Що відбувається між Індією та США

0 коментувати
Відносини між Індією та США еволюціонували від холодного віддалення до стратегічної близькості протягом життя одного покоління

Червневий візит індійського прем'єр-міністра Нарендри Моді до Вашингтона за межами Індії мало обговорювався. Проте дипломати та військові професіонали в Азії й не тільки пильно стежили за цим візитом. І мали привід: зближення двох найбільш багатонаселених демократій на планеті може визначити глобальне майбутнє світу.

Слід звернути увагу на те, що у своїй промові в Конгресі США Моді вжив слова «партнер» або «партнерство» аж 15 разів. В офіційній заяві, опублікованій урядами двох країн, Індію називають «великим оборонним партнером» Сполучених Штатів, що має право на отримання передових технологій військового призначення.

Відносини між Індією та США еволюціонували від холодного віддалення до стратегічної близькості протягом життя одного покоління – це швидкість світла для геополітики. Чинники, на яких ґрунтуються ці зміни, заслуговують на особливу увагу, оскільки чимало з них, ймовірно, допоможуть подальшому зближенню двох країн.

Значну роль у розвитку дружніх відносин відіграло закінчення холодної війни: припинилася тривала дружба Індії з СРСР, а також зникли причини, що змушували Індію йти за принципами неприєднання.

Індія, на відміну від Пакистану та Північної Кореї, розглядається як відповідальна ядерна держава

Другий чинник – Пакистан. Тривалий час США провадили неупереджену політику щодо двох стратегічно важливих країн Південної Азії. Однак протягом переважної частини холодної війни Пакистан сприймали як дружню державу, а його головного суперника – Індію – як незручну. Ці погляди зміцнилися після того, як Пакистан став ключовим каналом постачання зброї афганцям, що боролися з радянською окупацією своєї країни.

Однак після виведення радянських військ з Афганістану в 1989 році зв'язки між США та Пакистаном ослабли. Відносини погіршилися ще більше, коли Пакистан створив ядерну зброю і став надавати притулок і підтримку талібам. Виявилося, що країна готова прихистити найнебезпечніших терористів світу, зокрема Усаму бен Ладена. У подібній ситуації зв'язки США з Індією перестали стримуватися побоюваннями з приводу можливих ускладнень у Пакистані.

Поліпшенню індійсько-американських зв'язків сприяє і Китай. Кордон Індії з Китаєм досі не врегульований. Підйом КНР став серйозним стимулом до розширення співпраці з США (і між собою) для країн Азії. Мета такого співробітництва - забезпечити можливості для протистояння політичній, військовій та економічній могутності Китаю.

Внутрішньополітична ситуація також серйозно допомагає розвитку відносин між Індією і США, причому в обох країнах. Спад популярності партії Індійський національний конгрес зменшив вплив політичних сил, що найбільше виступали за дистанціювання від США. З іншого боку, чисельність індоамериканців вже перевищила 3 млн осіб, і, як чимало інших діаспор іммігрантів, вони стають все помітнішими та впливовішими. Підтримка тісних зв'язків з Індією стала рідкісним прикладом згоди обох партій США у зовнішньополітичному питанні. Можна очікувати, що подібна ситуація збережеться незалежно від того, яка партія контролюватиме Білий дім або Конгрес після листопадових виборів.

Прорив у відносинах двох країн стався десять років тому, коли США скасували санкції, введені у відповідь на ядерну програму Індії. Після цього було підписано угоду, що відкрила шлях для участі США в індійській програмі мирної атомної енергетики. Індія, на відміну від Пакистану та Північної Кореї, розглядається як відповідальна ядерна держава. Це країна, яку сьогодні США активно намагаються залучити до участі в різних групах, створених для запобігання подальшому розповсюдженню ядерних матеріалів і зброї.

Економічні зв'язки також розвиваються, причому разом з економікою Індії. Обсяги двосторонньої торгівлі зросли, перевищивши позначку $100 млрд на рік. Візити на вищому рівні стали звичайною практикою. Серед основних пріоритетів зараз - розширення економічних зв'язків і великомасштабне співробітництво в галузі чистої енергетики. Можна також прогнозувати зміцнення співробітництва між арміями та розвідками двох країн.

Навіть більше: спільні зусилля з підтримання відкритості та безпеки в Індійському океані вже стали реальністю. США та Індії не потрібно бути формальними союзниками, щоб відносини двох країн справили бажаний ефект на стратегічні плани Китаю.

Звісно, проблеми є. Бюрократія, корупція, погана інфраструктура, як і раніше, стримують розвиток економіки Індії. Крім того, лідерам країни потрібно бути обережними в словах і справах, щоб не відштовхнути значну мусульманську меншину країни. Їм ще належить довести, що тісні зв'язки з США не є політикою лише одного прем'єр-міністра або однієї партії. Тому слід залучити Партію національного конгресу до активної участі в цих процесах, а також подолати опір старих чиновників новим типам мислення і дій.

Важко не помітити в усьому цьому іронію. Понад півстоліття тому, у перші роки холодної війни, багато хто у Вашингтоні розглядав Індію як потенційний зразок некомуністичного політичного й економічного розвитку. Однак з багатьох причин ситуація почала розвиватися інакше: Індія стала на шлях одержавлення економіки, в політиці була часом авторитарною, а геополітично виявилася набагато ближчою до СРСР, ніж хотілося б американському керівництву.

Однак зараз Індія стає успішним прикладом ринково-орієнтованої демократії, що має тісні зв'язки із США. Другий шанс рідко дається в житті, але, можливо, Індія та США саме його й отримали.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Річарда Хааса. Републікування повної версії тексту заборонено.

Більше точок зору тут

Copyright: Project Syndicate, 2016.
www.project-syndicate.org


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.