Що змінить Brexit для України

0 коментувати
Нинішній ЄС може розсипатися, наче картковий будиночок, на порозі якого ми стоятимемо з біометричними паспортами і петиціями щодо продовження санкцій проти РФ

Усе це дуже і дуже серйозно. Що б не говорили соціологи, шанси отримати негативний результат британського референдуму 23 червня - майже 50%.

Це був би потужний удар по ЄС як інтеграційному проекту, а значить, і по єдності його членів у ставленні до України. Зараз, наприклад, санкції проти Росії і є дієвим проявом такої єдності, а вже 27 червня буде розгляд про їхнє продовження. Після голосування будуть і практичні рішення по безвізовому режиму. Восени - фінансова допомога.

У разі негативного результату референдуму в ЄС зміниться дискурс. Думатимуть і говоритимуть вже не про мігрантів (і точно не про Україну), а про те, як зберегти саму єдність. І не лише з Великобританією, бо за нею може початися парад референдумів (Данія, Нідерланди тощо). Шукатимуть, як завжди, хто за це заплатить. Імовірні жертви - так звані “євробюрократи”, тобто інституції ЄС, негативний образ яких у європейських виборців сформований вже давно.

Нинішній ЄС як утопія може розсипатися, наче картковий будиночок, на порозі якого ми стоятимемо з біометричними паспортами і петиціями щодо продовження санкцій проти Росії. Це найгірший сценарій для всіх. Крім Росії, звісно. Хаос і насильство, які вона поширює довкола себе, потрібні їй для того, аби опустити інших до свого рівня. Зрівнятися з Європою не за рахунок власного прогресу, а коштом їхньої деградації. Типовий політтехнологічний прийом. На будь-яких виборах.

У разі негативного результату референдуму в ЄС думатимуть і говоритимуть вже не про мігрантів і не про Україну

Однак, за наявності усіх цих загроз я все одно лишаюся оптимістом. ЄС чи не ЄС, утопія чи ні, а європейські культура і цивілізація точно продовжать своє існування. Питання лише - у якому складі та вигляді. І тут у нас з’являється шанс. 

Якщо нам вдасться пережити інституційну кризу ЄС, якщо ми витримаємо тиск Росії в умовах слабкості Заходу (а США також вступають у період виборчої турбулентності), то через 2-3 роки ми зможемо отримати шанс знайти своє місце у новій структурі: оновленому ЄС, “Європі різних швидкостей” чи що там тоді буде.

Одним словом, усе, що не вбиває, робить нас сильнішими. Це і про ЄС, і про нас. 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.