Інтерв'ю Гордона з терористом Гіркіним. Якими словами це назвати?

19 травня 2020, 11:54

Держава зобов’язана надати вичерпне роз’яснення з цього приводу, щоб ніяких питань не залишилося

Взяв коментарі Гюндуза Мамедова, заступника генпрокурора, який курирує розслідування щодо Боїнгу МН-17 і Ігоря Смешка — ексголови СБУ, і екскандидата в президенти, штаб якого очолював Дмитро Гордон на виборах.

Відео дня

Інтерв'ю з російським терористом Ігорем Гіркіним, який є офіційно підозрюваним у вбивстві 298 осіб на борту «Боїнга» МН-17, який неодноразово заявляв, що саме він розв’язав війну на Донбасі і віддав наказ вбивати, який за своєю суттю один з найкривавіших катів і злочинців нашого часу, вийшло в запису, але ніяких анонсів і роз’яснення причин публікації цього інтерв'ю Гордон попередньо не зробив.

Дмитро Гордон після інтерв'ю зробив заяву, що інтерв'ю було підготовлено за погодженням з СБУ і Генпрокуратурою. Заступник генпрокурора Мамедов одразу після інтерв'ю заявив, що матеріали Гордона з Поклонською і Гіркіним можуть бути використані у кримінальному провадженні.

Я звернувся із запитанням про достовірність відомостей Гордона до заступника генпрокурора Мамедова, чи знав Мамедов заздалегідь про публікацію інтерв'ю з Гіркіним, чи узгоджені були запитання, зроблено це все для суду щодо Боїнгу в Гаазі чи це самодіяльність Гордона і прагнення до хайпу на одній з найболючіших тим?

Ось що відповів Мамедов: «Кожен виконує свою роботу. Журналіст бере інтерв'ю, а я, як прокурор, який відповідає за розслідування військових злочинів, аналізую сказане і досліджую факти. Тому в цьому випадку, можу висловити лише подяку, а не критикувати за ті свідчення, які почуло наше суспільство і правоохоронні органи. Зокрема й про катастрофу літака MH17. Міжнародна слідча група, в якій я представляю інтереси України, зараз займається збором доказів. Слідство нерідко використовує відкриті матеріали, які згодом служать аргументами в суді. Наприклад, можу навести прес-конференції четвертого президента України, матеріали якої використовували як обґрунтування того, що він знав про судовий процес, де він обвинувачений. Журналістів, які брали участь у такій конференції, ніхто ж не хейтив, вони допомогли, тим самим, роботі слідства».

Я б не пішов на інтерв'ю з Гіркіним. Посміхатися не зміг би

Фактично Мамедов зробив заяву про підтримку Гордона і висловив йому подяку. Правову відповідальність Генпрокуратура взяла на себе. За неофіційними даними, українські прокурори дійсно збираються використовувати для розслідування інтерв'ю Гордона з Гіркіним. Заявляти офіційно не збираються, щоб не створювати проблем в суді. У січні 2019-го головний військовий прокурор Анатолій Матіос організував законне вручення Гіркіну повістки на допит у Москві, зрозуміло, Гіркін не з’явився. Тепер слідство щодо «Боїнгу» курирує заступник генпрокурора Мамедов, він і визначає тактику розслідування. Але наскільки обґрунтованим було це рішення? Тепер це можуть перевірити люди з доступом до матеріалів слідства, включно з народними депутатами.

Але відповідальність за інтерв'ю з одним з найкривавіших терористів, якого прокуратури Нідерландів і України офіційно підозрюють у масових вбивствах, зокрема дітей, у розв’язуванні війни, є не тільки правова, а й політична.

Тому я взяв про це коментар і у Ігоря Смешка — ексголови військової розвідки і Служби безпеки України, начальником штабу якого був Дмитро Гордон на президентських виборах: «Для початку це інтерв'ю потрібно подивитися до кінця. Поки що дивлюся, зупинив зараз на 20 хвилині… відверто кажучи, враження важке. Єдине, що можу сказати зараз, це те, що, наскільки мені відомо, Дмитра Гордона попросили про серію інтерв'ю з людьми, що становлять інтерес для міжнародного правосуддя в зв’язку з анексією Криму, трагедією зі збитим літаком рейсу МН17 і війною на Донбасі. Це нормальна міжнародна практика. Для міжнародного суду в Гаазі, наприклад, будь-яке інтерв'ю — це юридичні факти і докази. І не всякий журналіст міг би це зробити. Крім того, це плюс і для наших компетентних органів, якщо б вони зуміли організувати подібні інтерв'ю і допомогти цьому. Правда, не розумію, чому про це не було сказано до початку трансляції. Поки з того, що побачив, дивитися дуже важко. Ворог серйозний і вмотивований. Для міжнародного слідства — це, звичайно, подарунок. Для нашої масової аудиторії, без попереднього пояснення і редагування, не впевнений».

