Північна Корея – виклик для Трампа

0 коментувати
Починаючи з 1990-х років, усі адміністрації США ставилися до Північної Кореї з певною часткою терпіння, але цей підхід вичерпав себе

З кожним днем стає очевидніше, що перша справжня криза президента Дональда Трампа буде пов'язана з Північною Кореєю, а якщо точніше, з її здатністю встановити ядерну боєголовку на одну або кілька балістичних ракет, що володіють достатньою дальністю і точністю, щоб досягти континентальної території США. Криза також може бути пов'язана зі збільшенням обсягів виробництва ядерних боєголовок; доказів продажу цією країною ядерної зброї терористичним угрупованням; застосуванням регулярних збройних сил проти Південної Кореї і розміщених там військ США.

Не можна втрачати ні хвилини: будь-яка з цих подій може відбутися протягом декількох місяців або декількох років. Починаючи з 1990-х років, усі адміністрації США ставилися до Північної Кореї з певною часткою терпіння, але цей підхід себе вичерпав.

Один зі сценаріїв: США прийме неминуче зростання кількості і якості ядерного озброєння КНДР. В такому випадку США, Південна Корея і Японія стануть розвивати системи протиракетної оборони і активізувати політику стримування.

Проблема в тому, що протиракетна оборона недосконала, а політика стримування ненадійна. Ясно лише одне: провал однієї з систем призведе до катастрофи. Японія і Південна Корея теж можуть задуматися про ядерну зброю, що ще більше підвищить ризик нової потенційно дестабілізуючої гонки озброєнь в регіоні.

Багато хто виступає за зміну режиму, розраховуючи, що нове керівництво Північної Кореї буде осудним

Інший сценарій передбачає використання військової сили: або проти наростаючої загрози з боку Північної Кореї, або проти іншої надзвичайної загрози. Але тут виникає проблема питання: чи зможуть військові удари знищити всі ракети і боєголовки КНДР. І навіть якщо вдасться це зробити, Пхеньян тут же використає звичайні озброєння для удару по Південній Кореї. З огляду на те, що Сеул і розміщені в Південній Кореї американські війська перебувають в радіусі ураження, кількість жертв і реальний збиток будуть величезні. Новий південнокорейський уряд, який приступить до роботи через два місяці, безсумнівно, стане чинити опір будь-яким діям, які можуть спровокувати цей сценарій.

Багато хто виступає за зміну режиму, розраховуючи, що нове керівництво Північної Кореї буде осудним. Можливо. Але, з огляду на закритість Північної Кореї, досягти такого результату буде дуже складно.

Це повертає нас до дипломатії. США могли б запропонувати (після докладних консультацій з урядами Південної Кореї і Японії, а в ідеалі після прийняття нових резолюцій ООН і введення додаткових економічних санкцій) прямі переговори з Північною Кореєю. Як тільки переговори почнуться, американська сторона може запропонувати угоду: КНДР заморожує свій ядерний і ракетний потенціал, припиняючи випробування ядерних боєголовок і ракет, а також надаючи доступ міжнародним експертам для перевірки дотримання всіх зобов'язань. Пхеньян також повинен буде дати зобов'язання ніколи не продавати ядерні матеріали іншим країнам або організаціям.

В обмін на це США і їх партнери можуть запропонувати прямі переговори і пом'якшення режиму санкцій. Через понад 60 років після закінчення Корейської війни, США та інші країни можуть також погодитися підписати мирний договір з КНДР.

Як і Іран, Північна Корея може зберегти потенціал розвитку ядерних технологій, але їй буде заборонено втілювати їх в реальність. На даному етапі доведеться закрити очі на численні порушення прав людини в Північній Кореї, але лідерам країни потрібно дати зрозуміти, що нормалізація відносин (або припинення режиму санкцій) буде неможлива, поки в країні проводяться репресії. Повна нормалізація відносин зажадає від Північної Кореї відмови від програми ядерних озброєнь.

У той же час, Сполучені Штати повинні відразу позначити, наскільки далеко вони готові зайти. Не можна припиняти регулярні американо-південнокорейські військові навчання, які є необхідним елементом стримування і потенційної оборони на тлі військової загрози Півночі. З цієї ж причини будь-які обмеження присутності американських збройних сил в країні і регіоні будуть неприйнятні. Крім того, будь-які переговори повинні проводитися в жорстких часових рамках, щоб Північна Корея не використовувала цей час для створення нового озброєння.

Чи може такий підхід стати успішним? Коротка відповідь - «можливо». У такій ситуації, критично важливою буде позиція Китаю. Китайське керівництво не має особливої любові ні до режиму Кім Чен Ина, ні до його ядерної зброї, але ще більше йому не подобається перспектива краху Північної Кореї і об'єднання Корейського півострова зі столицею в Сеулі.

Питання в тому, чи можна переконати Китай (канал, по якому товари надходять до Північної Кореї і залишають її) скористатися своїм значним впливом на сусідів. США повинні запропонувати якісь гарантії того, що вони не будуть використовувати возз'єднання Кореї як стратегічну перевагу. Одночасно їм варто попередити Китай про небезпеки для його власних інтересів, що виникають через обраний Північною Кореєю шлях. Продовження діалогу з Китаєм про можливі сценарії розвитку подій на півострові явно має сенс.

Ще раз підкреслю: немає гарантії, що дипломатія досягне успіху. Але це можливо. І навіть якщо не вийде, демонстрація вжитих сумлінних зусиль дозволить з меншими труднощами планувати, здійснювати, а потім пояснювати місцевій та міжнародній аудиторії, чому було обрано альтернативне рішення, пов'язане із застосуванням військової сили.

Переклад НВ

Copyright: Project Syndicate, 2016.

www.project-syndicate.org

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію матеріалів, наданих Project Syndicate. Републікація повної версії тексту заборонена.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.