Кабмін лишається. Що це означає для України

0 коментувати
Про правила гри для реформаторів, актуальні з вчорашнього вечора

Сталість реформ за останні два роки значною мірою забезпечувалася спроможністю громадянського суспільства змінюватись, розвиватись, модифікувати себе, якщо подобається - мутувати швидше, ніж корупційні еліти. Фактично, це було протистояння місій, пасіонарності і невидимих капіталів (соціального, наприклад) з одного боку і великих грошей та найнятих юристів і піарників з іншого.

Невідставка уряду стане стрес-тестом на спроможність громадянського суспільства досягати здійснення реформ в межах нової, олігархічної коаліції. Ймовірно, кількість реформаторських законопроектів, які вдаватиметься приймати, значно зменшиться, а кількість необхідних зусиль значно зростатиме. Блокуватиметься впровадження вже прийнятих норм, відбуватиметься непряме саботування місій реформ.

В нових умовах підхід широкого тиску по всіх фронтах більше не буде продуктивним, а ключовою спроможністю для успіху стане вміння управляти порядком денним. Коли мало ресурсів, а цілей багато, треба вміти обирати головне.

Спроможність формувати і узгоджувати порядок денний - це функція дорослості, зрілості, яка мусить сформуватись в громадянському суспільстві зсередини. Покладатись на донорів можна в рамкових питаннях цінностей і місій, але не пріоритетів, бо пріоритети донорів переважно сформовані, виходячи з внутрішньої логіки країн походження донорів, а не з розуміння українських оперативних контекстів.

Це фактично означає, що реформи продовжаться, якщо громадянське суспільство зможе порозумітися і піти далі в стратегічному партнерстві з некорупційним (таким, що базується на створенні доданої вартості, а не споживанні ренти) бізнесом. Такий бізнес - це єдиний вид організацій, що постійно існує в умовах прикладної меритократії. Бізнес вміє швидко приймати рішення, ефективно використовувати ресурси - те, з чим у громадянського суспільства складніше.

В нових умовах підхід широкого тиску по всіх фронтах більше не буде продуктивним

Але головне в іншому. Бізнес працює на результат. Відсутність результату - це смерть бізнесу. В цьому сенсі найважливішою цінністю для ГО є не гроші - кров чи кисень бізнесу. Цією цінністю є свідомість власників, які вміють досягати результату і залишатися при цьому інституційно цілим. Це свідомість, яка відкидає самовбивчу матросовщину чи форми організаційної прокрастинації.

Громадянське суспільство мусить навчитись бачити в бізнесі, точніше, в власниках бізнесів партнерів, а не ресурсну базу. Мусить вміти чути їх та їхні підходи. Мусить вміти відстоювати непорушність червоних ліній своїх місій - бізнес настільки ж інфантильний у справах суспільних, як громадський сектор - в управлінських. Для бізнесу така співпраця - це участь у створенні правил гри, перехід від виживання до розвитку. Це розумітимуть далеко не всі власники, але активними є також далеко не всі громадяни.

Коаліція громадянського суспільства і бізнесу має прорости знизу - через конкретні приклади співпраці вже переважно знайомих між собою активістів та бізнесменів. Там, де відносин немає чи вони неглибокі, найбільшим дефіцитом буде довіра. Саме тут роль посередників могли б відіграти міжнародні донори, внісши у співпрацю свої стандарти, процедури, засоби моніторингу, а деколи - просто статус чи нейтральну територію для зустрічей.

Ресурси не можуть бути головною темою співпраці, та вони важливі. ГО, чиї доходи на 10-20-30% формуватимуться з внесків громадян чи підприємців, набагато більш самодостатні у своїй спроможності відстоювати свій порядок денний. А саме ця спроможність брати на себе відповідальність, домовлятись і виносити одні питання та знімати з порядку денного інші визначить країну, в якій ми всі житимемо.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал на сторінці автора у Facebook


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.