Дипломатія як зброя. Нотатки з Вашингтону

4 коментувати
Нотатки з Вашингтона. Це рефлексіі не про зраду. Це бачення, чого бракує для перемоги

Щоб перемогти, ми маємо тримати Україну у пріоритеті уваги наших міжнародних партнерів, попри вплив будь-яких зовнішніх чинників.

Президентська кампанія в США в спекотному періоді. Поки кандидати та їхні команди борються за президентське крісло, ми під час зустрічей в конгресі, офісі віце-президента Байдена та у Держдепі активно доводили, чому важливо тримати Україну в топ-пріоритетах, закласти в бюджет на 2017 рік підтримку реформи оборони та безпеки, кредитів під низькі відсотки для підприємців.

На фоні резолюції у Франції за зняття санкцій з Росії домагалися лідерства США в трансатлантичній єдності щодо санкцій. Під час розмови з координатором санкційноі політики фокусувалися над елементами стратегії, що ще крім санкцій як інструменту можна вжити, щоб змусити Путіна після двох років імітації нарешті почати виконувати свої зобов’язання та припинити обстріли. Впродовж тижня постійно говорили, що ми маємо боротися, щоб залишатися в пріоритетах на фоні важливості для США Близького Сходу, Сирії.

Розширення кола ефективних інструментів дипломатії

8 червня відкрили виставку українського художника Віктора Сидоренка "Память несвідомих" у Міжнародному науковому Центрі Вудро Вільсона - приватна ініціатива, мета якої - тримати інтерес до України через культуру. За ініціативи Катерини Смаглій як директора Інституту Кеннана в Україні проведено два форуму з культурної дипломатії. В той час МЗС ніяк не може запустити роботу відділу публічної дипломатії і разом з Мінкультури не конкурувати, а координувати зусилля.

Призначення послів

Україна німа і глуха там, де в неї немає послів. А напередодні саміту НАТО у Варшаві у нас нема посла в Брюсселі. Два роки він не працював.

Комітет Верховної Ради у закордонних справах вже два роки шле листи до МЗС, в Адміністрацію президента, особисто президенту щодо ганебної політики непризначення послів. Наприклад, Болгарія саме завдяки особистості свого посла стала членом НАТО і уникла військовоі агресії зі сторони РФ.

Україні на закордонному дипломатичному фронті не вистачає рішучості, цільності і послідовності

Реформа МЗС

Впродовж тижня Обама прийняв прем'єр-міністра Індії з виступом в Конгресі, а Керрі відвідав Китай. Не Україну. Зовнішня політика США експансіоністська в просуванні національних інтересів та далекоглядна. Є чітке планування, підкріплене ресурсами, мережею, а в України немає.

За півтора роки як голова Комітету я відвідала більше 10 країн (в основному, на запрошення урядів країн) і можу оцінити роботу наших посольств. Чимало послів належать до різних груп, різної школи. Є команди теперішніх і колишніх. Є команди з різними світоглядами і розуміннями поточної ситуації. Є посли, які більше семи років на одному місці і давно втратили ентузіазм, є ті, що своє "заслання" розглядають, як канікули та інвестицію в навчання дітей, є ті, кого за старі заслуги чи добрі зв’язки відпправили в модні країни, але незнання мови девальвує їхню цінність. Чи може йтися в такій ситуації про ефективність? Не голландським референдумом єдиним. Час робити висновки. Наприклад, знаючи про корупцію, не чекати, поки спіймають на гарячому в контрабанді.

Ще одне слабке місце - дипломатія як розвідка, аналітика даних та прогнозування. Причини різні: від відсутності наукової ради, експертного відділу до політичноі волі мислити масштабно, діяти превентивно, а не рефлективно.

Реформа дипслужби перезріла. Однак від МЗС конкретного цільного бачення та плану з втілення цього бачення лише чекаємо. А поки що Україні на закордонному дипломатичному фронті не вистачає рішучості, цільності і послідовності, що високо цінуються і в інвестиціях, і в громадській думці в світі.

Крок, що зробив Майдан в 2014, має бути повторений і владою, а вона тільки проголошує намір, здійснювати який, очевидно, не збирається. Дипломатична служба України тут як одне з дзеркал української влади, де професіоналізм нівелюється неефективною системою та відсутністю стратегічного планування майбутнього.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.