Росіяни втомилися від накачування пропагандою

17 коментувати
Останні два місяці в РФ спостерігається зміна ставлення до Сполучених Штатів, Європейського союзу та України

Згідно з останніми даними Левада-Центру, 75% опитаних росіян вважають, що РФ потрібно налагоджувати відносини з США та іншими країнами Заходу. І цей показник помітно підріс. За останні два місяці кількість тих, хто підтримує таку позицію, збільшилася на 9%.

Люди, так чи інакше, хотіли б нормалізації відносин: вони бояться війни, з'явилася явна психологічна втома від постійного пропагандистського накачування та патріотичної мобілізації. Люди хочуть спокійного життя, і це бажання посилює страх перед санкціями і кризами.

Така ж тенденція відображається і щодо українців – 70% опитаних вважають, що потрібно налагоджувати відносини з Україною і припиняти гібридну війну, яка ведеться вже майже два роки.

На жаль, у масовій свідомості не буває чіткої однозначності: як правило, все дуже заплутано і нелогічно. Патріотизм сусідить з нечистою совістю, відчуття, що потрібно «захищати росіян в Донбасі та Криму від дискримінації» поєднується з відчуттям, що російське керівництво порушує міжнародне право, і таке інше.

Інша річ, що одні мотиви виходять на перший план і підкріплені пропагандою, телебаченням, яке виступає від імені більшості, «загальної думки», і внаслідок цього багато людей здаються, поводяться як опортуністи. Але фактор нечистої совісті ніколи не зникає повністю – він пригнічений, взятий у дужки, відсунутий на задній план, не більше.

У людей з'явилася потреба у спокійному житті; її посилює страх перед санкціями і кризою

У якийсь момент такі пригнічені фактори починають оживати, і це означає, що фаза мобілізації, можливо, ще не закінчена, але явно намічається перелом суспільних настроїв.

На мій погляд, деякі ознаки змін вже проявляються. Принаймні, спостерігається зміна ставлення до Сполучених Штатів, Європейського союзу та України. Оскільки це не один індикатор – картина змінюється з багатьох питань, мені здається, що можна, нехай і з дуже великою обережністю, говорити, що настає фаза втоми від збудженого стану мобілізації і накачування пропаганди.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.