Як Україні переграти Кремль у Донбасі

9 коментувати
Києву доведеться вміло використовувати свої «мінські» карти, щоб отримати необхідну підтримку від ЄС

Навіть ефективна дипломатія може бути вельми непривабливою справою. Мабуть, ніщо не ілюструє це твердження краще, ніж потворне незаконнонароджене дитя російської війни в Україні: Мінські угоди.

В останні місяці Німеччина і Франція тиснули на Україну, щоб вона прийняла закон про місцеві вибори, який став основою для проведення виборів в ДНР і ЛНР (окупованих територіях на сході України, контрольованих ставлениками Москви). Німці і французи відзначають, що проведення виборів - одна з умов Мінська, як і прийняття поправки до Конституції, яка забезпечить владі окупованих територій більший контроль на місцях.

В Україні ці вимоги викликають велике обурення; вони, схоже, служать інтересам Кремля, агресора, який прийшов в Донбас заради ослаблення контролю Києва над східною частиною країни і надалі дестабілізації українського уряду. Крім того, українці вказують, що другі Мінські угоди, в яких прописані ці обтяжливі вимоги, потрібні були тільки тому, що Москва порушила умови перших Мінських угод своїм наступом у 2015 році з метою захоплення Дебальцеве. Іншими словами, Москва була винагороджена, а Україна опинилася в невигідному становищі, тому що Кремль нахабно порушив Мінськ-I. Не дивно, що все це зробило процес проходження закону про місцеві вибори і конституційної поправки через український парламент вельми суперечливим.

Проте, Франція і Німеччина наполягають як мінімум на прийнятті закону про вибори. Хоча публічно вони заявляють, що це дуже важливо, тому що є однією з умов Мінська-ІІ, в приватному порядку деякі чиновники визнають, що закон потрібен, оскільки європейці не проти скасувати санкції проти Росії і використовують як аргумент небажання України приймати закон про місцеві вибори. На жаль, деяка правда в цьому підході є, про що свідчить нещодавнє прийняття у французькому парламенті резолюції, що не має обов'язкової сили та закликає зняти санкції проти РФ.

Мінські угоди - потворне незаконнонароджене дитя російської війни в Україні

Велика кількість членів Ради, зокрема, партія «Батьківщина» Юлії Тимошенко і «Самопоміч» Андрія Садового виступають проти закону про місцеві вибори, тому що побоюються, що вибори на окупованих територіях, де знаходиться значна кількість російських солдатів і російських же озброєнь, приведуть до фальсифікації результатів голосування, і в результаті перемогу здобудуть агенти Москви. Але американці, французи і німці парирують, що Мінськ-ІІ вимагає проведення виборів відповідно до українського законодавства і найкращих міжнародних стандартів. Це означає, що Україна може внести пункти, що вимагають виведення російських військ і озброєнь, а також того, що спостерігати за виборами буде як українська сторона, так і ОБСЄ, що ускладнить фальсифікацію голосування. Сенс, зрозуміло, в тому, що, якщо ці умови не будуть виконані, Україна не буде зобов'язана проводити вибори.

Українське керівництво розуміє цю логіку і, ймовірно, буде щиро намагатися в найближчі місяці прийняти закон про вибори. Незважаючи на те, що дебати будуть гучними, існує більше 50% ймовірності, що закон буде прийнятий, і в нього включать пункти-запобіжники, які захистять інтереси України, забезпечивши чесні вибори. Ймовірно і те, що Москва відмовиться йти на необхідні для проведення голосування кроки - виведення солдатів і відведення озброєнь. Але навіть в цьому випадку вийде, що Україна виконала свою частину зобов'язань в рамках Мінська, позбавивши аргументів європейців, які виступають за послаблення санкцій.

Звичайно, це не найкраща ситуація. В ідеальному світі США та ЄС оперативно назвали б російське «приховане вторгнення» в Донбас актом агресії, яким воно і є, і нам не був би потрібен мінський процес для підтримки європейських санкцій. Але в кривавій історії України та Східної Європи ніколи не було ідеальних умов. На даний момент Україні доведеться вміло використовувати свої «мінські» карти, щоб отримати необхідну підтримку від ЄС.

Переклад НВ

Новий час володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джона Хербста. Републікація повної версії тексту заборонена.

Оригінал опубліковано на Atlantic Council

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.