«Зелені» гроші: як Росія хоче обійти санкції

2 коментувати
Для Москви відкривається можливість скористатися новим каналом для залучення необхідних обсягів фінансових ресурсів

Текст написано у співавторстві з експертами освітньої організації ESG Bildung Verein, Green Trade House Олександром Сущенком та Андрієм Гонтою

«Денег нет…», але зі змінами клімату Росія бореться

Головна особливість світових санкцій проти Росії -  заборона фінансових транзакцій (купівлі-продажу фінансових інструментів з терміном обігу понад 30 календарних днів) з найбільшими банківськими установами, компаніями не тільки оборонної промисловості, а й енергетичного сектору.

Фактично, це означає «перекриття кисню» – доступу до інвестиційних та кредитних ресурсів, відключення Росії від міжнародних фінансових потоків. А це стало важким ударом для фінансової системи та економіки країни в цілому. Особливо наслідки відчули найбільші російські компанії, які до 2014 року встигли накопичити величезні корпоративні борги перед іноземними кредиторами. Зокрема, за різними оцінками, мова йде про суму, яка наближається до $700 млрд.

Здавалося б, це повинно стримати Росію від участі в участі в міжнародних ініціативах. Особливо тих, які пов’язані з необхідністю витрачати мільярди задля боротьби із глобальними ризиками.  

Натомість Росія активно взялася захищати клімат і однією з перших подала Очікувані національно-визначені внески (INDC) до початку роботи кліматичної Конференції в Парижі. З чим же пов’язана така спритність? 

Доступ до Кліматичного фонду  - без жодних санкцій

Підписання Паризької Угоди у квітні 2016 року стало важливою подією в світі кліматичних фінансів. Даний документ дав можливість створити з 2020 року ринок торгівлі дозволами на викиди парникових газів у світовому масштабі. Одночасно на ринку з’являються нові фінансові інструменти, рамкові умови для оцінки інвестицій та звітування за їх результатами. При цьому доступ до цих спеціальних фінансових ресурсів стає можливим навіть для країн, що опинилися під тиском санкцій з боку світової спільноти.

Росія активно взялася захищати клімат

Для Росії угода  фактично відкриває доступ в обхід міжнародних санкцій до «зелених інвестицій» та кредитних ресурсів для реалізації проектів зі скорочення викидів парникових газів, підвищення рівня енергоефективності економіки, розвитку альтернативних джерел енергії.

Хоча, за угодою, країни-учасниці мають перш за все формувати державні фонди на боротьбу зі змінами клімату. Та сторони також передбачили Зелений кліматичний фонд та Глобальний механізм з питань довкілля. Ресурси першого щороку мають сягати $100 млрд.

Станом на червень 2016 року Фонд зібрав лише до $10 млрд., але вже розпочав фінансування проектів. Навіть попри незначний обсяг ресурсів, головною особливістю фінансування проектів є необхідність залучення більшої частини ресурсів на фінансовому ринку (Фонд з власних ресурсів фінансує максимум 50% від запланованих вкладень). Саме з цією метою активного використання набули спеціальні фінансові інструменти – «кліматичні (зелені) облігації», які відрізняються від звичайних облігацій визначеною специфікою фінансування (тільки на проекти, які пов’язані зі зміною клімату). З одного боку, це обмежує сферу використання залучених таким чином ресурсів. З іншого, дає можливість за рахунок додаткових продуктів (економії витрат на споживання ресурсів, розвиток виробництва відновлюваних джерел енергії, верифікованих одиниць скорочення викидів парникових газів) знизити вартість таких коштів.

$600 млрд «зелених» фінансів

Загалом, світовий ринок кліматичних боргових цінних паперів (облігацій) за підсумками 2015 року сягнув майже $600 млрд. Скористатися ними прагне і притиснутий санкціями російський бізнес.

Про це свідчить і програма великого інвестиційного форуму у м. Санкт-Петербург, що має пройти у 2017 році. Адже основними спікерами там будуть голови двох найбільш вагомих ініціатив у світі кліматичних фінансів: Carbon Pricing Leadership Coalition (ініційована Групою Світового Банку) та Climate Bonds Initiative (підтримується найбільшими банками та інвестиційними компаніями). Очевидно, що мова на такому заході піде якраз про необхідність запровадження ціни на викиди парникових газів та можливості, пов’язані із використанням новітніх фінансових інструментів.

Що ж може цікавити Росію? Не є секретом, що для країн колишнього Радянського Союзу характерною особливістю є високий ступінь зносу основних фондів, які мають високий рівень споживання енергетичних ресурсів  і низьку енергоефективність. Обсяги ресурсів, необхідних для їх відновлення, є астрономічними (наприклад, у випадку України мова йде про щонайменше $200 млрд.). Для західних банківських установ це перспективний ринок для кредитування та інвестування.

Що попереду?

Для Росії відкривається можливість скористатися новим каналом для залучення необхідних обсягів фінансових ресурсів. Очевидно, що представники фінансового світу і Росія отримали можливість продовжити взаємовигідне співробітництво завдяки використанню потенціалу «кліматичних облігацій». Якщо для інвесторів це лише бізнес, то для наших сусідів – спосіб порятунку економіки і фінансового сектору.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.