Чому я думаю, що у Гройсмана вийде

3 коментувати
Ситуація в Україні ніколи не буває настільки сумною чи настільки позитивною, як здається збоку

Останні два місяці не сприяли поліпшенню іміджу України на Заході. Непотрібна урядова криза та відставка прем'єр-міністра Арсенія Яценюка разом з усім Кабінетом міністрів призвели до уповільнення процесу впровадження реформ, а також зміщення уваги в бік політики. Найсильніші міністри, орієнтовані на проведення реформ - Наталія Яресько, Айварас Абромавичус, Олексій Павленко і Андрій Пивоварський – пішли разом з Яценюком. Люди, які прийшли їм на заміну, в цілому не мають кваліфікації для впровадження змін того самого рівня. Криза призвела до того, що МВФ затримав передачу чергового траншу економічної допомоги Україні в розмірі $1,63 млрд, що уповільнило відновлення економіки країни після різкого падіння ВВП протягом останніх двох років.

Проте, трьох днів у Києві та зустрічей з численними новими і старими чиновниками було досить, щоб усвідомити стару істину про Україну: ситуація тут ніколи не буває настільки сумною чи настільки позитивною, як здається збоку. Є мінімум чотири причини вважати, що нова урядова команда може домогтися деякого успіху в реформуванні країни.

По-перше, протягом тривалих дискусій з приводу нового прем'єр-міністра Володимира Гройсмана скептики зображували його виключно як функціонера президента Порошенка, що є помилкою. На посаді міського голови Вінниці він зарекомендував себе як реформатор. За тиждень до призначення на пост прем'єра він відхилив рекомендації Порошенка щодо кандидата на позицію першого віце-прем'єра і деякі інші керівні посади. Гройсман дав зрозуміти, що буде самостійним прем'єром. Крім того, він переконав частину реформаторів з Верховної Ради і громадянського суспільства, що має намір продовжити реформи. Важливо, що він не буде чинити за поганими порадами деяких критиків уряду і намагатися переглянути умови угоди з МВФ.

На посаді міського голови Вінниці Гройсман показав себе реформатором

По-друге, на користь Гройсмана говорить його досвід роботи в парламенті. Будучи спікером Верховної Ради, він встановив теплі відносини з народними депутатами, що може допомогти йому стати більш переконливим адвокатом реформаторського законодавства, ніж його попередникові. Той факт, що кілька нових міністрів також до недавнього часу були народними депутатами, теж може допомогти відстоювати необхідні для реформ законодавчі ініціативи – якщо, звичайно, вони націлені на проведення реформ.

Третя причина для обережного оптимізму - сам Яценюк. Він залишається однією з найважливіших фігур в українській політиці і має намір підтримати програму реформ нового уряду, щоб гарантувати успішне завершення початої ним справи. Це дуже важливо, враховуючи, що більшість, яка має новий уряд в парламенті, неширока. Правляча коаліція складається лише з двох партій – Порошенка і Яценюка, а також невеликого числа позафракційних. Протягом останніх півтора року партія Яценюка була найбільш дисциплінованою в голосуванні за реформи, що було критично важливим для його успіху в просуванні по програмі реформування країни. Його намір продовжувати в тому ж дусі матиме важливе значення найближчими днями.

Остання причина для обережного оптимізму – роль, яку відіграють в Україні Захід і МВФ. Зважаючи на спадщину Радянського Союзу і 25 років безладного держуправління в незалежній Україні, реформи, що почалися після Євромайдану, були приречені стати потворною виставою. Для успіху потрібен був союз громадянського суспільства, наявність молодих реформаторів на важливих позиціях у Раді та уряді (нехай другого ешелону), а також націленість Заходу стимулювати реформи на вищих щаблях української влади. З перших днів урядової кризи МВФ дав зрозуміти, що він не дасть третій транш, поки в Україні не з'явиться новий уряд, а Віктор Шокін не залишить посаду генерального прокурора і не будуть реалізовані необхідні кроки. Ба більше, Вашингтон дасть $1 млрд кредитних гарантій тільки після того, як вимоги МВФ будуть задоволені.

Порошенко і Гройсман розуміють, що без вливання цих грошей Україна через кілька місяців зіткнеться з кризою погашення боргів. Вони розуміють, що необачна порада губернатора Одеської області Міхеіла Саакашвілі обійтися без програми МВФ лише спровокує катастрофу. Тому уряд планує підняти тарифи на газ як того вимагає МВФ. Чиновники вищого рангу в приватній розмові кажуть, що планують зробити це до 1 травня, попередньо вивчивши програму субсидування. Вони вважають, що соціальна підтримка при підвищенні тарифів, можливо, потребує коригування, однак не говорять про перенесення або зниження планованого збільшення тарифної ставки.

Підвищення тарифів на газ стане першим індикатором прихильності нового уряду до курсу продовження реформ. Ще один показовий момент – винесення необхідних МВФ законопроектів на розгляд Верховної Ради вже цього тижня. Голосування, тим часом, покаже, наскільки сильні навички переконання нового прем'єр-міністра і чи можуть вони компенсувати невелику і примхливу парламентську більшість, що стоїть за новим Кабміном.

Маленька і примхлива більшість у Верховній Раді - не привід для оптимізму. Це ж можна сказати про звільнення та ініціювання розслідування щодо двох колишніх заступників генерального прокурора, які асоціювалися з реформами, - Віталія Каська і Давіда Сакварелідзе. Подібний розвиток подій свідчить, що навіть після запізнілого звільнення Шокіна ніяких реальних кроків щодо реформування Генеральної прокуратури або судової влади в Україні зроблено не було. Порошенко ще може розраховувати на кредит довіри при реалізації якихось інших серйозних реформ, але що стосується цих двох критично важливих інститутів, то впроваджувати зміни тут потрібно було почати вже давно.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джона Хербста. Републікування повної версії тексту заборонене.

Вперше опубліковано на Atlantic Council

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.