Як правка в закон про Антикорупційний суд може розвалити НАБУ?

15 червня 2018, 20:26

На жаль, підтверджується те, про що багато хто писав одразу після ухвалення закону про Вищий антикорупційний суд

Мова йшла про те, що влада розставила три пастки:

- компромісна процедура відбору суддів, яка може призвести до контрольованого владою складу майбутнього суду;

- контрольований аудитор і, разом з тим, можливість позбавитися незручного керівництва НАБУ через “незалежний” аудит;

Відео дня

- всі поточні провадження так і залишаться в старих судах, а не перейдуть у новостворений.

В опублікованому законі ми побачили навіть гіршу ситуацію: в ньому підмінили пункт про апеляцію по вже розпочатих НАБУ справах. Тепер апеляція теж відбуватиметься в старих, недореформованих судах. Про стан нашого суддівства годі й говорити. Лише детективи НАБУ за кілька років повідомили про підозру більш як 30 суддям, а провадження щодо більше 20 суддів вже передані до суду для розгляду по суті. Це і незаконне збагачення, і отримання неправомірної вигоди, і декларування недостовірної інформації, і винесення завідомо неправосудного рішення.

Хто вніс цю правку, і чому вона не була належним чином опрацьована на комітеті – невідомо. Містика.

Доля правосуддя зараз залежить від реакції українців на це відверте шулерство: толерувати його не можнаЩо це означає? Повну і беззастережну амністію для всіх, чиї провадження НАБУ вже передало до суду. Труханов, Насіров, Онищенко, Розенблат, Поляков, Мартиненко, Гаврилова, Кулик і ще купа різних товаришів тепер так і не дочекаються справедливого правосуддя.

Та ще гірше, така поправка з дуже високою ймовірністю може призвести до розвалу НАБУ. Чому? Пояснюю.

Бодай якийсь шанс створити робочий антикорупційний суд ми отримаємо не раніше, ніж через 10-12 місяців від моменту ухвалення в парламенті технічного закону про створення ВАС. Саме стільки часу знадобиться на відбір суддів та запуск суду. За цей час всі провадження НАБУ, які будуть передаватися в суд, практично не матимуть шансів на справедливе правосуддя, оскільки і судовий розгляд першої, і другої інстанції потраплятимуть у старі суди.

Якщо хтось вважає інакше, і всі суди в Україні однаково чесні, тоді хай пояснить мені, навіщо було підробляти цю правку?

Отже, якщо не передавати справи до суду, то це призведе до обурення населення через бездіяльність НАБУ, а якщо передавати – то так само призведе до обурення, але через те, що “досі ніхто не сидить”. Ситуація така, що навіть ворогу не побажаєш.

З попереднього пункту логічно випливає, що перші провадження потраплять в новий реформований суд не раніше, ніж через 1-1,5 року. У кращому випадку, процеси по ним закінчаться через 2-3 роки. А це означає, що у влади є ще принаймні два роки на те, щоб продовжити методичне знищення репутації і громадської підтримки НАБУ.

«І все ж таки, як це може призвести до розвалу НАБУ?» - спитаєте ви. Дуже просто. Поставте себе на місце детектива. Ви ведете розслідування проти якогось нардепа або міністра, на вас тиснуть, ви ніколи не можете бути впевненими, що ваша сім'я в безпеці. Адже “шишка”, справу якої ви розслідуєте, багата і впливова.

З іншого боку, вас періодично здають “свої” ж. Тобто, ті, хто нібито повинен бути своїми. Наприклад, генпрокурор разом з СБУ тріумфально розкриє «агентів» під прикриттям, або вас закриють в підвалі ГПУ, через те, що СБУ зіллє інформацію про ваше стеження своїм побратимам у прокуратурі. А прослуховувати когось без СБУ ви не можете, бо парламент за три роки так і не спромігся розглянути питання про надання НАБУ права на автономне прослуховування.

І ось ви, попри всі складнощі, примудряєтеся довести справу цієї “шишки” до суду. Але цей суд відкладається по 10-15 місяців: тому що ніхто не хоче брати на себе відповідальність. Чи тому що судді заплатили. Або пригрозили.

А в цей час люди, від яких ви очікуєте подяки за свою працю, за те, що ризикували життям, ллють лайно на вас і ваших колег. Гривневі «топ-блогери» строчать пости на фейсбуці про те, як криво ви працюєте, а тепер, мовляв, намагаєтеся звалити провину на суд. Доларові «західні» аналітики випускають джинсу в третьосортних «американських» виданнях. Журналісти Фірташівсько-Ахметівських каналів штампують сюжети про те, яка неефективна ваша робота.

Як думаєте, скільки детективів і на який час залишатимуться мотивованими в такій атмосфері?

Тобто, від сьогодні їм треба щонайменше два роки чекати на показові для більшості результати своєї роботи. Але у них за спинами – вже три роки. Разом – це п’ять. П’ять років суцільних щоденних потоків бруду на 700 людей, 200 з яких – детективи. Які пройшли жорсткий конкурс на свої посади. Які затримують і віддають під суд тих, хто всі попередні 27 років незалежності були небожителями.

Ми з вами навіть не могли собі уявити, що знайдеться якась структура, яка всього за кілька років висуне звинувачення народним депутатам майже з усіх фракцій, міським головам великих міст, суддям, прокурорам, керівникам держорганів, держкомпаній і вишів, людям, які десятиліттями смоктали кров нашої країни…

Ми отримали такий орган. І що ми зробили? Ми його майже профукали. Але, як і завжди, шанси ще є.

Про шанси

Шанс №1. Підробка закону буде розкрита, визнана і виправлена ​​в найкоротші терміни. Закон президентський. Відповідно, репутація президента під прямим ударом. Важливо, щоб Порошенко у технічному законі про створення антикорупційного суду виправив цей недолік з апеляцією.

Шанс №2. Своє вагоме слово скаже Європейський союз, Міжнародний валютний фонд, Світовий банк. Сподіваюся, це не було тим компромісом, на який вони мовчазно погодилися.

Шанс №3. Ми виявимося достатньо зрілими, щоб переобрати цю владу на кращу. Яка швидко виправить ситуацію. Говорячи це, я розумію, наскільки непросто це буде зробити.

Шанс №4. НАБУ таки вдасться якимось дивом зберегти хоч крихти довіри українців і мотивувати персонал на найближчі 2 роки.

До чого це я?

Надія є завжди. В тому числі, і надія на справедливе правосуддя для топ-посадовців. Дуже великою мірою доля цього правосуддя зараз залежить від реакції українців на таке відверте шулерство. Толерувати його не можна.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X