Більше, ніж військова демонстрація

5 коментувати
Під час параду кожен буде думати про щось своє. Хтось – про те, що це красиво, а хтось – про те, як такі ж українські танки зовсім нещодавно звільнили його місто в Донбасі

Коли я була маленькою, близькі розповідали мені, навіщо потрібен військовий парад. Я пам'ятаю ці пояснення на прикладі параду на честь Дня перемоги 9 травня. Там було і про необхідність вшанувати пам'ять загиблих під час Другої світової війни, і про бажання висловити подяку ще живим ветеранам, які вигризли для нас цю перемогу, і про демонстрацію здібностей і потужності, і про підтримку бойового духу.

Тоді мені здавалося, що війна – це щось далеке. Що це вдало і надовго перегорнута сторінка в історії. Військова техніка виглядала як пересувні музейні експонати, не викликала ніякої яскраво вираженої реакції і здавалася якимось раритетом. Чимось, що дістають «з полиці» кілька разів на рік для демонстрацій, тому що так заведено. Слово «військовий» асоціювалося з дідусями – і мама, і тато виросли в сім'ї військових, і для мене це поняття міцно засіло образами дідової парадної форми і кашкета в шафі, альбомами з чорно-білими фотографіями зі служби на кораблях і історіями про те, що сім'ї військових постійно переїжджали з місця на місце. Сама ж війна здавалася чимось з підручників з історії. Пізніше, коли я знайшла пожовклі листи свого прадіда, які він писав моїй прабабусі з війни (прадід, до речі, з війни повернувся живим і здоровим), його старовинні фотографії з фронту і військовий квиток, це додалося в калейдоскоп асоціацій з незрозумілим, але все одно дещо страшним словом.

Вже коли почалися воєнні дії в Донбасі, до нас кілька разів приїжджали родичі з Луганської області. Вони живуть недалеко від Попасної. Колись ми їздили до них у гості поїздом Київ-Дебальцеве і, дивлячись у вікно поїзда, я дивувалася, що в тих краях нема на що подивитися, крім як на величезні терикони, схожі на вулканічні кратери. Тепер же в гості їздити не можна. Перший час не могли приїжджати сюди і рідні. Потім, коли частково відновили залізничне сполучення, іноді стали їздити в Київ, але переїжджати назовсім як не збиралися, так і не збираються.

Гради, Смерчі і Тюльпани. Сьогодні ці слова знає кожен школяр

«Я пам'ятаю, що раніше, в часи моєї юності, ще було прийнято бажати один одному мирного неба над головою. Потім це забулося і стало неактуально. По-моєму, знову час», - казала мама під час одного з візитів родичів, коли ті розповідали про розтяжки, обстріли і блокпост неподалік їхньої вулиці.

І справді, хто б міг подумати, що так скоро прийде наступна війна, і всі ці слова і поняття набудуть якогось нового, ще страшнішого сенсу. Старенькі ветерани, які пережили Другу світову, завжди повторювали: «Дай Боже, щоб ви не знали, що це таке». І сподівалися, що ми не дізнаємося. Але – на жаль.

Вчора, коли я стояла на Хрещатику і дивилася репетицію параду до Дня Незалежності, серце тьохнуло. Коли одна за одною проходили колони військових, люди навколо захоплено вигукували щось їм услід і аплодували. Коли з-за рогу почала з'являтися колона техніки, на кілька секунд завмерли і затихли. Впевнена, що в цей момент кожен думав про щось своє, дивлячись, як повз проїжджають КАМАЗи з «хвостиком» з артилерії, Гради, Смерчі і Тюльпани. Сьогодні ці слова знає кожен школяр. Навіть більше, багато хто навіть не знає, як вони виглядають і здатні неозброєним оком відрізнити одне від іншого. Бо війна стала ближче, ніж ми могли припустити.

Тепер парад – це щось більше, ніж показова демонстрація військової техніки. Можна нескінченно довго сперечатися про те, який у цьому сенс і навіщо це потрібно. Ці суперечки будуть марні, адже в багатотисячному натовпі, що спостерігає за колонами, кожен буде думати про щось своє. Хтось – про те, що це красиво, хтось – про те, як такі ж українські танки зовсім недавно звільнили його населений пункт в Донбасі; якийсь військовий згадає друга, який згорів живцем у такій же машині, а маленький хлопчик відчує почуття гордості, знаючи, що такою здоровенною технікою керує його тато. Тепер парад – це більше, ніж демонстрація «музейних експонатів». Це демонстрація нашої сили.

Мирного неба нам усім.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.