Як IT та бізнес змінюють українські міста

26 вересня 2018, 13:34

Сьогодні скаржитись на обмежений бюджет вже не доречно

Ми живемо у суспільстві, де технології стали важливою частиною бізнесу, державного менеджменту і повсякденного життя. Американські міста змагаються за звання столиці Кремнієвої долини, європейські – конкурують за статус «міст стартапів», а в Україні – бум «розумних міст». Та які інноваційні рішення справді змінюють життя містян?

Відео дня

Цьогоріч у світовому рейтингу інноваційних держав Україна піднялася на 43-ю сходинку, залишивши позаду 83 країни. Йдеться не лише про стартапи, а й рішення, що покликані полегшувати життя. Здається, тенденція «е» присутня всюди: електронні закупівлі (e-procurement), здоров’я (e-health), урядування (e-government) тощо. І драйверами цих змін часто виступає бізнес.

Цікавим прикладом співпраці місцевої влади і приватного капіталу великого бізнесу є проект «Електронний пацієнт». Улітку 2016-го його запустили у Гадяцькому районі Полтавської області. Ініціативу місцевої громади успішно реалізувала телекомунікаційна компанія «Датагруп». У єдину цифрову мережу об’єднали 15 сільських амбулаторій, два міські медичні заклади і центральну лікарню. Установи отримали комп’ютери з інтернетом, до спеціальної бази внесли дані всіх жителів району, кожному видали персональну пластикову картку. Інновація суттєво полегшила життя громади. Вже два роки пацієнти не сидять у чергах, дистанційно записуються на прийом, не носять з собою паперових медичних карток, користуються електронним рентгеном і цифровим флюорографом. Завдяки електронній системі вдалося подолати корупцію і бюрократію у ланцюжку «пацієнт-лікар». Так, реформа охорони здоров’я рухається не однаковим темпом у містах і великою мірою залежить від бажання влади та ефективного партнерства.

У світовому рейтингу інноваційних держав Україна піднялася на 43-ю сходинку

Поки в Україні запровадження е-технологій набирає обертів, у маленькій Естонії практично все робиться онлайн. Технологію X-Road, яка лежить в основі інфраструктури e-Estonia, розробила приватна компанія Cybernetica ще у 90-х. Тепер в електронному вигляді зберігають 95% медичних даних і виписують 98% медичних рецептів. Поміж іншого, естонці мають цифровий суд, дистанційно беруть участь у виборах, реєструють онлайн нерухомість, дітей і заповнюють декларації. А ще минулого серпня в Таллінні місцева влада, приватна компанія «Силберавто» та технічний університет запустили автобуси без водіїв. Це зменшило кількість аварій на дорогах, адже 90% пригод у місті трапляються саме через людський фактор.

Та на українських дорогах часто немає навіть розмітки. Ба більше, треба створити безпечне дорожнє покриття та інтелектуальну систему управлінням дорожнього руху. Вона автоматично регулює і перемикає світлофори. Такі розумні системи поширені у багатьох містах світу. Наприклад, в Амстердамі. А в Осло вуличне освітлення автоматично адаптується до погодних умов та дорожнього руху. Поволі «розумні» світлофори впроваджують і в українській столиці. Приміром, у Дніпрі та області працює Navizor – сервіс електронної інвентаризації доріг. Водії в онлайн-режимі можуть відслідковувати стан автошляхів області – неабияк корисно в умовах України.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Погані дороги – не єдиний лакмусовий папірець якісних перетворень у містах. На відміну від європейців, українці найбільше скаржаться на комунальну сферу. Щоб оформити необхідні документи чи написати скаргу, найчастіше потрібно оббігати служби на різних кінцях міста. Через довжелезні черги зробити це за день вкрай важко. Впровадження сучасних технологій зводить все до одного екрана. Таким чином суттєво полегшили життя містян у Вінниці. Завдяки кооперації міської влади і приватної компанії Windim Technology громада може онлайн оплачувати комунальні послуги, писати скарги, викликати електрика чи розраховувати вартість різних видів робіт. На сайті також доступна послуга безготівкової оплати банківською картою.

А ще у Вінниці через мобільний додаток налагодили систему зворотного зв’язку «городянин-комунальна служба». Наприкінці вересня у місті відкрили електронний центр за досвідом Польщі. Наразі єдиний в Україні. Там можна за півгодини зареєструвати чи зняти з реєстрації авто, укласти договір купівлі-продажу, скласти іспити з водіння і отримати посвідчення.

Інновації не повинні відбуватись ради інновацій чи формальних звітів. Співпраця з бізнесом ефективна не лише в США. У Львові бізнес-спільнота бере участь у розробці стратегії міста, в Миколаєві місцева компанія профінансувала встановлення на небезпечних пішохідних переходах LED-світильники.

Як бачимо, не треба винаходити велосипед, щоб покращити життя. Сьогодні, коли низка рішень уже працює, а обмін досвідом з українськими управлінцями триває понад 20 років, скарги на обмежені бюджети вже не доречні. Щоб змінювати, не потрібні великі бюджети. Є чимало приватних фірм, які працюють з електронними сервісами і готові стати партнерами. Є чимало інших способів співфінансування та залучення бізнесу.

До творення змін варто залучати громаду, і взагалі – стерти межу між суспільством і владою. Часто мери не знають, як насправді живуть люди. А щоб іти в ногу з часом, це також необхідно.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Показати ще новини
Радіо NV
X