливають на кількість суїцидів: люди, а особливо підлітки, схильні до імітації, коли йдеться про самогубство. Але, за даними Організації економічного співробітництва і розвитку, рівень самогубств серед підлітків у РФ вже давно вище середнього. Сьогодні вона поступається лише Новій Зеландії, де молоді люди корінних народів, перебуваючи в несприятливих умовах, схильні до самогубства.

Немає певної міжнародної організації, що стежить за рівнем самогубств серед 10-15-річних дітей, які стали аудиторією "Блакитного кита". Але можна впевнено заявити, що лідирує тут Росія. Дослідники пояснюють поширеність підліткових самогубств у цій країні частою "сімейною дисфункцією" (в РФ один з найвищих показників розлучень у світі). Крім того, впливає легкодоступність та соціальна прийнятність алкоголю.

Плюс не можна виключати додаткового тиску за життя в квазікапіталістичній країні, де у дітей із сімей без політичних чи професійних зв'язків немає чіткого шляху до успіху. Особливо складно бачити майбутнє з вікна похмурої багатоповерхівки на околиці промислового міста, де батьки п'ють, сваряться або просто відсутні, а школа не дає перепочинку. Це звичайна російська історія, що передує самогубству.

Є ознаки того, що молоді росіяни активно шукають вихід з цього становища. Підлітки-школярі та студенти університетів стали основною силою нещодавніх антикорупційних протестів по всій країні. Але політична активність не для всіх – в РФ вона може закінчитися так само сумно, як і суїцидальна гра. Російський уряд поступово вводив жорсткі закони проти контенту, пов'язаного з самогубством. Криміналізація «груп смерті» зробить правові рамки ще більш жорсткими. Але рівень самогубств серед підлітків не знизиться, якщо не будуть усунені його головні причини, замість симптомів.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Леоніда Бершидського на Bloomberg View. Републікування повної версії тексту заборонене.

Більше поглядів тут

Лекція НВ

ВЕЛИКІ ГРОШІ З ЄВГЕНОМ ЧЕРНЯКОМ

Три години практичних порад та відповідей на будь-які питання від голови наглядової ради Global Spirit та автора популярного YouTube-каналу про бізнес та фінанси — Big Money

Докладніше

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Геополітика

Вчора, 13:34

img
Що таке ПАРЄ та які права вона повернула Росії. Максимально стисло.
Політика

Вчора, 13:11

img
У Раду проходять п’ять партій — загальнонаціональне опитування
Фінанси

Вчора, 12:15

img
НБУ виведе з обігу монети 1, 2 і 5 копійок, введе купюру номіналом 1000 грн