Чи складно побороти корупцію в Україні?

0 коментувати
У чинній системі соціальних відносин побутове хабарництво сприймається як необхідний елемент суспільної взаємодії

В 2012 році в світ вийшла книга “Чому нації занепадають”, яка в тому ж році увійшла в короткий список премії Financial Times Business Book of the Year, а також отримала високі оцінки критиків, економістів та політологів, а такі відомі особистості як Білл Гейтс та Марк Цукерберг включили її в свої списки літератури, обов’язкової до прочитання. Відповідь на основне питання книги, що прямо вказане в її назві криється в доволі простій ідеї: багатими стають ті країни, в яких успішно функціонують демократичні інститути та ринок, які забезпечують інклюзивність та рівність громадян, наявність соціальних ліфтів та свободу у всіх її проявах. І навпаки: нерівні умови, незрозумілі “правила гри”, закритість еліт та великий розрив між багатими і бідними призводить виключно до занепаду країни, і головним чинником цього занепаду є ніщо інше, як корупція.

Слово “корупція”, на превеликий жаль, є дуже добре знайомим кожному пересічному українцю. Нещодавно опублікований рейтинг корупції Ernst&Young свідчить про те, що в 2017 році Україна посіла перше місце серед 41 країни Європи, Близького Сходу та Африки за рівнем розповсюдженості корупції та хабарництва в країні. Наразі, спроби боротьби з корупцією з боку української влади виявляються вкрай неефективними - за підсумками 2016 року, в рейтингу сприйняття корупції Transparency International Україна в порівнянні з минулим роком піднялась лише на 2 пункти до 29 балів у шкалі, де 0 означає вкрай високу, а 100 – вкрай низьку корупцію.

При цьому більшість експертів та громадських діячів говорять лише про велику державну корупцію, яка базується на зловживанні посадовцями своїми службовими повноваженнями з метою отримання особистої вигоди, ігноруючи при цьому поширене в Україні явище побутової корупції. В чинній системі соціальних відносин побутове хабарництво сприймається як необхідний елемент суспільної взаємодії, і чимала кількість громадян готові давати хабарі для вирішення своїх особистих справ. Минулорічне опитування соціологічної групи “Рейтинг” показало, що понад 40% громадян вважають корупцію явищем, без якого українське суспільство вже не може існувати, оскільки воно надзвичайно сильно вплелося в систему суспільних відносин та в менталітет пересічного українця. Тут вже мова йде не про масштабні розкрадання коштів з державного бюджету або мільярдні відкати в державних тендерах, а про “благодійні внески” які громадяни залишають в лікарнях чи про здачу грошей у “фонд школи” для подальшого навчання своїх дітей.

Наразі надія полягає на те, що всередині системи знайдуться чесні особи, що розпочнуть боротьбу із корупцією “зсередини”

У таких умовах, протидія корупції видається надзвичайно складною і довгою справою, яку неможливо здійснити просто ухваливши кілька потрібних законопроектів. Антикорупційна діяльність потребує постійної пильності та уваги з боку громадськості та  антикорупційних органів, адже враховуючи масштаби корупції в нашій країні, причетні до неї особи вже давно знаходяться в “круговій поруці”. Це означає, що жодного корупціонера не буде притягнуто до відповідальності, оскільки особи на яких покладено цей обов’язок також причетні до корупційної діяльності, і випадок у справі з Романом Насіровим підтверджує цю тезу. Натомість, наразі надія полягає на те, що всередині системи знайдуться чесні особи, що розпочнуть боротьбу із корупцією “зсередини”, або ж на те, що молоде покоління талановитих українців не стане миритись із таким станом речей і, оновивши собою склад державних органів, зможе кинути виклик корупції.

Проте для того, щоб такий сценарій став можливим, потрібно вже зараз робити певні кроки: консолідувати активістів, чесних журналістів та небайдужих громадян, підвищувати їхню обізнаність у сфері захисту прав та антикорупційного законодавства, відстоювати та захищати тих, хто вже веде активну боротьбу із корупційною системою. І хоча навряд чи наразі можна розробити універсальний дієвий рецепт подолання корупції в Україні, все ж, аналізуючи поточну ситуацію, можна зробити кілька надзвичайно важливих висновків:

Серед української молоді дійсно є потужний запит на реформи, особливо в антикорупційній сфері. Активна і талановита молодь, що бажає розвиватись і досягати успіхів в межах своєї країни, чудово усвідомлює, що в нинішніх умовах ведення будь-яких справ ускладнюється постійним втручанням корумпованих посадовців, а відсутність соціальних ліфтів і закритість еліт через наявність “кругової поруки” перекриває молоді шляхи до самореалізації. Тому нове покоління українців готове до активних дій з протидії корупції, адже відсутність змін в цьому полі означатиме для них відсутність перспектив у майбутньому

Поміж представників державних органів та людей, що входять до цієї системи є винятково чесні особи, які здатні як на чесне виконання своїх професійних обов’язків, так і на відкриту протидію нечесній системі зсередини. Перевагою є те, що при побудові нових і оновлених державних структур такі люди стануть опорою і основою завдяки своєму беззаперечному авторитету та професійному досвіду. Недоліком є те, що наразі такі люди є радше одинаками, що змушені вести боротьбу на кілька фронтів і опиратися системі, яка йде війною на тих, хто осмілився виступити проти неї

Велике значення у антикорупційній діяльності матиме прецедент притягнення до відповідальності посадовця високого рангу. Прецедент створюватиме позитивний приклад як для людей всередині системи, які наразі вагаються відверто виступити проти неправомірних дій, так і для громадськості яка впевнена, що своїми діями не здатна змінити ходу речей. Принцип “якщо змогли вони - зможемо і ми” активізує чималий прошарок населення на активну протидію корупції, і як тільки перші результати такої діяльності принесуть успіх, буде запущено невідворотній процес оновлення державних інститутів.

Звісно, подолання корупції в Україні навіть за найоптимістичнішого сценарію займе багато часу, і потребуватиме титанічних зусиль з боку громадськості. Проте практика свідчить, що для нашої країни це проблема не є питанням певної верстви населення, яку не влаштовує такий стан речей, але є проблемою життя і смерті, відповіддю на питання “Чому нації занепадають?” і “Чи стане Україна на шлях процвітання і розвитку?”. І відправним пунктом до змін в цій сфері стануть не ухвалені парламентом законопроекти, а палаючі очі українських дівчат та хлопців, які готові відстоювати своє право на світле майбутнє у чесній, успішній та процвітаючій країні.

 


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.