Війна з «не такими». Чим небезпечні стереотипи про ЛГБТ

24 коментувати
Люди, яких ніхто ні в чому не обмежує, не виходять на вулиці – у них просто немає в цьому потреби. Говорити про свої проблеми доводиться тим, у кого вони є

«Мені відверто начхати на геїв, але...». Саме такими словами починається чимало постів і коментарів у Facebook. Після «але» зазвичай йде щось на кшталт «їх ніхто не обмежує», «чому вони повинні виносити це напоказ», «нехай роблять це вдома». Тут і починаються головні суперечності.

Мабуть, найпопулярніший стереотип в українському суспільстві щодо ЛГБТ – «їх ніхто не утискає». Дивно, так? Адже зазвичай люди, яких ніхто ні в чому не обмежує, не виходять на вулиці – у них просто немає в цьому потреби. Говорити про свої проблеми доводиться тим, у кого вони є. Саме тому на мітинги виходили шахтарі, чорнобильці, вчителі, багатодітні сім'ї та інші окремо взяті групи населення. Просто нагадати, що вони існують. Може, не зовсім коректно порівнювати орієнтацію і професію, але я просто хочу показати, що справа не в цьому – труднощі можуть виникнути незалежно від того, хто ти.

Далі зазвичай ставлять питання: а в чому їх все ж утискають? Щоб знайти відповідь, просто уявіть, що вас обіцяють перетворити на криваву кашу за те, що ви вийдете з друзями на мирний марш. Без зброї та підпалених покришок, між іншим. Здається, ми воювали за свободу і демократію, а прийшли до того, що підпалена шина на чиємусь порозі сприймається «нормальніше», ніж мирний прайд.

Друге, до чого постійно чіпляються гомофоби, – так звана пропаганда гомосексуалізму. Вийдуть, мовляв, а діти ж дивляться, потім самі «такими стануть». Чомусь на парадах до 9 травня ніхто не говорить, що цей парад пропагує війну. Або повернімося до шахтарів – що їхній страйк пропагує шахтарську справу.

Уявіть, що вас обіцяють перетворити на криваву кашу за те, що ви вийдете з друзями на мирний марш

Припускаю, диванні критики, які висловлюються подібним чином, просто не розбираються в темі. Зазвичай це сидить в людях з дитинства і залишається на все життя. Просто момент самоідентифікації та самоствердження приходить у різний час. Інша справа - скільки мук це завдає людині, яка всіляко намагається пригноблювати внутрішнє «я». Можливо, це вже сидить у вашій дитині, і після того, як ви дасте їй установку «не дивитися на цих дядьків і тіток», бо вони якісь не такі, років через 15 ваше чадо страждатиме. Бо ми звикли говорити «Не дивись!» і заплющувати очі, коли бачимо когось «не такого». Причому так роблять не тільки з ЛГБТ. Люди з інвалідністю, наприклад, теж нерідко опиняються в категорії «не дивись». Таким чином, ви самі ще змалку формуєте дитині картину світу, де живуть «такі» і «не такі», «нормальні» і «не як усі». Хоча насправді всі люди «такі». Просто різні.

Але найстрашніше – бажання «розібратися» з ЛГБТ шляхом насильства і кровопролиття. Очевидно, ці люди вважають, що таке можна показувати дітям.

Далі пройдуся по аргументу «нехай краще роблять це вдома». Що «це»? Щодо очікуваного маршу рівності, напевно, під «цим» мається на увазі власне марш? Вони ж більше нічого іншого ніби й не анонсували. Але їх чомусь відправляють робити «це» вдома.

До речі, про марші. Як ви вже зрозуміли, ця колонка народилася саме на фоні обговорень прайду. Facebook, як головна цитадель диванних експертів у сфері усього, просто рясніє думками щодо цього. Кожен другий негативний відгук повний кліше і стереотипів, нав'язаних людям масовою культурою. Наприклад, чи помічали ви, що під прицілом зазвичай опиняються саме геї? Багатьох бентежить те, як і в які місця вони один з одним кохаються, «чому вони ще не в АТО» (що, до речі, теж помилка) і «це ж не мужики». Очевидно, що «приємний» образ лесбіянки зміцнився у багатьох чоловічих головах саме завдяки картинці з порнофільмів. І якщо розпитати, виявиться, що сексуальні фантазії такого роду були або є у багатьох людей, що виявляють гомофобне ставлення до геїв.

Ну, й останнє – ті, кому дійсно все одно, просто промовчать і не звернуть на це ніякої уваги. Як казав герой одного з моїх недавніх інтерв'ю: «Сильно ви звертаєте увагу на голуба, який сере вам на голову? Ви не будете доводити: мовляв, голубе, ти неправий. Ви просто пройдете повз». Хочеться, щоб люди навчилися так само: просто проходити повз там, де їм і правда наплювати.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.