Гра без правил. Як змінюють світ Трамп і Путін

15 березня 2018, 19:03
1487
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Інституції, що утворились після 1945 року, відходять в тінь, залишаючи простір для маневру Китаю, а заразом – послаблюють країни ЄС

ЄС перебуває на роздоріжжі. Так як нова четверта коаліція під керівництвом Ангели Меркель сформована, німецький канцлер та французький президент Еммануель Макрон отримали шанс реформувати Європу шляхом політичної та економічної інтеграції. Якщо ці плани проваляться, то існує велика ймовірність того, що ЄС перетвориться на громіздку колекцію солідарних між собою країн, які ігнорують виклики діджиталізації та передають свій вплив Китаю. А Росія, тим часом, залишиться головним правопорушником, про що говорить найбільш свіжий приклад – отруєння російського розвідника, подвійного агента Сергія Скрипаля та його дочки Юлії. Сліди знову вказують на Кремль.

Посилення інтеграції стало би прокляттям для тих членів ЄС, які прагнуть більше суверенітету. Та існує три великих чинники, які доводять, що інтеграція є необхідною для виживання ЄС, як життєздатного політичного та торгівельного блоку. Йдеться про Росію, США та Китай.

Анексувавши Крим та продовживши наступ на Схід України, російський президент Володимир Путін просто-таки розірвав збірник правил європейської безпеки. Цей документ, заснований на Гельсінському заключному актові за 1975 рік, свого часу підписаного СРСР, гарантував територіальну недоторканність кордонів.

Торгівельна війна не відповідає інтересам обох сторін

Психологічно та політично, Гельсінські угоди стали більш ніж символічними. Коли в листопаді 1989 року Берлінський мур демонтували, щойно об’єднана Німеччина переконала своїх європейських сусідів, що її кордони таки нерушимі. Та через чверть століття брутальне втручання Путіна в Україну вже змусило хвилюватись Польщу та Прибалтику. Кордони знову перестали бути священними. Саме тому союзники по лінії Східної Європи прагнуть отримати гарантії захисту від НАТО.

Розірвавши збірник правил ЄС, Росія зруйнували одне з надбань ери Холодної війни. Важко сказати, що росіяни реставрували цей документ. Інакше Росія відмовилась би від військової та політичної підтримки Донбасу та повернула Україні Крим. Не трапиться цього і найближчим часом. На зміну прогнозованій ері Холодної війни та її затишшя прийшов період непередбачуваності.

І все це дає Європі більш ніж серйозні причини припинити сумніватись у подальших кроках Путіна, натомість розпочавши думати над дієвою стратегією проти нього.

Санкції, введені ЄС проти Росії чотири роки тому, стали яскравим прикладом єдності. Але це не те ж саме, що стратегія. Європейські лідери, зокрема, Макрон та Меркель, мають задуматись: якщо санкції не мали очікуваного ефекту на зміну поведінки Путіна, то слід вживати інших заходів.

Наприклад, заборонити розбудову газопроводу Північний потік-2. Якщо ЄС серйозно ставиться до диверсифікації енергетичного ринку, то підтримка на користь російського газу, що йтиме до Європи через Німеччину, є контрпродуктивним заходом. Більш довгострокове завдання – це підтримка російського громадського сектору. До того ж, Великобританії та Кіпру варто перестати бути «мирною гаванню» для російських олігархів та їх нечисленних багатств.

Інший аргумент «за» інтеграцію Європи пов’язаний з рішенням американського президента Дональда Трампа. Заради національної безпеки, він хоче суттєво збільшити тарифи на імпорт сталі та алюмінію. На відміну від інших президентів США, які запроваджували односторонні тарифи, нинішня адміністрація пішла іншим шляхом. Трамп розірвав збірник правил, на якому була побудована багатостороння торгівельна система: зруйнував систему її норм, практик та цінностей. Цю систему запровадила далека від ідеалу Світова організація торгівлі (СОТ), котра, як писав The Economist, погрузла в суперечках та давно відстала від економічних змін.

Та справа в тому, що, як раніше, так і тепер, існують певні правила торгівлі, які встановлюють низку стандартів, особливо щодо субсидій. Китай, з його надмірним апетитом до ринків та торгівлі, порушив ці правила. Якщо Трамп і справді задумав відійти від СОТ та просувати політику протекціонізму, то Сі Цзіньпін, лідер комуністичної партії Китаю (який нещодавно проголосив себе довічним президентом), мав би бути на сьомому небі. Трамп просто на блюдечку підніс Сі подарунок – навіть якщо США і знизять тарифи на імпорт китайської сталі. Так США відходять від правил вільної торгівлі, які самі ж сформували.

І є ще третій чинник. Країни Європи та Азії розуміють наслідки рішення Трампа та які вигоди це дає Китаю. Та ці країни можуть і вступити в гру. Сесілія Мальстрьом, комісар ЄС з питань торгівлі, заявила, що в разі впровадження рішення Трампа, організація введе штрафні тарифи на американський імпорт. Тільки погляньте на твітер Мальстрьом і Трампа. А потім погортайте свіжий випуск Transatlantic Economy 2018 , щорічний звіт про розвиток професій, торгівлі та інвестицій між США та Європою.

Автори звіту, Даніель Гамільтон та Джозеф Квінлан, демонструють всю глибину трансатлантичних економічних зв’язків. Більше 54% світових інвестицій у США надходить з Європи, а 64% інвестицій США ідуть туди ж. Американські інвестиції в Європу створили 4,7 млн. робочих місць, а європейські компанії створили 4,3 млн. робочих місць у США. Торгівельна війна не відповідає інтересам обох сторін.

Нещодавно Трамп допустив, що він може зробити виняток для тарифів Канади та Мексики. Водночас, після виходу з Транстихоокеанського партнерства (ТТП), президент США налаштований заключити новий торговельний договір між країнами Північноамериканської угоди вільної торгівлі (НАФТА).

ЄС, в свою чергу, мав би переглянути свої відносини з країнами ТТП. Організації необхідно створити політичну та економічну конкуренцію Китаю. І для цього вони мають закрити очі на збірник правил вільної торгівлі. В інтересах Європи та Азії радше було б піти на це, ніж очікувати, поки Трамп остаточно перекреслить усі правила.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі на Carnegie Europe. Републікація повної версії тексту заборонена

Оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте, переслуховуйте, діліться!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Геополітика

Сьогодні, 14:26

thumb img
Політичне харакірі та вибори. Що заважає Україні повернути окупований Росією Крим
Події

Сьогодні, 17:26

thumb img
Перевірка на доброчесність. У чому підозрюють сімох кандидатів на посади в Антикорупційному суді
Події

Сьогодні, 08:56

thumb img
Голоси українського Криму. Російська окупація півострова день за днем, розказана очевидцями