За старим стилем. Про квіти в целофані і радянські свята

25 коментувати
Формується не тільки майбутнє. Вкотре переформатується і минуле

Формується не тільки майбутнє. Вкотре переформатується і минуле

Переглядати ставлення до деяких речей, наприклад до радянських свят, особливо складно. Але одна справа квіти в целофані, і зовсім інша — готовність підтримати окупанта

Іноді заглядаєш в календар і замислюєшся: скільки всього можна запхнути в життя одного покоління. Якихось 25 років тому-23 лютого і 8 березня були державними (навіть не державними, а ритуальними) святами з повним набором спеціального етикету — листівки для дівчаток, прояви уваги від хлопчиків.

У дитинстві такі речі сприймаються нормально. А ось зараз, через чверть століття потому (та яка чверть, тридцять років вже), все це здається настільки нещасним і безпорадним, як і вся совкова ідеологічна машина з її наскрізною цензурою та  нескінченними білими плямами.

Хоча чому обов'язково в дитинстві? Всього років п'ять тому обов'язково знаходилися щорічні диваки, які телефонували і бадьорим голосом вітали з чоловічим днем. Або навпаки: кілька примхливих голосів, які нагадували, що непогано б привітати їх з міжнародним днем жінок. А твоє нерозуміння списували виключно на політичні погляди. Але причому тут погляди? Я і Хеллоуїн не відзначаю, якщо вже відверто. До речі, тепер взагалі ніхто не телефонує, не нагадує. Може, змінюється країна. А може, коло спілкування.

Знаю-знаю, зараз обов'язково хто‑небудь скаже: що ж у цьому поганого, це наша історія, наше минуле. Так фальшиве це минуле, відповім я, фальшиве. А що породжувала совкова фальш? Цинізм, пристосуванство, дулі в кишені, адресовані радянській владі.

Радянські свята навіть не довелося викорінювати

На відстані, звичайно, все виглядає привабливіше. Тридцять років тому ми дійсно виглядали краще. Але насправді той, хто вважає за необхідне поставити галочку і раз на рік привітати кохану людину букетом з теплиці, сьогодні безболісно готовий відзначати день якогось святого Валентина, не маючи ні найменшого уявлення про моральний кодекс будівника комунізму.

Примітно, що радянські свята навіть не довелося викорінювати, як пам'ятники Іллічу. Відходять самі собою. Звичайно, хтось продовжує святкувати, можливо, навіть цілими трудовими колективами. Може бути, не сперечаюся. Але так чи інакше — наш північний сусід переймає всю радянську спадщину. З росіянами теж щось відбувається, вони теж змінюються. Просто в наших суворих буднях з'являється Хеллоуїн, а в їхніх — ще й день народження Сталіна. Формується не тільки майбутнє. Вкотре переформатовується і минуле, в ньому змінюються акценти, змінюються оцінки.

Вся ця війна, що триває між нами (так-так — між нами), вона теж ведеться не тільки за майбутнє, але й минуле. Принаймні, за право знати це минуле, не боятися його, не замовчувати. Або навпаки — боятися, замовчувати, повертати культ особи. У цьому контексті 23 лютого цілком укладається в риторику про подарований Крим, неукраїнський Донбас, відсутність репресій, заперечення голоду тридцять третього. Хтось залишається з такими історичними опціями, обирає собі таку картину світу і готовий її захищати.

Деякі речі переглядати складніше, оскільки доводиться залишати комфортну зону своїх уявлень і віри, виходити за їх межі, опинившись наодинці з сумнівами та підозрами. Особливо якщо тобі далеко за п'ятдесят і ти звик до того, що картину світу для тебе формує начальник цеху. Але є одна річ, найбільш сумна — коли твоя неготовність відмовитися від історичних фантомів і монстрів змушує відмовлятися і від своєї країни на користь ефемерною імперії, яка давно і надійно відійшла в небуття. Одна справа квіти в целофані, і зовсім інша — готовність підтримати окупанта.

От кажуть, що історія нічому не вчить. Вчить, звичайно, вчить. Правда, якщо ти не прогулююєш заняття. Вчить хоча б тому, що пам'ять — складна і непередбачувана. І добре б, покладаючись на неї, все одно перевіряти факти. З пам'яттю завжди так добре, коли ти нічого не забуваєш, але далеко не все з того, що ти запам'ятав, варто святкувати.

Колонку опубліковано в журналі Новое время від 3 березня 2016 року. Републікування повної версії заборонене

Більше думок тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.