Як посилити ефект від автокефалії

17 грудня 2018, 11:48
2010
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Результати будуть трохи не такими, яких більшість очікує

Суботні події – це дійсно важливо і знаково. Думаю, більшість в принципі не розуміє, що відбувається, адже більшість коментаторів – люди не релігійні, їм важко збагнути логіку іншого світогляду.

Звісно, це ніяк не «нова незалежність» і тому подібне, але певний крок на шляху ідеологічного розриву з Москвою.

Раніше Москва контролювала «монополію на благочестя». Тобто ти мав належати до «неканонічної структури», або належати до структури канонічної – але такої, що існує у парадигмі іншої держави. Тобто питання вибору релігійної або національної лояльності. Створення помісної церкви це питання знімає. І представники Константинополя на цьому справедливо наголошували.

Тобто сама по собі суботня подія – це дуже важливо, та результати будуть трохи не такими, яких більшість очікує.

Швидше за все УПЦ МП нікуди не зникне, і з церков та монастирів не піде. Те, як собор проігнорувала більшість ієрархів УПЦ МП, показує, що Москва все ще контролює ситуацію. Очевидно, ієрархи просто не вважають, що «автокефалія – це надовго». І це проблема, адже якщо помісна церква стане просто «канонічним варіантом» УАПЦ + УПЦ КП, то ефект від автокефалії буде дуже локальним.

Швидше за все, УПЦ МП нікуди не зникне

Тепер щодо політичної складової. Звісно, президент все це підтримував у своїх політичних інтересах. Свідченням цього є той факт, що про автокефалію Порошенко згадав лише на останньому році своєї каденції. Хоча це не скасовує того факту, що подія і справді знакова, і заслуга Порошенка – очевидна.

Та якщо говоримо про заслуги, то маємо згадати ще про кілька імен.

Перше – Філарет. Складна, драматична фігура нашої історії. Виходець з Донеччини, високий ієрарх РПЦ (а отже, не міг не співпрацювати з КДБ), зробив різкий розворот у житті та багато років поклав на досягнення автокефалії.

Друге – Ющенко. Один з небагатьох політиків, для яких автокефалія була не просто піаром, а переконанням. Свого часу його ідеї з цього приводу не знайшли ні розуміння, ні підтримки. Та в підсумку він був правий.

А так подія і справді знакова. Не бачу підстав іронізувати.

Текст опубліковано з дозволу автора

Оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Зверніть увагу

29 грудня 2018, 11:53
Компанії/Ринки
thumb img
Спецпроект
29 грудня 2018, 11:53
30 грудня 2018, 10:35
Компанії/Ринки
thumb img
Спецпроект
30 грудня 2018, 10:35