А тепер про те, як ставляться до інтерв'ю з терористами в країнах, де ця проблема так само гостра як в Україні.

Відповідно до закону Ізраїлю про боротьбу з терором, прийнятого в 2016-му році, будь-яка співпраця з терористами, будь-яке повідомлення, яке може бути витлумачено як схвалення терористів в інтернеті, є кримінальним злочином. Мінімальне покарання — три роки в’язниці. У Туреччині ряд журналістів, що опублікували матеріали про курдських терористів, засуджені до тюремного ув’язнення. Незважаючи на необмежену свободу слова в США, влада заборонила публікацію інтерв'ю з терористами — і журналісти цієї заборони дотримуються.

Що повинно бути зроблено в цьому випадку прямо завтра, щоб ця ситуація увійшла в правове русло, якщо, звичайно, держава збирається надати підтримку Дмитру Гордону, з моєї точки зору?

1. Служба безпеки повинна вивчити матеріали і винести ухвалу — чи є підстави для відкриття кримінальної справи за пособництво тероризму, чи це було погоджено?

2. Генеральний прокурор Ірина Венедіктова повинна зробити заяву про оцінку цієї ситуації.

3. Ці інтерв'ю повинні бути видалені самим Дмитром Гордоном з відкритого доступу, оскільки інформація отримана, долучена до матеріалів кримінальної справи і необхідності зберігати її онлайн немає. Продовження ротації інтерв'ю Поклонської та Гіркіна — це підтримка тероризму, і це неприпустимо.

4. Комітети Верховної Ради з питань свободи слова та з питань правоохоронної діяльності повинні розглянути ситуацію на своїх засіданнях, дати правову оцінку і підготувати нову редакцію закону про боротьбу з тероризмом, який би був заснований на сучасних зразках, таких як в Ізраїлі, і давав би вичерпні трактування такого роду ситуацій, щоб суспільство побачило намір держави врегулювати проблему законним шляхом.

З моєї точки зору — будь-які дії громадян України в інтересах правоохоронних органів, які викликають конфлікт із законом, повинні бути оформлені в письмовому вигляді, а відповідальність посадових осіб, які взяли на себе таку відповідальність, повинна бути засвідчена в межах прокурорського нагляду. Якби такого роду заява була зроблена перед публікацією інтерв'ю, питань би не було. Держава зобов’язана надати вичерпне роз’яснення з цього приводу, щоб ніяких питань не залишилося.

І скажу особисто від себе. Я б не пішов на інтерв'ю з Гіркіним. Посміхатися не зміг би. І виправдати себе не зміг би. Розмова з таким страшним вбивцею може бути хіба що перед тим, як натиснути на спуск.

Минув час, але інтерв'ю як і раніше на сайті. Це означає, що інтерв'ю Дмитра Гордона з російським терористом, який зізнався у вбивстві трьох громадян України, і який не зізнався, але звинувачується у вбивстві 298 осіб на борту «Боїнга» МН-17 — є пропагандою тероризму. Як би це не називали тепер, і як би не пояснювали, це конкретне юридичне визначення, пов’язане з публікацією терориста, який перебуває в розшуку в Україні та в цивілізованому світі.

За таку пропаганду в Ізраїлі Дмитро Гордон відповідно до закону 2016 року міг би бути притягнутий до кримінальної відповідальності.

І якби замість кожної посмішки в інтерв'ю були вмонтовані кадри жертв Гіркіна, тоді б це було очевидно. Але це не викриття.

Якщо це операція спецслужб і прокуратури України, треба бути послідовним — і негайно видалити це відео, оскільки слідство вже отримало відео, і це вже може бути долучено до матеріалів справи.

Я сьогодні вранці спілкувався з керівництвом наших правоохоронних органів — всі вони так само вважають це інформаційною провокацією і не згодні з публікацією. На жаль, реакція правоохоронних органів у нас не швидка, всі бояться публічних наслідків. Те, що продовження ротації роликів з Гіркіним і Поклонською пропагує тероризм, підтвердив мені і сам Гюндуз Мамедов.

Кожну годину, протягом якої Дмитро Гордон зберігає у себе на каналі інтерв'ю Гіркіна і Поклонської — кожну годину він підтримує терористів і окупацію Криму. Для громадянина України, який поважає себе і свою Батьківщину це неприпустимо, ніяких виправдань бути не може.

Текст опубліковано з дозволу автора

Оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения НВ

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X