До чого призведе українізація Одеси

12 коментувати
Коли ми говоримо про русифікацію Одеси, ми повинні усвідомити, що тут не йдеться про русифікацію україномовного міста

На початку ХIХ століття найбільш поширеною мовою Одеси  була італійська «язык Италии златой», потім – французька, лише потім – російська, яка в Одесі дійсно стала мовою русифікованих етнічних громад, не в останню чергу –  єврейської, але й грецької, польської. Ця одеська мова формувалася на базі російської, але зберігала словник й граматичні структури тих мов, які й утворили той салат.

Але я завжди казав, що салат не здатний утворити сам себе – для цього потрібні свіжі овочі. А їх вже не було. Тож одеська мова стала однією з мертвих мов, тут можлива імітація, але не жива традиція.

Чи увійшли свого часу в одеську мову українізми? Увійшли. Я пам’ятаю українські слова у мові моєї бабусі Раї. Деякі прислів’я. Іноді українська поєднувалась з ідиш, яка у питанні "вус (що) трапилося"?

Одеська мова також стала жертвою національної політики СРСР

Тільки ледачий не знущався з мови одеситів – згадую Дорошевича. Але у ті часи ця мова була живою.

Поступово русифікація забрала своє й чуже. Одеська мова також стала жертвою національної політики СРСР, наслідками якої було винищення чи висилання національних громад. Сьогодні це або консерви, або архіви. Українізація Одеси в першу чергу призведе до нового одеського суржика. Хто знає, може він і увійде у історію й літературу, як колись увійшла нині вбита одеська мова.

Текст опубліковано з дозволу автора

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.