Гройсман, Луценко і прогрес України

0 коментувати
Рішуче лідерство у справі реформ може позитивно позначитися не тільки на Україні, але і на політичній долі реформаторів

Перші кроки прем'єр-міністра Володимира Гройсмана та генерального прокурора Юрія Луценка на нових посадах свідчать про те, що Україна рухається шляхом реформ, хоча остаточні висновки робити поки рано.

У квітні Гройсман очолив уряд, в якому не виявилося найсильніших реформаторів з попереднього Кабміну, тому багато  хто поділяв песимістичні настрої щодо перспектив його роботи. Критики також висловлювали сумніви щодо призначення Луценка, зазначаючи, що відсутність відповідної юридичної освіти і досвіду у генпрокурора, що потягнуло за собою внесення спеціальних поправок до законодавства, невластиве для України. Це, на їхню думку, може призвести до того, що новий генпрокурор збереже статус-кво у справах відомства. Крім того, і Луценко, і Гройсман вважаються близькими соратниками президента Петра Порошенка.

Тим не менш, обидва стартували досить сильно. Через два тижні після вступу на посаду Гройсман виконав свою обіцянку підняти тарифи на газ, що було однією з вимог МВФ. Незважаючи на сильну популістську опозицію в Раді, в травні він підняв тарифи до ринкового рівня. Такі популісти, як лідер партії Батківщина Юлія Тимошенко, намагаються обернути підвищення тарифів на свою користь, але поки неясно, чи вдасться їм це.

Команда прем'єра також контролює ініціативи з викорінювання корупції в державних підприємствах; вона створила незалежну спостережну раду для Нафтогазу, а також запровадила прозорий процес відбору кандидатів на керівні посади в державних компаніях.

І Луценко, і Гройсман вважаються близькими соратниками президента Петра Порошенка

Більш того, видно прогрес у реформуванні відомих своєю корупцією українських судів. В цьому питанні Порошенко взяв ініціативу на себе. На початку червня Рада прийняла конституційні зміни в частині реформування судів, у відповідності до рекомендацій Венеціанської комісії Ради Європи. Цього кроку недостатньо. За ним має бути рішуче впровадження прийнятих законів, а потім – безпосередня реалізація нововведень. Групи інтересів, безумовно, можуть зірвати реформу. Тим не менше, потрібно було зробити перший крок. Більш того, законодавчі нововведення супроводжуються перевіркою діючих українських суддів спеціальною комісією. За словами одного з реформаторів, з 250 суддів, викликаних на комісію, 56% пройшли перевірку і продовжать працювати на своїй посаді, 22% не пройшли тест, що перевіряє необхідне знання законодавства, а решта не змогли з'явитися перед комісією. І це тільки початок, оскільки в Україні 7,6 тис. суддів.

Коли Луценко повідомив, що не буде проводити жодних кадрових змін в перші 100 днів свого перебування на посаді генерального прокурора, реформатори були розчаровані. Вони скаржилися, що подібна бездіяльність призведе до того, що в ГПУ залишаться заступники екс-генпрокурора Віктора Шокіна, яких підозрюють у корупції. Тому, коли на початку червня Луценко прийняв рішення прибрати трьох заступників Шокіна, це стало приємним сюрпризом. Позитивно було сприйняте і рішення призначити заступниками генпрокурора реформаторів Дмитра Сторожука, Євгена Єніна та Валентину Теличенко. Остання захищала інтереси дружини вбитого українського журналіста Георгія Гонгадзе. Якщо Генеральна прокуратура знову вдасться до політизованих переслідувань, такі співробітники, як Теличенко, не вагаючись, покинуть роботу у відомстві.

Цього місяця також було зроблено найбільш значний крок з боку Національного антикорупційного бюро. Відомство вказало на народного депутата і бізнесмена Олександра Онищенка під час проведення корупційного розслідування, що стосується державної компанії Укргазвидобування. Ціллю є член Верховної Ради, депутати якої мають імунітет від кримінальних переслідувань. Щоб довести справу до кінця, Луценко повинен був просити Раду зняти з Онищенка недоторканність. І він зробив це, незважаючи на те, що Онищенко голосував за призначення Луценка на посаду генпрокурора. Спікер українського парламенту Андрій Парубій сказав, що Рада розгляне дане питання. Невідомо, чи позбавить парламент Онищенка недоторканності , та чи буде його визнано винним – однак для довгої і безуспішної боротьби України з корупцією це вже щось нове.

Нещодавній прогрес України частково задовольнив МВФ. У травні країну відвідала місія МВФ, мета якої полягала в тому, щоб перевірити, чи виконує новий уряд вимоги МВФ щодо другого траншу кредиту, виплата якого спочатку була запланована на вересень 2015 року. Місія рекомендувала виплатити транш в липні, якщо Рада прийме всі нові закони, які вимагає МВФ.

Але це Україна. Країна, яка з моменту Помаранчевої революції показала, що може дивним чином просунутися вперед, зробити крок назад і застигнути на місці. Усвідомлюючи необхідність збереження стимулів для подальших реформ, МВФ рекомендував виплатити лише $1 млрд кредиту (хоча спочатку передбачалося направити $ 1,7 млрд). $700 млн рекомендується притримати, щоб запобігти сповзанню країни назад. Будемо сподіватися, що це спрацює.

Однак є й тривожні сигнали. Рада розглядає законопроект, який нівелює суть реформи державної служби України. Згідно з новою системою, незалежна комісія, що складається з представників державних інституцій та громадянського суспільства, обере двох кандидатів на всі ключові посади, після чого відправить їх до Кабінету міністрів, де оберуть одного з двох претендентів і відправлять на погодження президенту. Разом з тим, новий законопроект скоротить повноваження комісії в частині призначення голів місцевих адміністрацій, передаючи ці функції президенту.

Тим не менш, загальна картина обнадіює.

Можливо, до реформ президента і прем'єр-міністра підштовхує політична конкуренція. Опитування за останні кілька місяців демонструють стійку ерозію популярності президента. Його партія поступається першістю політичній силі Тимошенко і недалеко втекла від популістської Радикальної партії Олега Ляшка. Політична криза на початку цього року і критика уряду за затягування процесу реалізації реформ зробили свою справу. Рішуче лідерство у справі реформ може позитивно позначитися не тільки на Україні, але і на політичній долі реформаторів.

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джона Хербста. Републікування повної версії тексту забороненн.

Оригінал опубліковано на Atlantic Council

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.