Про що домовилися Путін і Обама

10 коментувати
Офіційних повідомлень про зміст переговорів Путіна і Обами в Нью-Йорку 28 вересня так і не з'явилося – ні з російської, ні з американської сторони

Свою версію події Путін виклав під час зустрічі з російськими журналістами ввечері 28 вересня. Американська версія на цей момент представлена двома інтерв'ю Керрі 29 вересня – CNN і MSNBC, а також його виступом на нараді по забезпеченню миру і безпеки та протидії тероризму 30 вересня.

На підставі цих коментарів і виступів можна спробувати оцінити обидві оприлюднені версії і реконструювати основні досягнуті домовленості.

Оцінка минулих переговорів.
Незважаючи на весь емоційний супровід, обидві версії досягнутих домовленостей (путінська і керріївська) мало відрізняються одна від одної. Обидві сторони відзначили, що переговори були відвертими, глибокими, цивільними, конструктивними.

Домовленості Путіна і Обами по Україні (за версією Керрі).
Незважаючи на те, що Україні було присвячено, за заявою Керрі, «помітну кількість часу», домовленості в цій частині виглядають наступним чином:

1. Ми разом хочемо розв'язати «українську кризу» (зупинити російську агресію проти України і припинити російську окупації і анексію українських земель).

2. Спільне завдання Росії і США – домогтися виконання Мінська-2 (по заштовхуванню Лугандонії в тіло України).

3. Для цього в Парижі 2 жовтня відбудеться зустріч Олланда, Меркель і Путіна (прізвище Порошенко Керрі не вважав за потрібне називати).

4. Завдання зустрічі – домогтися виконання Мінська-2 протягом трьох місяців (з тим, щоб не вийти за межі 2015 р., коли строки дії низки домовленостей Мінська-2 формально закінчаться).

Це все.

Ні про які окремо сформульовані вимоги з боку США про виведення іноземних військ з території України, про припинення зовнішньої підтримки сепаратистів, про встановлення українського контролю над міжнародно визнаним українсько-російським кордоном, про припинення анексії Криму, про відновлення суверенітету України над окупованими територіями, про розслідування терористичного акту, що призвів до загибелі рейсу МН-17, Керрі нічого не сказав.

Домовленості Путіна і Обами щодо Сирії (за версією Керрі).

1. Сирія повинна зберегтися єдиною і секулярною.

2. Повинні бути розгорнуті (продовжені) бойові дії проти ІДІЛ.

3. Повинен бути керований, що займає певний час, перехідний процес зміни політичного режиму в Сирії. Необхідно зберегти «хоча їх небагато залишилося, інститути сирійського режиму від руйнування» (цитата Керрі).

4. Зберігаються розбіжності щодо того, що саме цей перехідний процес означає, і якими можуть бути результати такого перехідного процесу.

5. У цьому перехідному процесі повинні брати участь Росія, Іран, Саудівська Аравія, Туреччина, Катар, «вони повинні виробити угоду» (серед учасників угоди Керрі не назвав США – можливо, просто забув).

6. Коаліція між США і Росією у війні проти ІДІЛ «абсолютно можливі» – за умови досягнення домовленості про зміст перехідного процесу.

7. На питання про причини принципової зміни позиції адміністрації США щодо долі Асада – «протягом декількох років адміністрація вимагала відставки Асада, а тепер виступає за участь Асада в перехідному процесі з формування перехідного уряду» Керрі відповів: «Росія є постійним членом Ради безпеки ООН, кілька років тому було досягнуто угоду, за якою Росія та Іран підтримують Асада, вони продовжують підтримувати Асада, так що нам не можна домагатися повного руйнування Сирії, хоча Асад зробив багато жахливих речей».

8. На уточнююче питання про участь Ірану в коаліції проти ІДІЛ Керрі відповів, що «іранці очевидно, будуть компонентом цього процесу, у відповідній формі, не за столом у прямій формі, принаймні поки що».

Додаткові «вишеньки» до домовленостей.

9. Керрі також повідомив про те, що «ми (американці) вчора звернулися до Лаврова та іранців з проханням впливати на Ассада не використовувати т. з. «бочкові бомби» (barrel bombs)». (Очевидно, прохання, тим більше вимоги, про припинення використання інших видів зброї американською адміністрацією не висловлювалися).

10. Керрі був особливо вражений тим, що «в кінці зустрічі у нього з'явився шанс поговорити з президентом Путіним, і Путін дуже прямо відповів Керрі на його питання: «Я подумаю про це. Я подумаю про цей виклик, як нам перемогти»».

