Вірити цареві: в чому секрет любові росіян до Путіна

16 коментувати
Вірити цареві: в чому секрет любові росіян до Путіна
Соціально-економічна модель, на якій досі тримався путінський режим, вичерпала себе

Росія впадає у важку кризу. І у неї зовсім інша природа, ніж у попередніх криз 1998 та 2009 років.

Раніше мова йшла про циклічні кризи, пов'язані з коливаннями зовнішньоекономічної кон'юнктури, зокрема в Азії та США. Сьогодні ж криза пов'язана з тим, що соціально-економічна модель, на якій досі тримався путінський режим, вичерпала себе. У цьому сенсі криза почалася ще до того, як впали ціни на нафту. Обвал на ринку «чорного золота» став лише каталізатором цього процесу.

Криза призвела до зниження рівня життя росіян. Згідно з даними опитування Левада-Центру, найбільше росіян турбує зростання цін (77%). На другому місці бідність і зубожіння населення (49%), на третьому – зростання безробіття (43%).

Не корупція, не стан моралі чи медичного обслуговування турбують населення. Всі ці питання поступаються за значимістю економічній кризі, що насувається та зниженню доходів населення. Війну в Україні як тривожний фактор відзначили лише 14% росіян (у 2015 році – 28%).

Як це відіб'ється на рейтингах Путіна? Ми дійсно бачимо зростання страхів і невдоволення, пов'язаних з падінням доходів громадян. Тим не менше, відповідальність поки що перекладається на Захід, падіння цін на нафту, а також нижчі рівні влади, тобто, на уряд, регіональну бюрократію і т. д. Президент все ще залишається поза критикою та поза межами зони відповідальності. Подібних претензій до нього не висувають.

Війну в Україні як тривожний фактор відзначили лише 14% росіян

Це дуже цікава річ, оскільки вона вказує на якесь архаїчне ставлення до влади, близьке до того, як раніше ставилися до царя. Правитель або диктатор безальтернативний і не відповідає за стан справ в країні. Він – втілення колективних цінностей, а не політик в сучасному сенсі слова.

Тим не менш, тривога та очікування кризи послаблює «міхур» національного збудження, який був пов'язаний з анексією Криму і війною в Донбасі. Падіння рівня життя розмиває ейфорію та почуття національної гордості. Відповідно, популярність Путіна трохи знизилася (з 83% в 2015 році до 73% в 2016-му), хоча принципово структура ставлення населення до влади не змінилася.

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.