Трамп – не Трамп, а орати треба

13 коментувати
Коли нам говорять про те, що після Brexit і Трампа варто відмовитися від курсу на Захід, то плутають стан сучасного Заходу і західну модель

Коли нам говорять про те, що після Brexit і Трампа варто відмовитися від курсу на Захід, то плутають стан сучасного Заходу і західну модель

Моя відповідь тим, хто впевнений, що після приходу нової адміністрації в Білий дім і всіх потрясінь ЄС Україні варто відмовитися від курсу на Захід

В гуцулів та польських ґуралів є анекдот: “Уявіть, що у горах дощ, затопило село, жителі вибралися на дах. І раптом бачать, як по воді пливе капелюх: доходить до певної точки і повертається назад. Так декілька разів. Всі здивовані, відправляють самого сміливого з'ясувати, в чому ж справа. Той опускається під воду, а там Петро в капелюсі і з плугом виорює поле. Сміливець з даху запитує його: “що Ти робиш? Не бачиш, що в селі повінь?" На що Петро відповідає: "Повінь чи ні, а орати треба!"

Саме цей анекдот спадає на думку, коли читаю статті чи коментарі про те, що з приходом Трампа українцям варто відмовитися від реформ у пошуках прийнятної альтернативи.

Дозволю собі не погодитися. Не вдаючись у політичні аргументи, зупинюся лише на одному показнику — тривалості життя. Ще до війни група українських і російських вчених проаналізувала тривалість життя жителів України і країн ЄС за 1900-2006 роки. Результат красномовний: в середньому українки жили на 8-10 років менше, а українці — на 8-20 років (тут і далі опускаю тему війни).

Наш шлях банальний і протоптаний багатьма країнами. Трамп — не Трамп, а орати треба

Цей показник зумовлений не лише біологічними, а й соціальними факторами. До ХІХ століття він був приблизно однаковий скрізь і становив 20-25 років. Але починаючи з 1820‑х почав зростати на заході Європи і в Північній Америці, додаючи по 20 років за кожне наступне століття. Звичайно, це пов'язано з різними причинами, у тому числі розвитком медицини або таким прозаїчним моментом, як розповсюдження картоплі. Але загальна підстава — підйом рівня соціального багатства. Тоді ж, у 1820‑х, на Заході став збільшуватися і ВВП на душу населення. Все це — наслідок політичних та економічних змін, які ми у зв'язку з відсутністю більш відповідного слова називаємо модернізацією.

Щоб простежити тенденцію у світовому масштабі, погугліть: Gapping World. Mapping the Wealth and Health of Nations. Найкоротша тривалість життя (менше 50 років) — в країнах з низьким ВВП на душу населення. При цьому найдовше (80-85 років) живуть у Західній Європі, Північній Америці і країнах "азіатських тигрів".

В сучасній Україні тривалість життя чоловіка — як на Заході в 1912‑му, жінки — як там же у середині 1950‑х. Коли ми говоримо, чому Україна не може увійти до ЄС, то забуваємо: ніхто не прийме країну з такими скандально низькими показниками. Це і є ті наші "паспортні дані", які не замаскує жодна красива обкладинка.

У Росії демографічна ситуація не краща. За словами аналітиків, близьких до Путіна і Медведєва, знаю: і той, і інший в курсі необхідності тотальної модернізації РФ. Але якщо Медведєв вважав, що це завдання для країни на наступні 25 років, то Путін сумнівався, вибравши особливий шлях: модернізувати не всю Росію, а тільки військово-промисловий комплекс.

Правда, в цьому особливому шляху немає нічого особливого. Так на виклики модернізації реагували майже всі російські правителі протягом останніх двохсот років (за винятком Олександра ІІ і Горбачова). При цьому твердили: мовляв, ми окрема цивілізація, ми підемо іншим шляхом — комунізму або "русского мира". Така модель може успішно мобілізувати для досягнення конкретної мети, наприклад виграти війну. Але в забігу на велику дистанцію вона неефективна, оскільки не в змозі забезпечити довге і гідне життя. Навіть навпаки — побудована на масштабних витратах людського матеріалу.

Судячи з демографічних даних, Україна поки недалеко втекла від СРСР. Але, принаймні, продовжує бігти.

Коли зараз нам говорять про те, що після Brexit і Трампа варто відмовитися від курсу на Захід, то плутають дві речі: стан сучасного Заходу і західну модель. Так, на Заході немає позитивної демографічної ситуації: низький рівень народжуваності, висока частота розлучень і старіюче суспільство. Але при цьому ми не досягли головного — їхнього рівня тривалості життя. Адже в цьому і полягає фішка західної моделі. Ми можемо говорити про занепад ЄС або навіть всього західного світу, але бачимо, як західна модель стає нормою для нових країн. Включаючи наших сусідів з колишнього комуністичного табору, у яких все вийшло з реформами. Зараз вони відчувають розчарування у Заході, але при цьому живуть довше.

Українці теж хочуть жити, як на Заході. У цьому бажанні чимало утопічного. Але це не та утопія, якою нас годували в Радянському Союзі: "Красивий світ не за горами, ви працюйте, а ми поки будемо правити, знищуючи всіх, хто нам заважає". Ні, українська мрія проста і приземлена: ми хочемо жити нормальним життям.

Це тільки великі утопії вимагають "особливого шляху". Наш же шлях банальний і протоптаний багатьма країнами. Тому Трамп — не Трамп, а орати треба.

Колонка опублікована в журналі "Новое Время" від 03 лютого 2017 року. Републікування повної версії тексту заборонене.

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.