Суть національної ідеї України

4 коментувати
Суть національної ідеї України
У суспільстві вже зараз є ті, хто вийшов за межі травми і хочуть більшого, ніж просто вижити. Вони хочуть розвитку. Їхня національна ідея буде іншою — стати частиною великого розвиненого світу

"Відчепіться від нас" - сформулював національну ідею відомий своїм гострим словом митець Лесь Подерев'янський. Замість "відчепіться" в оригіналі, звичайно ж, був сильніший синонім. Та попри весь епатаж та іронію, Лесь Поддерев'янський, можливо, має більше рації, ніж здається: після виснажливих перегонів зі смертю тривалістю в 6-7 поколінь, суспільство хоче, аби йому просто дали спокій.

Недоздобута незалежність на початку ХХ століття повернулася дорогою ціною. Стабілізація радянської влади у 1920х з нібито дружнім інтерфейсом політики "коренізації" вилилася в боротьбу комуністів з соціальною та політичною суб'єктністю громадян. В селах косили голодом, в містах - репресіями. Гинули найспроможніші. Друга світова прийшла з тим самим порядком денним: ніякої суб'єктності, але сміливіші та впертіші гинули поруч з усіма іншими. У нібито мирні часи відбудови у 50-60-і роки ХХ століття доступ до соціальних ліфтів отримували переважно «правильні» українці - ті, хто відмовились від претензій на власну ідентичність: її смислову складову мав зайняти марксизм-ленінізм, національну - інтернаціоналізм, який в Україні був звичайним великоросійським шовінізмом. Сито відбору проходили далеко не всі. Але Сталін припустився фатальної для СРСР помилки, "воз'єднавши" Західну Україну з УРСР – з 60-х років набирає сили дисидентський рух, для подавлення якого Москві довелося спочатку розправитись з «м'якістю» всередині української комуністичної еліти. Відповідно, 70-і в Україні - це не тільки дефіцит та Афганістан, але й атмосфера страху, в якій за розказаний анекдот чи політично заряджену репліку можна було втратити не тільки кар'єру, але й свободу. Кульмінацією став Чорнобиль і нелюдське рішення про першотравневу демонстрацію 1986 року. З середини 80-х в Україні стрімко падає народжуваність. Криза економіки і свідомості 90-х доповнили перелік нещасть. Сила самостійності поверталася з Майданами. Але надію на мирний розвиток підважило газонафтове натхнення імперської Росії і війна з 2014 року. Свіжі ряди могил на цвинтарях по всій країні - це десятки, сотні тисяч рецидивів болю.

"Відчепіться від нас" - сформулював національну ідею відомий своїм гострим словом митець Лесь Подерев'янський

Досвід України різко контрастує з досвідом Заходу, де остання катастрофа - Друга світова - вже затирається в людській пам'яті, а безпека з достатком скорше сприймаються як даність, за яку не конче треба боротися.

Звиклі до бід, українці схильні недооцінювати унікальність і глибину свого травматичного досвіду як і здатність йому протистояти. «Відчепіться» як квінтесенція прагнень українців стосується не кожного. В суспільстві вже зараз є групи, які вийшли за межі травми і прагнуть більшого, ніж вижити. Вони хочуть розвитку. Їхня національна ідея буде іншою - стати частиною великого розвиненого світу. Або зробити внесок в розвинений світ. Чи навіть стати прикладом – подолання і розвитку.

Текст опубліковано в журналі Новое время за 6 жовтня 2017 року в рамках теми номеру "Національна ідея". Републікація повної версії тексту заборонена

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу  Мнения Нового ВремениЧитайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Євген Глібовицький
Євген Глібовицький

Член Несторівської групи, міждисциплінарного експертного об'єднання, створеного для розробки стратегічного бачення України, член наглядової ради суспільного мовлення

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.