Як падіння світових ринків позначиться на Україні

2 травня 2018, 09:11
8230
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

100% опитаних професіоналів впевнені, що хороші часи закінчаться не пізніше наступного року

Минулого тижня сезон оприлюднення квартальних результатів компаніями, акції яких торгуються на біржі, перевалив екватор. Майже 90% продемонстрували зростання, перевершивши очікування аналітиків і власні прогнози. В середньому чистий прибуток американських корпорацій зріс на 24%. А якщо до цього додати прекрасні макроекономічні дані, що надходять в останні місяці й свідчать про небувалу силу і міць американської економіки, то, здавалося б, чого ще бажати? «Жити стало краще, жити стало веселіше»! Як мінімум, у США.

Але ж ми з вами дорослі люди, розуміємо, що весь час добре бути не може. Ось і професійні інвестори, опитані Bank of America Merrill Lynch, сумніваються, що «свято, коли все росте, буде з нами завжди». Тільки 39% зі 176 портфельних управляючих з усього світу, які брали участь в опитуванні, вважають, що ринок не досяг піку і продовжить рости протягом наступного року.

У той же час, майже дві третини вважають, що зростання закінчиться в цьому році, а 18% так і зовсім впевнені, що пік пройдено, і ми вже почали рух вниз.

Насправді, точну дату перетворення ринку з «бичачого» на «ведмежий» не знає ніхто, навіть знаменитий футуролог Фукуяма. Але, як самі бачите, 100% опитаних професіоналів впевнені, що хороші часи закінчаться не пізніше наступного року. Напевно, вони чули, що у нас в країні вибори, бачили перелік кандидатів у президенти і парламент України, а також рейтинги провідних майстрів української політичної інтриги. Ось і налаштувалися на песимістичний лад.

А якщо серйозно, то, що прийдешня фінансова криза на світових ринках капіталу може означати для України? Мабуть, краще, ніж народ не скажеш: «Пани б'ються, а у холопів чуби тріщать!». Проблеми розвинених ринків, як правило, б'ють по країнах, що розвиваються з непоганим мультиплікатором. Когось зачепить більше, як Індонезію і Індію, когось менше, як країни Східної Європи. Але втрат зазнають всі!

З фінансових інструментів, перш за все, страждає борг. При низьких ставках у США інвесторам, в пошуках заробітку, нічого не залишалося, як купувати більш ризикові облігації країн, що розвиваються. Тепер же, коли ставка за десятирічними американськими держоблігацічми, так званого «безризикового» боргу, перевалила 3% і, найімовірніше, продовжить рости, великим інвесторам можна «повертатися в Америку». Ефект на ринки, що розвиваються, включно з Україною, очевидний – брати в борг стане складніше і дорожче, а валюта втратить частину вартості.

На тлі великих виплат за зовнішнім боргом, належних Україні в цьому і наступному році, гостро постане проблема рефінансування. Виходів із ситуації не так вже й багато. Можна залучати гроші на ринках капіталу зараз, якомога швидше, поки ще дають, щоб відсунути виплати подалі в майбутнє. При такому підході неприємності, звичайно, на якийсь час відсунемо. Але, як подумаєш, яку частину бюджету сировинної економіки, що погано працює і мляво зростає, доведеться витратити на обслуговування боргу, аж недобре стає. Альтернативна можливість – це МВФ, з його реформами, але, по-моєму, ці три літери викликають у наших «керманичів» такі ж асоціації, як у чорта ладан. Скоро, в певних колах, на них почнуть посилати! Ще, звичайно, можна оголосити дефолт, але таку перспективу навіть обговорювати не хочеться.

Ринки акцій країн, що розвиваються теж зазнають втрат, але в цьому конкретному випадку ми можемо не хвилюватися – ринку акцій в Україні просто немає. А те, що є і називається фондовим ринком, вже давно живе за якимись своїми законами, не зовсім узгодженими зі здоровим глуздом і цивілізацією.

Якщо підбити підсумок, то попереду нас чекають, м'яко кажучи, фінансові труднощі. І все б нічого, адже зростання на ринках завжди змінюється падінням і назад зростанням. Всі нормальні люди це знають і намагаються в хороші роки підкопити жирок, щоб пережити негаразди. Ось тільки українці шукають свій власний шлях і входять в чергову кризу сухими і як і раніше оптимістично шукають дно. І, дійсно, чого переживати? Не перше сторіччя так живемо. Як зізнався один роздратований змінами професор, з відомого в Києві економічного закладу: «Для чого це все ворушити?! Двадцять років так прожили і ще проживемо!».

Читайте інші тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною – щодня

Кінопошук з Фоззі – щочетверга

Діловий тиждень з Сергієм Фурсою – щоп'ятниці

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – щонеділі

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Авто

Сьогодні, 07:01

article_img
Найкращі кросовери з пробігом до $15 тис.
Наукпоп

Сьогодні, 16:00

article_img
Дзвоніть Спілбергу. Вбивця найбільшої акули на Землі може бути ще живий
Інновації

Сьогодні, 20:00

article_img
Аквамен відпочиває. США розробляють підводних бойових роботів