Обурені Штати

16 коментувати
Американців охопив гнів. Вони незадоволені всім: від Барака Обами та Уолл-стріт до поліції та торгових угод. Такі настрої стануть проблемою не тільки для країни, але і для всього світу

До президентських виборів в США залишається ще півроку. Інтрига зберігається: складно передбачити не тільки те, хто стане господарем Білого дому, але й кого номінують основні партії. Зате можна оцінити настрої країни з 320‑мільйонним населенням і визначити, з чим доведеться мати справу переможцю президентських перегонів, що нагадують багатьом американцям нескінченну мильну оперу.

Основне почуття, що охопило зараз Сполучені Штати,— це неспокій, якщо не гнів. Видання Washington Post нещодавно опублікувало серію статей, присвячених невдоволення всім: мусульманами, торговельними угодами, Вашингтоном, Уолл-стріт, застосуванням вогнепальної зброї поліцією, Бараком Обамою, республіканцями, іммігрантами.

Професійний політик — тепер одна з найгірших характеристик з можливих. Носії такого типу мислення — кандидати, які виступають і проти істеблішменту, і проти вільної торгівлі, і навіть імміграції. Вони закликають до радикального перегляду існуючої системи оподаткування і державних витрат.

Але на чому засновані такі настрої? Адже економічне становище США на даний момент набагато краще, ніж шість років тому після фінансової кризи 2007-2008 років. З того часу з'явилося понад 9 млн робочих місць, кредитні ставки знизилися, за рахунок цього купувати будинки та автомобілі стало легше, а падіння вартості бензину фактично скоротило податки середньої американської сім'ї на $700.

Так, ці гарні новини часто прикриваються повільним зростанням доходів домогосподарств або ж тим, що відсоток американців, що працюють повний день, ще не досяг рівня 2008 року. До того ж багато хто переживає, що втратить роботу через приїжджих або нові технології. Додайте до цього побоювання через недостатнє накопичення коштів на комфортну старість і звичайний страх, викликаний зростанням злочинності або терористичними погрозами.

І все це не вселяє оптимізму

Також існує проблема нерівності. Краще не обговорювати цю тему з американцем — емоції зашкалюють, хоча питання швидше не в самому нерівність, а в скороченні можливостей. Американська мрія поступається місцем класовій свідомості — важлива зміна для країни, побудованої на вірі в те, що кожен може змінити своє життя, доклавши до цього зусиль.

Сучасні медіа люблять згущувати фарби. Ми живемо в час суб'єктивної подачі інформації. Багато хто воліє телеканалів та сайтів, матеріали яких збігаються з їх власною ідеологією. І все це не вселяє оптимізму. Нинішні настрої американців стануть проблемою не тільки під час виборчої кампанії, але і створять великі труднощі новому президенту та Конгресу. Розкол між республіканцями та демократами, а також суперечності всередині цих партій кажуть про те, що пошук компромісів, необхідних для успішного управління країною, стає неможливим.

Побоювання через вихід на пенсію або доступність медичної допомоги ускладнять реформування системи посібників, хоча її розширення роздує державний борг до рекордних масштабів. Вільну торгівлю можуть почати вважати причиною втрати робочих місць, хоча саме вона є їх джерелом і різноманітності товарів, а також саме вільна торгівля призвела до зміцнення стратегічної позиції США на світовій арені. Імміграція, яка довгий час була частиною нашої спадщини та ключем до нових талантів, зараз стала настільки суперечливим питанням, що шанси на реформування цієї сфери вкрай сумнівні.

Дивимося далі. Такі американські настрої можуть призвести до того, що керівництво країни зосередиться лише на внутрішніх проблемах. Багато американців вже скептично ставляться до зовнішньополітичних проектів, особливо на тлі невдалих вторгненням до Іраку та Афганістану. Їх дратує, що союзники, як їм здається, не виконують своєї частки зобов'язань, і все більше переконуються в тому, що державі потрібно зайнятися власними проблемами, а не глобальними.

Деякі жителі інших країн, безсумнівно, порадіють, читаючи це; але в цілому такі тенденції не обіцяють світові нічого хорошого. Абстрактна та розколота Америка навряд чи зможе взяти на себе провідну роль у забезпеченні стабільності на Близькому Сході, в Європі і Азії, а також у протистоянні глобальним викликам. І без участі США ці виклики можуть перерости в проблеми або, навіть гірше,— до кризи.

Матеріал опубліковано в журналі «Новое Время» за 26 березня 2016 року. Републікування повної версії тексту заборонене

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.