Хто зможе заробити на ринку акцій

1 грудня 2015, 10:07
1732
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Объем торгов по сравнению с прошлым годом cократился на 42%

Грудень – час підбивати підсумки і робити прогнози

Ось і ми в грудневих випусках рубрики "Особисті фінанси" спробуємо підсумувати результати 2015-го інвестиційного року і сформулювати, що чекає на українців наступного року, крім шквалу реформ, боротьби з корупцією та стабільної гривні, звично обіцяних владою.

Почнемо з фондового ринку. З початку року індекс Української біржі UX знизився на 31% з 1,042 до 714 пунктів. Обсяг торгів порівняно з минулим роком скоротився на 42% і на сьогоднішній день не дотягує навіть до 4 млрд гривень. За середнім курсом це близько $200 млн., що відповідає середньому денному обсягу торгівлі акціями на Варшавській біржі. Інвестиційні фонди, пропоновані індивідуальним інвесторам українськими компаніями і банками, теж знаходяться в "червоній" зоні і до кінця року шансів виправити ситуацію немає ніяких.

На жаль, за всі роки існування український фондовий ринок так і не зміг стати актуальним інструментом інвестування для пересічних українців. Як це сталося, наприклад, в США або сусідній Польщі, де значна частина пенсійних фондів інвестована саме в акції. В Україні фондовий ринок перетворився на приречений на поступове виродження клуб декількох десятків інвестиційних компаній, що продають один одному вічно "недооцінені" акції, в очікуванні масового приходу західних інвесторів.

Враховуючи, що за роки української незалежності іноземний інвестор порозумнішав і навчився відрізняти реальні справи і реформи від пустопорожніх обіцянок, а пенсійну реформу найближчим часом проводити ніхто не збирається, хвилі інвестицій в наступному році чекати нізвідки. Так що, дорогі українці, якщо для вас дорогі ваші зароблені гроші, тримайтеся подалі від українського фондового ринку.

Для тих співгромадян, хто зумів якимось чином отримати доступ до західних ринків капіталу, ситуація значно краща, хоча поточний рік навряд чи можна назвати дуже вдалим, враховуючи глобальну корекцію ринків у серпні. Тим не менш, зростання останніх місяців, по всій видимості, дозволить основним індексам розвинених ринків закінчити рік на позитивній території.

На думку багатьох великих міжнародних фінансових інститутів, у 2016 році найбільш дохідним інструментом для інвестування будуть якраз акції. На розвинених ринках прибутковість ринків акцій, в середньому, прогнозується в межах 7-10%, включаючи дивіденди. При цьому, перевага віддається ринкам Єврозони, враховуючи поліпшення економічної ситуації і Програму кількісного пом'якшення Європейського центрального банку. Прогноз ринків менш оптимістичний, враховуючи невисокий очікуваний економічний ріст. До речі, одним з небагатьох ринків, хто удостоївся високої оцінки і оптимістичних прогнозів з боку глобальних інвесторів, стала сусідня Польща.

Як дивно, що, маючи під боком такий чудовий приклад для наслідування, як Rzeczpospolita, наші керівники-реформатори його постійно ігнорують. А може і не потрібні їм ці приклади? Адже як почнеш порівнювати - тільки настрій собі зіпсуєш.

Особисті фінанси з Іваном Компаном – по вівторках

Читайте тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиной - щодня

Момент в історії з Олександром Пасховером – по понеділках

Особисті фінанси з Іваном Компаном – по вівторках

Країна з Христиною Бердинських - по середах

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою – по п'ятницях

Більше точок зору тут

Лекція НВ

ВЕЛИКІ ГРОШІ З ЄВГЕНОМ ЧЕРНЯКОМ

Три години практичних порад та відповідей на будь-які питання від голови наглядової ради Global Spirit та автора популярного YouTube-каналу про бізнес та фінанси — Big Money

Докладніше

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Геополітика

Вчора, 13:34

img
Що таке ПАРЄ та які права вона повернула Росії. Максимально стисло.
Політика

Вчора, 13:11

img
У Раду проходять п’ять партій — загальнонаціональне опитування
Фінанси

Вчора, 12:15

img
НБУ виведе з обігу монети 1, 2 і 5 копійок, введе купюру номіналом 1000 грн