Що вирішать світові лідери на Генасамблеї ООН

2 коментувати
У світі налічується близько 21 млн біженців. Чи готові ми з цим впоратися?

Кожного року у вересні світові лідери, президенти, прем'єр-міністри і глави МЗС на кілька днів злітаються в Нью-Йорк, щоб відзначитися на відкритті щорічної сесії Генеральної Асамблеї ООН, виступити з промовою, на яку звернуть більше уваги вдома, ніж на самому саміті, а також провести настільки багато зустрічей, наскільки це можливо – такий собі аналог спід-дейтингу.

Крім того, на сесії, за традицією, приділяється особлива увага одному питанню або проблемі, і цей рік не стане винятком. 19 вересня буде присвячено обговоренню умов життя біженців (а також мігрантів), і того, які ще заходи можна і потрібно зробити, щоб допомогти їм.

Тема вибрана вдало, адже сьогодні у світі налічується близько 21 млн біженців. Спочатку біженцями називали людей, які покинули свою країну через погрози переслідування, проте сьогодні до цього списку додалися люди, які були змушені перейти кордони, рятуючись від збройних конфліктів та насильства. Кількість біженців особливо сильно збільшилася за останні п'ять років, і причиною тому, насамперед, є хаос на Близькому Сході. Одна лише Сирія є країною походження кожного четвертого біженця в світі.

Увага ООН та її членів до цієї проблеми пояснюється не тільки збільшенням кількості біженців і зростанням побоювань щодо тих страждань, яких зазнають чоловіки, жінки і діти, які покинули свій будинок і свою країну. Увага ООН також пов'язана з тим впливом, який справляє наплив біженців на країни, що приймають їх. Наплив біженців перевертає політику однієї країни за іншою.

Одна лише Сирія є країною походження кожного четвертого біженця у світі

Активізація політичної опозиції, невдоволеної політикою німецького канцлера Ангели Меркель, голосування британців за вихід з Європейського Союзу, зростаюча популярність націоналістичних правих партій – все це можна приписувати реальним і надуманим страхам з приводу напливу біженців. Економічне і соціальне навантаження на такі країни як Йорданія, Туреччина, Ліван і Пакистан, яких попросили прийняти велику кількість біженців, надзвичайно високе. Крім того, є побоювання щодо безпеки: чи не є деякі з біженців діючими або потенційними терористами.

Загалом існує чотири способи полегшення проблеми біженців. Перший і найголовніший напрямок – вжити заходи, націлені на те, щоб людям не довелося покидати свої країни (а якщо довелося, потрібно створити умови, щоб вони могли повернутися назад).

Для цього країни повинні більш активно працювати над забезпеченням миру в таких країнах як Сирія. На жаль, консенсусу щодо того, як цього досягти, немає. Навіть там, де підписані відповідні угоди, немає бажання вкласти відповідні військові та економічні ресурси. Тому кількість біженців у світі буде збільшуватися і далі.

Другий спосіб допомогти біженцям – забезпечити їх безпеку і добробут. Біженці особливо уразливі в дорозі. Коли вони прибувають в ту чи іншу країну, потрібно забезпечити безліч базових потреб: охорону здоров'я, освіту, безпеку. Завдання для приймаючої держави полягає в тому, щоб надати необхідні умови життя для новоприбулих.

Третій компонент комплексного підходу до проблеми біженців передбачає виділення економічних ресурсів, які допоможуть впоратися урядам з навантаженням. Сполучені Штати і Європа (як країни-члени ЄС, так і Брюссель) є найбільшими донорами Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, однак багато інших урядів не хочуть вносити свою лепту. Вони повинні бути названі і присоромлені.

І, нарешті, будь-яка програма з біженцями повинна передбачати місце, де б вони могли жити. Тим не менше, уряди більшості країн не хочуть брати на себе обов'язок з прийому певної кількості біженців. Ті, хто поділяє цей тягар (або бере на себе більше за інших), повинні бути відзначені, решта – розкритиковані.

Все це повертає нас назад в Нью-Йорк. На жаль, причин для оптимізму не надто багато. За підсумковий документ сесії Генасамблеї будуть голосувати 19 вересня. Документ складається з 22 сторінок, на яких багато узагальнень і принципів, але мало специфіки та конкретних кроків. Цей документ не сильно полегшить життя біженців. Можливо, взагалі ніяк не вплине на них. Організована президентом США Бараком Обамою, зустріч 20 вересня може дещо вирішити питання фінансування, але не більше.

Проблема біженців - ще один яскравий приклад великого розриву між тим, що повинно бути зроблено для вирішення глобального виклику, і тим, що світ готовий зробити насправді. На жаль, це ж стосується більшості інших викликів, перед якими світ стоїть сьогодні – від тероризму та зміни клімату до розповсюдження зброї та забезпечення охорони здоров'я.

Наступного місяця ми почуємо в Нью-Йорку багато розмов про те, що міжнародне співтовариство зобов'язане докласти більше зусиль для допомоги біженцям, а також вирішити ті проблеми, які змусили їх покинути будинок. Але сувора правда така, що «спільноти» на міжнародному рівні не так вже й багато. І поки це не зміниться, мільйони чоловіків, жінок і дітей будуть жити в небезпечному теперішньому з розмитим майбутнім.

Copyright: Project Syndicate, 2016.
www.project-syndicate.org


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.