Де не бояться російського реваншизму

5 коментувати
Латинська Америка може зайняти місце Європи. Цілком ймовірно, що саме на цей регіон незабаром дивитимуться з неабияким захопленням або навіть з заздрістю

Увага світу прикута – і це можна зрозуміти - до розвитку подій на Близькому Сході, а також в Європі та Азії. У цих регіонах проживає більша частина населення світу, тут зосереджена основна частина його багатства, а геополітика тутешніх місць відрізняється найвищою напруженістю (що призводить до безлічі наслідків). Саме тут в останні десятиліття, якщо не століття – часто вершилася всесвітня історія.

В результаті багато урядів, корпорацій і політиків мимоволі оминають увагою безліч з того, що відбувається в Латинській Америці. А тут чимало хорошого.

Хтось може подумати протилежне, адже Бразилія, найбільша країна регіону, переживає серйозну політичну кризу. Під час Олімпійських ігор, які мають відбутися в Бразилії влітку, чинна президентка Ділма Русеф цілком може опинитися під слідством. Тим часом, ВВП бразильської економіки, за підсумками 2015 року, скоротився майже на 4% і, за прогнозами, знизиться приблизно на стільки ж цього року. Наслідки вірусу Зіка для здоров'я населення в Бразилії виявилися сильнішими, аніж будь-де. Корупція всюди, і нею виявилися заплямованими майже всі публічні фігури цієї країни.

Але що незвично у випадку з Бразилією, так це те, що у всіх описаних подіях досі минулося без насильства. Не менш важливо, що політичний процес відбувається згідно з вимогами конституції і очолюють його судді, що діють незалежно. Всілякі ЗМІ дуже активно висвітлюють те, що відбувається. Здатність виправляти свої помилки дуже важлива для будь-якої країни. Можливо, наявність цієї здатності дозволяє Бразилії уникати старих помилок і поганого державного керівництва.

Колумбія, нарешті, видерлася з затяжного громадянського конфлікту

Тепер перейдемо до Венесуели, країні чи то благословенної, або ж проклятої наявністю найбільших у світі запасів вуглеводнів. Венесуела перебуває в набагато гіршому стані: економіка і валюта звалилися разом з ціною на нафту, стрімко злетіла інфляція. Політична система серйозно пробуксовує, не виключена можливість громадянських заворушень або навіть масштабного насильства всередині країни.

Але навіть тут є деякі добрі новини. На парламентських виборах, що відбулися в грудні 2015 року, політична опозиція здобула помітну більшість. Знижені ціни на нафту можуть стати каталізатором політичних змін, зрештою, привівши до влади уряд, який почне процес перетворення Венесуели на країну правових інститутів і законності, а не культу особи і зловживання владою.

Говорячи у ширшому сенсі, багато з найважливіших тенденцій в регіоні, радше, позитивні. Мексика, що була протягом десятиліть однопартійною державою, зараз є демократією, що міцно стоїть на ногах. Країна пережила кілька змін політичного керівництва з допомогою виборів. Крім того, відносно непогані справи в економіці Мексики. Звісно ж, труднощі, особливо у сфері боротьби з наркозлочинністю та насильством, проте з допомогою наполегливих заходів можна впоратися з цими проблемами.

Колумбія, нарешті, вийшла з затяжного громадянського конфлікту. Почасти завдяки допомозі з боку Сполучених Штатів, уряд виявився досить сильним, щоб дати зрозуміти повстанцям, що стріляниною вони до влади не проб'ються. Перемир'я триває, і є хороші перспективи укладення мирної угоди. Між тим, економіка зростає на 3% за рік, що менше, ніж у недавньому минулому, проте вище, ніж у багатьох країнах, що розвиваються.

Найсвіжіші добрі новини надходять з Аргентини. Новий уряд за перші шість місяців вжив низку важких заходів для відновлення міжнародної довіри. Звісно, ще багато що належить зробити для зниження інфляції і відновлення стабільного зростання. Проте, є чітке відчуття, що в країні, очолюваній на цей момент талановитою командою технократів, почалися зміни на краще.

Це гарна новина не тільки для Аргентини. Те, що відбувається тут, вплине на спосіб мислення і поведінку в інших країнах, особливо в Бразилії. Прогрес в Аргентині покаже, що порушників закону можна притягнути до відповідальності, що надмірне втручання держави в економіку веде до неплатоспроможності і сприяє корупції, що майбутнє за демократією і ринками. Куба через десять років, ймовірно, стане схожою на своїх відкритих сусідів з політичної та економічної точки зору.

Повторюся, це не означає, що в Латинській Америці немає реальних проблем і труднощів. Навпаки, їх більш ніж достатньо. Але здебільшого ці питання пов'язані з політичним та економічним керівництвом, можливостями держави, а також корупцією всередині цих країн. Разом з тим, практично немає проблем, які стосуються міждержавних відносин та геополітики, що докучають іншим регіонам світу. Це величезна перевага, оскільки уряди можуть зосередити увагу і ресурси на внутрішніх потребах.

Близький Схід розпадається. Перед Азією стоять проблеми, пов'язані з територіальними суперечками, зростанням могутності Китаю та безглуздям Північної Кореї. Європа обтяжена кризою біженців, тероризмом і російським реваншизмом. Прогрес Африки гальмують громадянські конфлікти, тероризм і погане керування.

Латинська Америка, тим часом, виглядає досить непогано. Якщо нинішні тенденції зміцняться, вона може навіть зайняти місце Європи – як регіон, на який інші дивляться з неабияким захопленням або навіть з заздрістю.

Copyright: Project Syndicate, 2016.
www.project-syndicate.org


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.