Питання, що хвилює весь світ

0 коментувати
Наскільки США здатні керувати собою?

Зараз ми зіткнулися з трьома глобальними викликами:

Північна Корея

Після кількох десятиліть надій, переговорів і санкцій ми прийшли до того, що Північна Корея обзавелася повним арсеналом балістичних ракет і, можливо, десятком ядерних боєголовок. Через кілька років КНДР зможе встановити ядерну боєголовку на ракету, здатну долетіти до США. Судячи з усього, це відбудеться протягом першого терміну на посаді нового президента Америки Гілларі Клінтон або Дональда Трампа. Рано чи пізно міністр оборони США зайде в Овальний кабінет і скаже президенту: Північна Корея здатна завдати по Штатах ядерного удару.

Американцям доведеться приймати дуже складне рішення: змиритися з новою реальністю або приймати більш активні заходи щодо зниження загрози (незважаючи на всі можливі наслідки)? Ми не сумніваємося, що це станеться. Питання лише, коли.

Близький Схід

Шансів на припинення вогню в Сирії немає. Дипломатія тут не допоможе: вона, радше, відображає реальність, що змінює її. Всі проти ідеї перемир'я. Крім Сирії, Іраку, Лівії та Ємену, які похитнулися в цьому регіоні, невизначеною здається доля Саудівської Аравії. Нафтові ціни впали, в країні відчутно демографічний тиск, Ісламська держава, що витискається з Сирії та Іраку, стає все більше схожою на звичайну терористичну організацію (це ж стосується Аль-Каїди) – все це становить загрозу для Саудівської Аравії.

Шансів на припинення вогню в Сирії немає

Найбільший знак питання Близького Сходу – Саудівська Аравія: чи зіткнеться вона з внутрішнім викликом. Якщо так, він матиме далекосяжні наслідки як для країни, так і для всього регіону.

Політична керованість США

Навіть якщо президентські вибори в Штатах виграє Гілларі Клінтон, Вашингтон не стане функціонально ефективним. Республіканська партія почне готуватися до президентських виборів 2020 року вже зараз, почнеться робота над помилками. Якщо Трамп програє, його кампанію вважатимуть невдалим відхиленням від курсу. Конгрес і уряд знову розділяться. Система стримувань і противаг – це добре, але якщо їх дуже багато, система стримувань і противаг може завести країну у глухий кут.

Наскільки моя країна здатна керувати собою? Це одне з головних питань для всього світу. І першим випробуванням, судячи з усього, стане створення зони вільної торгівлі та підписання Трансатлантичного партнерства з Європейським Союзом. Якщо ці угоди проваляться, постане питання про передбачуваність і надійність США, що, напевно, потягне за собою велике занепокоєння серед союзників США по всьому світу, особливо в Азії (в Японії, наприклад). І стане стратегічним подарунком для наших друзів у Китаї.

Це не та криза, яка вибухає несподівано для всіх – це криза, яка лякає масштабом своїх наслідків. Криза не стільки економічна, скільки стратегічна. Мова про те, що політична система Америки не в змозі прийняти Трансатлантичну угоду після двох поколінь американців, які всіма способами боролися за вільну торгівлю – неймовірно масштабний за своїми наслідками розвиток подій.

За матеріалами виступу Річарда Хааса на 13-й щорічній зустрічі Ялтинської європейської стратегії

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.