Золотий дощ скасовується. Як РФ використовує Арктику

3 коментувати
Ми спостерігаємо тихий крах найбільш амбітної програми підйому Росії за рахунок Арктики. Що це означає?

Газета РБК опублікувала сенсаційний матеріал. Про те, що уряд РФ спочатку вчетверо скоротив програму про стратегічний розвиток Арктики, а тепер вважає за можливе зменшити початкову суму в 17 разів. Фактично це відмова від амбітних планів облаштування північних територій Росії. Нагадаю, Мінекономрозвитку РФ, що відповідає за розробку «арктичної» стратегії, ще на початку року планував виділити на її реалізацію до 2020 року 209 мільярдів рублів. Спершу витрати вирішили урізати вчетверо - до 51 мільярда. І ось тепер, як стало відомо РБК, «за підсумками ще двох нарад - виїзного засідання держкомісії з розвитку Арктики в порту Сабетта на Ямалі 14 червня і слідуючої за ним наради під керівництвом прем'єра Дмитра Медведєва 16 червня - суму витрат на розвиток Арктики вирішили скоротити... до 12 мільярдів рублів».

Якщо це правда, то ми спостерігаємо тихий крах найбільш амбітної програми підйому Росії за рахунок сприятливих обставин, що склалися, на що завжди сподіваються в Кремлі. Протягом декількох останніх років там робили ставку на глобальне потепління клімату (так помітне цього літа в Росії). Ставка робилася на те, що в Північному Льодовитому океані відбудеться стрімке танення льодів, в результаті чого Північний морський шлях, що проходить уздовж узбережжя Росії, забезпечить найкоротший маршрут, який з'єднує Європу та Азію. І на Росію, яка буде обслуговувати цю транспортну артерію, проллється золотий дощ. А крім того, з'явиться можливість добувати незліченну кількість нафти і газу, захованих на океанському дні.

Якщо глобальне потепління - реальність, воно навряд чи принесе багатство Росії. Швидше, проблеми

Ця чудова теорія майбутнього збільшення багатств Росії за рахунок Арктики (а її недавно захищав на форумі держав регіону Володимир Путін: «Наша мета - забезпечити сталий розвиток Арктики, а це створення сучасної інфраструктури, освоєння ресурсів, розвиток промислової бази») має кілька слабких пунктів. Якщо глобальне потепління - реальність, воно навряд чи принесе багатство Росії. Швидше, проблеми. Адже крім льодів почне танути і вічна мерзлота. На багато кілометрів углиб російської території узбережжя перетвориться на тонкі болота. Як, питається, в такому випадку створювати всю інфраструктуру забезпечення морського шляху і нафтогазовидобутку?

Тим часом, згідно з Конвенцією ООН з морського права, ніяких обмежень судноплавства для інших країн бути не може. У зв'язку з цим обслуговування Північморшляху не так вигідно, оскільки Росія стане змушена забезпечувати транзитні іноземні судна зв'язком, роботою метеорологічних і гідрографічних служб та службами порятунку, не отримуючи за це плати. Єдина можливість заробити - надавати послуги з лоцманського і криголамного супроводу суден і послуги розвиненої інфраструктури. Досить подивитися на карту арктичного узбережжя країни, щоб зрозуміти, наскільки розвинена та інфраструктура.

Скорочення програми освоєння Арктики (викликане, підозрюю, рішучим зменшенням нафтогазових доходів) виглядає як неминуча данина раціональному підходу. Особливо радує те, що якраз тепер російська влада має намір витратити до 200 мільйонів рублів на розробку методів надійного будівництва в районах вічної мерзлоти. За словами одного зі співрозмовників РБК, «ці дослідження необхідні, щоб розуміти, як зводити житлові та промислові споруди в Арктиці на палях, як довго простоїть будинок і що робити для його ремонту, якщо грунти почнуть підтоплюватися». Так і хочеться сказати: ну нарешті.

При цьому абсолютно незрозуміло, що в умовах стратегічного відступу з Арктики відбудеться з вже розміщеними там військовими силами. Адже в Москві виходили з того, що підступний Захід обов'язково зазіхне на наше російське щастя. І тому варто укріплювати в Арктиці оборону. При цьому перед Збройними силами РФ ставилося безприкладне і в принципі нездійсненне завдання «захистити» гігантське узбережжя від Мурманська до Владивостока. Щоб позначити прагнення виконати це завдання, Міноборони стало створювати багатофункціональні бази, спеціально пристосовані до арктичних умов. На Параді Перемоги була продемонстрована військова техніка зі спеціальним «арктичним забарвленням». На Новосибірських островах, куди караван судів може пробитися лише раз на рік, та й то при гарній погоді, був створений гарнізон. Було відновлено аеродроми підскоку, залишені Збройними силами в 90-і роки.

І що тепер робити з усіма цими успіхами, з героїчним протистоянням холоду, коли ясно: в найближчі десятиліття захищати доведеться крижану пустелю, на яку ніхто не зазіхне? Підозрюю, що завдання щодо захисту гігантської території стануть такими ж, що виконували Збройні сили СРСР. А саме - завдання військового протистояння з США. Адже відмова від планів освоєння Арктики не скасовує того факту, що найкоротший маршрут для стратегічних ракет пролягає над Північним Льодовитим океаном. Нинішній стан російсько-американських відносин переконує, що такий сценарій виглядає куди реалістичніше, ніж добробут за рахунок арктичних багатств.

Текст опублікований з дозволу автора

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.