Газовий біль України

0 коментувати
Енергетичний ринок потребує запровадження заходів енергоефективності

Реформа ринку природного газу триває третій рік поспіль, але головні проблеми – ринкова ціна, демонополізація, якість послуг, енергоефективність – досі не вирішені.

У 2014 році Україна зобов’язалася змінити правила гри на ринку природного газу. Десятиліттями нафтогазовий сектор був «дійною коровою» для чиновників-корупціонерів, які «сиділи» на газових потоках і активно збагачувалися. Справжньою чорною дірою українського бюджету був НАК «Нафтогаз України» –  державна компанія і монополіст газового ринку. До 2014 року на функціонування НАКу з держбюджету виділялися колосальні суми.

Лише в 2014 році уряд активно взявся за реформування ринку. Реформа енергетичного ринку була визначена як одна з пріоритетних, адже від неї залежить не лише доходи і витрати бюджету, але й співпраця з МВФ, а також ЄС та Європейським енергетичним співтовариством.

У 2015 році набув чинності новий Закон «Про ринок природного газу», який мав би кардинальним чином змінити цю сферу, а саме: демонополізувати, створити конкурентні умови, підвищити ефективність, вивести «Нафтогаз» із збитковості тощо. По суті, український ринок природного газу мав увібрати в себе кращі практики європейських ринків та інтегруватися в загальноєвропейську систему.

Однак після набрання чинності цим законом в два роки тому тепер темп реформ суттєво знизився. Енергетичне співтовариство з початку року постійно критикує уряд, але не чує нічого у відповідь. У вересні з наглядової ради «Нафтогазу» звільнилися останні два незалежні представники. Анбандлінг газотранспортної системи (відокремлення функцій транспортування газу від видобування і постачання) жодним чином не просувається. Про демонополізацію ринку газу вже навіть ніхто не згадує, окрім того ж таки Енергетичного співтовариства. Національний регулятор – НКРЕКП, взагалі «забув», що є така категорія, як споживачі.

Уряд наполягає, що ціна на газ для населення зростати не буде

Початок опалювального сезону 2017-2018 сповільнює питання про ціну на газ для населення. Згідно з формулою обрахунку ціни, остання мала б зрости вже з жовтня до 8 тисяч грн з нинішніх 6,9 тисяч. Уряд наполягає, що ціна зростати не буде, навіть через загрозу погіршення стосунків з МВФ. Адже у цьому разі довелося б суттєво збільшити кількість субсидіантів в країні, яких і так вже 60%, а в Тернопільській області – майже 90%. Наразі не відомо, хто першим поступиться: уряд чи МВФ. Але очевидно, що збільшення ціни на газ потягне додаткові витрати з бюджету на оплату субсидій, на що коштів цього року не вистачить і це при тому, що держава має 2 млрд грн поточного боргу з оплати субсидій.

Щоправда, головна проблема криється в іншому. Якщо переглянути баланс споживання природного газу, виявиться, що колосальні об’єми просто «вилітають в трубу» – це 11 млрд куб. м.  Для прикладу, у 2016 році державна ПАТ «Укргазвидобування» видобула 14,6 млрд куб. м. газу. Таки чином, основний висновок, який маємо зробити: енергоефективність –  це енергонезалежність.

Тому єдиний спосіб порятунку – запровадження заходів енергоефективності. Це дозволить менше закуповувати газ закордоном, або ж взагалі відмовитися від його імпорту, значно менше платити за комунальні послуги, скоротити витрати на субсидії тощо. На жаль, влада наскільки «добре» розуміє ситуацію, що виділяє на функціонування Фонду енергоефективності (його другий рік поспіль не можуть запустити) лише 400 млн грн. Тобто на розвиток держава дає в 137 разів менше, ніж на субсидії. Україна обрала абсолютно хибну стратегію, адже ми не можемо дозволити собі залишитися у спіралі збільшення виплат на субсидії, при цьому не реформуючи енергосектор.

Сьогодні стає очевидним той факт, що реформа енергетичного сектору дуже сильно пробуксовує. Що буде далі – невідомо. На це все на додачу накладаються вибори-2019, які наближаються швидкими темпами, і ніхто в українському популістичному уряді не буде робити різких кроків.

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу   Мнения Нового Времени

Більше блогів тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.