Чому Brexit допоможе Путіну

2 коментувати
Чому Brexit допоможе Путіну
Проект європейської інтеграції три чверті століття підтримував на континенті стабільність і процвітання. Зараз він під загрозою

Рішення про те, чи залишатися частиною ЄС, зрозуміло, буде ухвалюватися громадянами Великобританії та їхніми обраними представниками. Але оскільки від результатів залежатиме значно більше, ніж інтереси Британії і навіть Європи, вважаю, інші сторони також мають право сказати своє слово.

Дозвольте мені скористатися цим правом: з моєї точки зору (яку поділяють багато американців), вихід Великобританії з ЄС буде небажаним – вкрай небажаним.

Я розумію іронію, яку багато хто відзначить – адже самі США стали незалежною державою, коли американські колонії відокремилися від Великобританії. Але це було давно, і вихід Великобританії з Євросоюзу буде сприйнятий її найближчим союзником у рівній мірі з розчаруванням і занепокоєнням.

Цьому є низка пояснень. Одна з причин, через яку США так цінують свої зв'язки з Великобританією – це її роль в Європі. Великобританія важлива не тільки як партнер у двосторонніх відносинах, але й тому, що її позиція з важливих питань часто збігається з американською.

Так звані «особливі відносини» останніми роками значно ослабли – особливо після того, як у грудні парламент Великобританії відмовився підтримати воєнні дії в Сирії. Великобританія стала менш надійним і менш сильним союзником, і таке її сприйняття (як і реальне ослаблення країни) продовжить траплятиметься, якщо держава піде на крок, який маргіналізує її роль на континенті. Складно уявити, що Brexit призведе до чого-небудь, крім втрати Великобританією впливу.

Рішення британців піти з Євросоюзу поверне до порядку денного питання незалежності Шотландії

До того ж, ЄС без Великобританії стане союзом, в якому Німеччина отримає ще більше впливу, ніж вона має зараз. Такий нерівномірний розподіл сил у довгостроковій перспективі буде підживлювати нелюбов до Німеччини і, ймовірно, призведе до того, що Євросоюз не зможе ефективно діяти на світовій сцені як єдиний гравець. Як наслідок Європа ослабне якраз тоді, коли США потребують її посилення.

Ще гірше те, що Brexit може посилити позиції американців, які виступають за зменшення ролі США у світі, ставши для них аргументом на користь того, що традиційні союзники не виконують взяті на себе зобов'язання, і що не можна очікувати активних дій від США, яким і так доводиться справлятися зі зростаючим дефіцитом і масштабними внутрішніми проблемами.

Потрібно пам'ятати просту річ: проект європейської інтеграції, розпочатий після Другої світової, три чверті сторіччя підтримував на континенті безпрецедентні стабільність і процвітання. Рішення британців подати на розлучення посилить вже існуючі відцентрові тенденції. Націоналізм і популізм, які й так зростають через низку економічних і соціальних причин, матимуть ще більшу підтримку. І невідомо, до чого це може призвести.

Рішення британців піти з ЄС також поверне до порядку денного питання незалежності Шотландії. Багато хто в Шотландії можуть виступити за незалежність, щоб залишитися в Євросоюзі – і це може призвести до голосування за відділення від Великобританії. І американцям абсолютно не потрібні суперечливі публічні дебати з Шотландією щодо розміщення ядерного озброєння і підводних човнів на її території в той час, коли Росія знову стала загрозою для Європи.

Фрагментація навряд чи на цьому припиниться. Те, що відбувається в Шотландії, може вплинути на те, що залишиться від Сполученого Королівства. Зокрема, вихід Великобританії з ЄС і вихід Шотландії зі складу Великобританії посилить напруження у Північній Ірландії між про-британськими юніоністами та ревізіоністами, які хочуть приєднатися до Ірландії.

Зрештою, рішення Великобританії про її відносини з ЄС відбуватиметься не у вакуумі. По суті, гіршого моменту не можна було і придумати . Європа і так вже переживає фіскальні труднощі, уповільнення економічного зростання, величезний наплив мігрантів та біженців, а також нову російську агресію. І, немов перерахованого вище було мало, ще є криза на Близькому Сході, питання зміни клімату, тероризм, а тепер і нова хвороба – вірус Зіку.

Цього року відбудуться вибори президента США. Останнє, що йому або їй потрібно, – це щоб найближчий партнер Америки кинув усі сили на важке і неприємне розлучення. А саме це станеться, якщо Brexit стане реальністю.

Переклад НВ

Републікування повної версії тексту заборонене.

Copyright: Project Syndicate, 2016.
www.project-syndicate.org

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.