В країні без надії та розради

1 коментувати
Важко жити серед руїн великої держави, яка раніше була в’язницею народів, а тепер перетворилася на щось середнє між полем бою і майданчиком для спалювання сміття

«Розрада від філософії». Книгу з такою назвою написав філософ Боецій при вельми сумних обставинах: він очікував страти в темниці. Очікування виявилося достатньо довгим для того, щоб завершити роботу. Кат, який прийшов у камеру до Боеція, книгу знищувати не став – у нього була інша робота, і він не виходив за рамки своїх службових обов'язків.

Боецій жив у роки падіння Римської імперії і навіть заслужив прізвисько «останнього римлянина». Важко бути останнім у якому-небудь списку. Важко жити серед руїн великої держави, яка раніше була в’язницею народів, а тепер перетворилася на щось середнє між полем бою і майданчиком для спалювання сміття. Важко знати, що єдиною міцною установою серед загального розвалу виявляється та темниця, в якій ти чекаєш неминучого кінця, а тюремники і кати – єдині люди, які все ще дбають про щось та виконують свою роботу. І виходить, що в тебе немає іншої втіхи, крім філософії... втім, філософія багатолика.

Боецій був віруючою людиною, він поєднував принципи античної філософії з догматами християнства. Слова про те, що філософія – служниця богослов'я, ще не були сказані. А слів про те, що філософія – служниця держави, взагалі ніхто не говорив... І приречений на смерть чоловік знаходив розраду в філософії. Я б сказав, що це було досить легкою справою. Набагато важче знайти розраду у філософських висновках типу «життя – форма існування білкових тіл», «електрон так само невичерпний, як і атом», «ідеальне є те ж саме матеріальне, але пересаджене в людську голову і перетворене в ній». Це треба ж! Пересаджене, та ще й перетворене! Бідна людська голова!

Сумною і убогою низкою проходять переді мною цитати – чорним по білому в книгах, білим по червоному – на плакатах і транспарантах. Подумки бачу довгасті гробики – картотеки з цитатами, і пальці товариша Михайла Суслова, які з спритністю шулера висмикують потрібну-непотрібну карту з нескінченної накрапленої ідеологічної колоди. Вчення Маркса всемогутнє, тому що воно вірне? Чи вірне, тому що всемогутнє? Або всемогутнє зовсім не вчення Маркса, а таємна політична поліція? Бозна.

Вчення Маркса всемогутнє, тому що воно вірне? Чи вірне, тому що всемогутнє?

Світ сусловсько-черненковского мудрування перетворюється в якийсь загублений світ, в якому матерія навіщо доводить свідомості свою первинність, суспільно-економічні формації продовжують нескінченну чехарду, змінюючи одна одну, а потім намагаються передати естафету лідеру-комунізму, який постійно сяє на горизонті.

І серед цих веселощів в заростах чортополоху сидить сумна горила, нескінченно тренуючи свою руку, сподіваючись таким чином виправити свої мізки і стати людиною. І бородатий Фрідріх Енгельс уважно спостерігає за цим процесом, підбадьорюючи шалену тварину своєю «Діалектикою природи». Маркс не пускає Леніна в кімнату, в якій замкнулися базис і надбудова. В пологовій палаті лазарету капіталізм нескінченно породжує соціалізм (чи навпаки?). Повивальна бабка історії – революція похитує головою, пологи і починаються і закінчуються одночасно, і стільки крові навколо, але їй не звикати. Закони діалектики стоять перед Марксом на колінах і просять відпустити їх назад до Геґеля. І багато іншого відбувається в загубленому Едемі марксистської філософії, але ніхто не посилає туди експедицій... А все тому, що в цій країні не знайти ані надії, ані розради.

Втім, два пасажі можуть все-таки бути використані для втіхи страждальців. Наприклад, скаржиться бабуся на те, що дешеві продукти зникли з магазинів. А ти відповідаєш їй: «Нічого, небого, зате матерія не зникла, зникла та межа, до якої ми її знаємо!». «Не межа, а беззаконня», – сумно каже стара і йде геть. А ось інша громадянка обурюється, каже, що у неї в холодильнику нічого немає. А ти відповідаєш, що в світі теж нема нічого, крім рухомої матерії. І жінка йде, так і не почувши кінця фрази «і рух цей може здійснюватися лише в просторі і часі за наказом начальства! Врахуйте, громадянка! В просторі та часі!».

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.