Навіщо Штайнмайер і Еро вимагають неможливого

10 коментувати
Зараз важливо, щоб наші західні друзі не переклали на нас відповідальність за відсутність просування в мінському процесі

Наявність суперечностей у позиціях України та Росії на переговорах по Донбасу цілком зрозумілі. Перед цими країнами стоять різні завдання: Україна прагне врегулювати конфлікт, а Росія – закінчити його на своїх умовах, залишивши за собою всі важелі впливу на регіон.

Так що суперечності між українською і російською стороною мене не дивують, чого не скажеш про останні заяви міністра закордонних справ Німеччини Франка-Вальтера Штайнмайера. Раніше він заявив, що вибори в Донбасі мають відбутися у першій половині 2016 року.

Зараз уже початок березня, а у нас не те, щоб не почалася підготовка до виборів – навіть елементарного перемир'я немає. Як він хоче провести вибори до середини року, якщо тривають перестрілки, обмін полоненими не відбувається, а Росія не збирається скорочувати свою присутність на окупованій частині сходу України? Це суперечить здоровому глузду. Тепер же, після вчорашньої зустрічі «нормандської четвірки» в Парижі, він каже, що розчарований її результатами, і відкладати проведення виборів у Донбасі не можна. За ним повторює голова МЗС Франції Жан-Марк Еро: вибори на сході України повинні пройти до кінця липня 2016 року.

Це суперечить здоровому глузду

Подібними заявами німецький дипломат лише заганяє себе в кут: він робить заяви, які неможливо виконати. І це контрастує з достатньо прагматичною позицією західних партнерів щодо негайного закріплення «особливого статусу» окупованого Донбасу в Конституції України (під час останнього приїзду європейських міністрів в Україну це питання не порушувалося - НВ). Тут західні партнери зрозуміли нашу позицію, але замість цього почалися розмови про вибори.

Очевидно, що говорити про вибори неможливо, якщо для них не створені базові умови. Як можна проводити вибори на окупованій території? Адже вони не будуть вільними.Чи на Заході хочуть провести вибори лише для того, щоб поставити галочку? Позиція Німеччини і Франції, як на мене, не дуже конструктивна. Це схоже на прийняття умов Путіна, який окупував частину українських земель, а тепер пропонує провести на них вибори.

Коли я спілкуюся із західними експертами, то часто наводжу в приклад історичні аналогії. Наприклад, коли Сталін окупував країни Балтії, він провів там вибори. В результаті литовці, латвійці та естонці майже «одноголосно проголосували за вступ в Радянський Союз. В цих країнах була встановлена диктатура, а еліта нації була депортована в Сибір. Як можна провести вільні вибори на окупованій території?

Позиція України в даній ситуації, на мій погляд, абсолютно аргументована і виправдана, але чи прислухаються до цього наші західні партнери? Це велике питання. Адже дуже важливо, щоб наші друзі не переклали на нас відповідальність за відсутність просування в мінському процесі.

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Олексій Гарань
Олексій Гарань

Політолог, професор політології Києво-Могилянської академії, науковий директор Фонду Демократичні ініціативи

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.