Старенька житиме

10 коментувати
Сирійська міграція порівняно з попередніми є однією з найякісніших

Сирійська міграція порівняно з попередніми є однією з найякісніших

Розмови про крах Європи через навалу сирійських біженців передчасні. ЄС проковтне цю кризу, як собака муху. І ось чому

У міру того як Україна зникає з перших шпальт світових газет, її місце посідають Сирія та біженці, а також відроджуються розмови про занепад Європи. Усюди, де відбулися вибори, — від Австрії, Швеції, навіть спокійної Швейцарії до Німеччини, — здіймають голови націоналістичні партії. У Великобританії все частіше говорять про вихід з ЄС.

Лівих та лібералів вимагають визнати фундаментальну помилку: мігрантів не можна інтегрувати до європейської культури. Вони нібито створюють анклави злочинності та безробіття. Швейцарські дослідження показують, що більшість мігрантів замість того, щоб влаштуватися на роботу, воліють одержувати 1.000 франків як щомісячну соціальну допомогу. Окремо говорять про принципове неприйняття біженцями європейських цінностей. І, як результат, віщують розпад Європейської унії, як це сталося з Югославією і СРСР.

Я ж вважаю, що розмови про крах ЄС передчасні. Європа проковтне цю кризу, як собака муху. І ось мої аргументи.

По-перше, масштаби кризи перебільшені. Так, популярність партії Ангели Меркель у Німеччині впала до 36%. Але жодна інша так і не зрівнялася з нею в рейтингу, зокрема націоналісти зі своїми 7%. Тому нинішні політичні зміни — це, ймовірніше, коливання в межах норми.

Чи чули ви щоcь про кризу азійських цінностей або "русского мира"?

По-друге, сирійська міграція порівняно з попередніми є однією з найякісніших. Сирія — країна мультикультурна і полірелігійна, як і власне Європа. Серед сирійців чимало християн, а сирійські жінки мають таку свободу, яку складно уявити в сусідній Саудівській Аравії. Чимало біженців — учасники арабської весни 2011-го. Це молодь і середній клас, ті, кому європейська культура не чужа. Ще один факт: серпнем у загиблих у вантажівці від нестачі повітря знайшли великі суми готівки. Щоб вибратися з Сирії, люди продавали нерухомість і бізнес.

Один з авторів London Review of Books, який є сирійцем, стверджує: бюджет одного біженця становить кілька десятків тисяч євро. Сюди входить плата за послуги цілої мережі контрабандистів, мафії та просто тих, хто прагне заробити. Чимало хто з них — жителі периферійної Європи: греки, турки, східні європейці. Злощасна вантажівка з мертвими біженцями належала словацькому виробнику м'яса і була зареєстрована в угорському місті Кечкмет на румунського громадянина. Тому ті, хто зловтішається щодо краху полікультурності, не помічають іншого — якщо ЄС зруйнується, на його місці залишиться інше інтернаціональне співтовариство гієн і шакалів.

І нарешті, третій, головний аргумент. Розмови про крах Європи не нові. Якщо рахувати з моменту появи першого тому Шпенглера 1918-го, то цій дискусії близько 100 років. А Європа все тримається. Чому? Тому що у неї є вбудований механізм стабільного розвитку, що дозволяє після кожної кризи знову здійматися на ноги.

Цей механізм ґрунтується на плавному поєднанні політичної та економічної модернізації, простіше кажучи — демократії та ринку. Цю модель намагаються copy & paste в усьому світі. Але не всі спроможні. Багато хто хитрує, впроваджуючи щось одне.

Найбільше про кризу в Європі говорять ті, хто саме і не спромігся запустити механізм стабільного розвитку, — Росія й арабські країни. Але що характерно: сирійці не біжать в "русский мир" або близьку Саудівську Аравію. Вони "голосують ногами" за Європу.

Утім, правда і в тому, що в механізмі європейського стабільного розвитку закінчується паливо. Мова про набір цінностей — повагу до людської гідності та солідарність. Європа зобов'язана цими цінностями своєму іудохристиянському корінню. Але християнство випаровується з європейського життя настільки, що навіть у Швеції протестують проти різдвяних ялинок як релігійного символу.

І Європа не має що запропонувати натомість. У цьому і полягає криза: більшість європейських лідерів говорить про цінності, які Європа більше не може і навіть не хоче захищати. Парадокс у тому, що приплив біженців посилює, а не послаблює цю кризу. По-перше, повертає її в центр публічних дискусій. По-друге, секуляризація є майже європейським, точніше — західно- і східноєвропейським явищем. За дослідженням Pew Center, до 2050 року частина атеїстів, агностиків і тих, хто не пов'язує себе з жодною релігією, скорочуватиметься, і християнство залишиться найбільшою релігією. Відповідно, приплив біженців із європейською периферії утримає баланс в малохристиянському центрі Європи.

До того ж у Європи є перевага — здатність визнавати свої проблеми. Чи чули ви щось про кризу азійських цінностей або "русского мира"? А от європейська криза лишається на порядку денному. Отже, буде розв’язана.

Колонку опубліковано в журналі Новое время від 30 жовтня 2015 року. Републікування повної версії тексту заборонене

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.