Як Кремль намагається повернути контроль над Україною

0 коментувати
Україні слід остерігатися російських грошей і російських спецслужб

Початок дискусії про децентралізацію України читайте тут

Роджер Маєрсон, Джерард Роланд і Тимофій Мілованов вкрай переконливо пояснюють необхідність ефективної децентралізації України. Стандартним аргументом на захист політичної децентралізації є те, що завдяки останній прийняття політичних рішень стає доступнішим для людей, на життя яких ці рішення впливатимуть.

Автори також стверджують, що децентралізація дозволить зробити місцеві ради кузнею майбутніх політичних лідерів. В децентралізованій державі губернатори, мери та місцеві чиновники вчаться політики на місцях. Вони мотивовані працювати ефективно, оскільки це дасть їм змогу згодом вийти на загальнонаціональний рівень.

Саме так працює китайська система (нехай і не в демократичних умовах). Але найкращим прикладом є система США, де з губернаторів і мерів вже дві сотні років вирощують лідерів загальнонаціонального масштабу.

Авторів небезбідставно турбує те, що місцеві лідери можуть замість роботи над собою втягнутися в корупційну систему, а тому пропонують посилити антикорупційне законодавство.

Всі обрані на окупованих територіях чиновники будуть російськими маріонетками

Думаю, у децентралізованій Україні будуть люди, які нададуть переваги корупційним практикам замість розвитку та виходу на загальнонаціональний рівень. Але більшість все ж працюватиме на благо регіону. Щодо запобігання корупційним злочинам, то тут я б радше робив ставку на місцеву пресу або блогосферу, а не на поліцію.

Євромайдан, по суті, є українським аналогом Руху чаювання в США. І такий рух, готовий вийти на вулиці з протестом проти корупції, стане найкращою гарантією ефективної децентралізації. Я не знаю, наскільки активний цей рух сьогодні, але він – ваш найкращий шанс на успіх.

Ефективність децентралізації залежить від того, хто працюватиме на місцях. Щоб мати довіру народу, ці посади повинні бути виборними. Як ми знаємо, на вибори можуть вплинути гроші і різноманітні групи інтересів. Тому Україні слід побоюватися російських грошей і російських спецслужб.

Україні потрібні сильні спецслужби і журналісти-розслідувачі, які завадять спонсорованим Росією особам здобути перемогу в окремих регіонах (РФ напевно спробує провести у владу «своїх»).

Зрозуміло, головною перешкодою на шляху проведення децентралізації стануть окуповані території Донбасу. У цих районах шансу на реальні вибори немає. Всі обрані чиновники будуть російськими маріонетками, які будуть вимагати «федералізації», маючи на увазі під цим право вето на будь-яке істотне рішення в області зовнішньої політики. Україна має взяти за мету децентралізацію і рішуче припинити всі розмови про федералізацію на окупованих територіях. Я б порадив виключити з процесу децентралізації всі регіони, які вимагають федералізації.

Успіх децентралізації залежить в першу чергу від реформ, що проводяться урядом. Без деолігархізації, лібералізації енергетичного ринку і реформування судової системи ефективної децентралізації не буде.

Мілованов, Маєрсон і Роланд говорять дуже переконливо. Сподіватимемося, що зовнішні сили, такі як ЄС і МВФ, внесуть децентралізацію в список своїх вимог. Також необхідно гарантувати, що децентралізація не виявиться лише гучним словом, за яким не будуть стояти реальні зміни.

VoxUkraine спеціально для "Нового часу"

Продовження дискусії буде опубліковано в розділі «Думки». Слідкуйте за оновленнями


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Пол Грегорі
Пол Грегорі

Американський економіст, науковий співробітник Гуверівського інституту

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.