Мій останній робочий день у Нацбанку

25 коментувати
Валерія Гонтарева: Моя місія завершена - всі завдання, які я поставила перед собою, виконані

Валерія Гонтарева: Моя місія завершена - всі завдання, які я поставила перед собою, виконані

Що я залишаю своєму наступнику та чому завдань для нього більш ніж достатньо

Сьогодні мій останній робочий день у Національному банку, тому я хочу попрощатися і подякувати всім, хто підтримував на цьому важкому шляху реформування фінансової та банківської системи нашої країни.

Багатьох людей, яким я вдячна, я ніколи не бачила: можу лише здогадуватися, хто наприкінці 2014 року запустив проект Save Gontareva, під яким з'явилося понад 1000 лайків у морі загальної ненависті.

Я так і не дізналася ім'я людини, котра в розпал війни та фізичного знищення нашої промисловості на сході країни написала: «Гонтарева винна в падінні гривні не більше, ніж стюардеса в катастрофі літака».

Як точно сказано. Адже ми в одну мить втратили на Донбасі і 15% нашого ВВП, і 30% валютних надходжень. У нас зупинилися підприємства, а інфраструктура була повністю зруйнована. Платіжний баланс країни просто “розірвало на шматки“ і курс валюти, який є дзеркалом платіжного балансу, відреагував на це відповідно.  

Вже не кажу про ті хронічні, несумісні з життям дисбаланси в усіх секторах вітчизняної економіки та банківської системи, які нагромадились за двадцять років імітації реальних реформ. Це і порожній казначейський рахунок уряду, і стомільярдна дірка в НАК “Нафтогаз“, і величезна кількість смертельно хворих банків.

Тепер ніхто не зможе приймати в банку рішення одноосібно. One man show закінчилося назавжди

Лише завдяки міжнародній спільноті, завдяки МВФ, Світовому банку, ЄБРР, Європейському Союзу та Американському уряду ми змогли вижити і стабілізувати макроекономічну ситуацію в країні. Але всього цього ми не змогли б зробити без стабілізації бюджету і реформи в енергетичному секторі.

Моя місія завершена – всі завдання, які я поставила перед собою, виконано. Країна перейшла на гнучкий валютний курс та започаткувала нову монетарну політику інфляційного таргетування. Ми очистили банківську систему від неплатоспроможних банків та посилили її стійкість. Більше того, повністю трансформували Національний банк у потужну модерну інституцію, перебудувавши всі внутрішні процеси.

Проте, якщо мій наступник вважає, що тепер йому не буде чим займатися, нехай не засмучується, бо завдань для нового голови більш ніж достатньо.

Закінчено два етапи комплексної реформи і розпочато завершальний, результатом якого є сталий розвиток банківської системи України. Дороговказ на цьому шляху: «Комплексна програма розвитку фінансового сектору до 2020 року». Це і проект щодо відновлення кредитування, і проект роботи з проблемними активами, і величезний всеохопний проект cashless economy. Це проект нового валютного регулювання, розвитку інфраструктури та інструментарію ринку капіталу та багато іншого.

Також прошу свого наступника якомога швидше розпочати впроваджувати спільно з Міністерством фінансів нову стратегію державних банків. Це однозначний пріоритет на цей 2017 рік. Чітка стратегія розвитку державних банків, здорова конкуренція і належне корпоративне управління – запорука успіху всього банківського сектору нашої країни на довгі роки. Не забуваймо і про небанківський сектор, який має «перейти під крило» Національного банку і також потребує значних реформ. Перед новим очільником Національного банку стоять величезні завдання.

Мені смішно дивитися на псевдоекспертів, які нічого не розуміючи в банківському бізнесі, волають про порятунок ліквідованих банків, у яких не було ні активів, ні капіталу,  через які з України викачувалися мільярди доларів на рахунки власників банків в офшорні зони. Також дивують псевдонаукові діячі, які розповідають про нікчемність рекомендацій МВФ, необґрунтованість нашої нової монетарної політики і радять спеціально для України винайти унікальний «жовто-блакитний велосипед».

Ось чому на посаді голови НБУ повинен бути професійний незаангажований банкір-технократ. Ця людина має розуміти, як працює банк, навіщо існують поняття капіталу, ліквідності, навіщо в Базелі пишуть усі ці пруденційні правила для банківського сектора.

Зараз течію річки вже не повернути назад: на борту сучасного корабля на ім'я «НБУ» нова професійна команда реформаторів і макроекономічне море вже понад два роки спокійне. Але це не означає, що буде легко.

У країні, де немає правосуддя, де «політичні тварини» гризуть одне одного до крові, де тих, хто прагне змін на краще, чи не щодня поливають брудом на всіх телевізійних каналах і носять їм труни під центральний вхід, треба мати неабияку силу духу і силу волі. Тому головна порада – не розгубіть нову команду НБУ, тримайтеся міцно за наших 500 спартанців.

Зміна голови НБУ – не політичне рішення, а мій особистий вибір. Уперше в історії Нацбанку це рішення не стосується політики. І це ще раз доводить, що країна змінилася на користь справжніх демократичних цінностей. Три роки я невпинно боролася за справжню незалежність Національного банку.

Адже незалежність НБУ – це основа фінансової та цінової стабільності в країні, фундамент для побудови не лише передового європейського центрального банку, а й ринкової економіки країни в цілому.

Я залишаю наступникові не лише якісно оновлений Закон “Про Національний банк України“, у якому прописана незалежність центробанку на законодавчому рівні, а й повністю інституційно вибудувану організацію, де повноцінно функціонують Комітети з нагляду, Кредитний комітет, Комітет із фінансової стабільності, Комітет з монетарної політики, Комітет процесного менеджменту тощо.

Тепер наші зарубіжні партнери ставлять трансформацію НБУ за приклад іншим країнам і направляють до нас на стажування працівників центробанків інших країн, що розвиваються.

Ця нова структура НБУ – реальна основа незалежності. Тепер ніхто не зможе приймати в банку рішення одноосібно. One man show закінчилося назавжди.

Лишився найвідповідальніший фронт – боротьба проти  народних депутатів-популістів, які намагаються переписати Закон «Про Національний банк України». Боротьба проти безграмотних функціонерів і псевдоакадеміків, які свідомо чи ні підігрують політикам-популістам.

Нещодавно мені колеги-центробанкіри сказали, що центральні банки – це white knights. Вони починають реформи з встановлення макрофінансової стабільності та очищення ринку, а потім на цьому фундаменті починає рости нова країна. Повірмо у це!

Хочете знати не тільки новини, а й що за ними криється?

Читайте журнал Новое Время онлайн.
Передплатіть зараз

Читайте 3 місяці за 59 грн

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.