Яресько: Україні потрібні ще $25 млрд

2 коментувати
Люди втомилися, вони повинні побачити реформи своїми очима. Ми повинні завоювати серця й голови українського суспільства

«У світі немає іншої такої країни, яка, перебуваючи в складних обставинах, зуміла б круто розгорнути економіку в такі стислі терміни», – підкреслила колишній міністр фінансів України Наталія Яресько в ході дискусії, організованої Atlantic Council та Американсько-українською діловою радою.

У 2009 році, на хвилі глобальної фінансової кризи, ВВП України впав на 15%. До 2015 року він залишався на колишньому рівні, або знижувався ще більше. Тим не менш, завдяки вливанню $25 млрд міжнародної фінансової допомоги, зусиллям щодо впровадження серйозних податкових змін, реструктуризації боргу, реформуванню енергетичного сектору та запровадженню контролю над банківською системою ВВП України цього року, за прогнозами, повинен зрости на 1,5%.

«Найдовший і найуспішніший процес реформ» в Україні, як висловилася Яресько, не тільки стимулював зростання ВВП – спостерігається збільшення валютних вкладів, знижується інфляція, розширено фінансову допомогу, кредитні ставки поступово знижуються. І це досягнуто, незважаючи на російську окупацію промислової бази України, війну на сході країни і гібридну війну Кремля в цілому, а також 1,7 млн внутрішньо переміщених осіб, які потребують допомоги.

Точку неповернення в реформах ще не пройдено

При цьому Яресько попередила, що точку неповернення в реформах ще не пройдено. Україна просувається досить швидко. Втома, корисливі інтереси й популізм загальмовують процес. Щоб оживити реформи, Яресько закликала міжнародних і приватних донорів надати ще $25 млрд допомоги в п'ятирічний інфраструктурний фонд на умовах проведення нових структурних реформ.

«Ми повинні завоювати серця й голови українського суспільства, – повідомила вона. – У громадян накопичилася втома, і це можна зрозуміти. Перші наслідки реформ для населення були болючими». Щоб побороти цю втому, потрібно спрямувати значну частину згаданих вище $25 млрд на модернізацію шкіл і лікарень, будівництво доріг і мостів; інвестувати в інші проекти, які «змінять повсякденне життя громадян», говорить Яресько. Тоді українці повірять, що «часом болючі реформи варті того, побачать, що їхнє життя покращується».

Яресько говорить не тільки про традиційну інфраструктуру, але й про системи, які усувають шахрайство і підвищують ефективність. Будучи міністром фінансів, її співробітники шукали по всьому світу успішні приклади реформ, які можна було б застосувати в Україні. В Індії, наприклад, для зниження шахрайства використовується сканування сітківки ока. Яресько визнає, що «найближчим часом в України не буде вільних коштів для фінансування таких видів інфраструктури», оскільки будь-які додаткові гроші спрямовуються на зарплати держслужбовцям і пенсії. Значить, потрібна додаткова підтримка.

Яресько підкреслює, що ці кошти пішли б не в бюджет і не на поповнення валютного резерву, які «звичайні громадяни не бачать». Новий фонд доповнював би програму МВФ щодо надання $17,5 млрд фінансової допомоги на досягнення макроекономічної стабілізації.

Яресько прийшла в Міністерство фінансів України в грудні 2014 року. Тоді була сильна політична воля для проведення реформ, оскільки країна знаходилася в жахливому стані. Але згодом цей процес застопорився: фінансовій кризі запобігли, і необхідність у швидкості ослабла. Крім того, наступний раунд реформ представляє реальну загрозу для зацікавлених кіл. Деякі нововведення (наприклад, інтернет-система електронних закупівель ProZorro і система електронного декларування доходів держслужбовців) вже погрожують їхнім інтересам. «Успіх цих реформ часто сповільнюється або обмежується тривалим тиском з боку зацікавлених кіл», розповіла колишній міністр.

Але головна проблема, на думку Яресько, – політики-популісти. «Вони дають дешеві, прості рецепти, які звучать дуже привабливо», обманюють громадськість, запевняючи її, що є якийсь інший спосіб відновити економіку».

Популізм в Україні – явище не нове, проте ризики, які він несе в собі, ростуть через загрозу дострокових парламентських виборів, каже Яресько. Парламентські вибори заплановано на 2019 рік, але популісти з високими рейтингами закликають до дострокових виборів, наслідки яких, на думку колишнього міністра, будуть негативними. «Якщо ви постійно готуєтеся до перевиборів, будете приймати не кращі рішення, – говорить вона. – Реформам потрібен час».

Заступник директора європейського департаменту Міжнародного валютного фонду Атанасіос Арванітіс визнав: Україна показала прогрес, який вражає, але потрібно домогтися зростання економіки.

Президент Американсько-української ділової ради Морган Вільям зазначив, що міжнародне бізнес-співтовариство досі не бачить критичної маси реформ. Більшість компаній не планують збільшувати оберти своєї роботи в Україні у 2017 році, однак можуть думати про 2018 або 2019 роки.

Яресько визнала, що потрібно міняти парадигму залучення інвесторів, ґрунтуючись на трьох ключових факторах: земельна реформа, швидка приватизація державних підприємств і створення незалежного суду, який розглядав би позови до завершення реформи судової влади.

Яресько підкреслила: час спливає. Міжнародне співтовариство повинно активізувати підтримку України, поки не стало занадто пізно.

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Мелінди Херінг. Републікування повної версії тексту заборонено

Оригінал опубліковано на Atlantic Council

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.