11. Керрі кілька разів висловив свою глибоку стурбованість тим, що «якщо Росія виявиться одна проти ІДІЛ, разом з Асадом, разом з Іраном, разом з Хезболлою, то як же вона зможе спілкуватися з сунітами в регіоні? Це недобре рівняння для Росії... Це серйозно ускладнить становище Путіна, президента Путіна. Він може навіть стати ціллю цих самих сунітських джихадистів. Йому треба щось зробити...».

Своїми виступами і коментарями Керрі повністю зняв питання про те, чи були досягнуті якісь домовленості на зустрічі Путіна і Обами – по Україні і Сирії, і які саме. Слід також зазначити, що під час сесії Генасамблеї ООН Обама не став проводити офіційну зустріч з Порошенком, відрядивши для розмови з ним Байдена. Тема Сирії домінувала на сесії Генасамблеї ООН. Такі питання, як іноземна агресія проти України, припинення окупації та анексії Криму, відновлення міжнародно визнаного українсько-російського кордону, в центр дискусії на сесії ГА ООН не потрапили.

І, звичайно, головна подія вчорашнього дня – офіційно розпочаті бомбардування російською авіацією території Сирії – є нічим іншим, як прямим результатом домовленостей Путіна і Обами. Без схвалення Обами російські воєнні дії в Сирії або були б неможливі, або ж були б односторонніми. Зараз же вони отримали офіційне прикриття з боку адміністрації США. Невипадково, що вже після початку російських бомбардувань держсекретар США Керрі їх офіційно виправдав і підтримав.

Потенційні загрози почути «серйозні занепокоєння» і зіткнутися з «появою питань щодо реальних намірів Росії» – це саме те, що викликає напади особливих веселощів у тих, хто спеціалізується на бомбардуваннях, інтервенціях, анексіях.

Відображенням абсолютно нового – ніжного – характеру відносин між представниками двох адміністрацій після початку російських бомбардувань Сирії став той факт, що в ході вчорашнього прес-брифінгу Керрі тричі лагідно назвав Лаврова по імені.

При всій повазі до тих, хто щиро вірить у правильні, розумні, чудові слова, вимовлені час від часу Обамою, все ж слід розрізняти урочисті заяви, що не мають практичних наслідків, і домовленості за закритими дверима, в результаті яких починаються війни, а авторитарні й тоталітарні режими розповзаються по землі.

П.С. Домовленості сьогоднішні і завтрашні

1. Домовленостей щодо закриття повітряного простору для американських літаків над Сирією (поки) немає.

2. Але Путін в останні дні багаторазово підкреслював, що Росія діє згідно з нормами міжнародного права, тобто на прохання «легітимного уряду Сирії» (інший варіант – за згодою Ради безпеки ООН).

3. Оскільки такого роду міжнародно-правових підстав для польотів американських літаків над Сирією немає, то це лише питання часу, швидше за все, дуже невеликого, коли ця аргументація буде активно використана, і адміністрація США опиниться перед вибором – дотримуватися або порушувати норми міжнародного права. Практично немає сумнівів, який вибір нею буде зроблений.

4. Крім того, по відношенню до дій Путіна в американській адміністрації існують розбіжності між більш «голубиним» Держдепом і більш «яструбиним» Пентагоном. Однак у бюрократичній ієрархії Держдеп займає вищу позицію, ніж Пентагон. До того ж Керрі – видатний політик Демпартії, колишній президентський кандидат, який тісно працює з Обамою, у той час як Картер – призначений керівник. Бюрократичні ваги керівників Держдепартаменту і Пентагону непорівнянні. У той час як Пентагон протестує (проти російського авіаційного демаршу), Держдеп приймає політичні рішення, які Пентагон рано чи пізно виконає.

5. Для усунення можливих проблем у «сирійському полі» і Керрі і Картер пообіцяли встановити прямий зв'язок між військовими США та Росії найближчим часом, мало не впродовж 24 годин.

6. Не сильно здивуюся, якщо незабаром відбудеться офіційний (юридичний) розділ дозволених зон дії авіації: російської – над Сирією, міжнародної коаліції – над Іраком.

7. Після цього питання виживання Асада та його режиму під дахом російського авіаційного прикриття і при сухопутній підтримці іранського корпусу вартових ісламської революції – справа техніки.

Текст публікується з дозволу автора

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.