Втрачена перемога

4 коментувати
Хто винен у тому, що наша країна з тоталітарного монстра стала не демократією, а пересічною авторитарною клептократією

Наскрізна тема тижня, що минає – 25-а річниця поразки серпневого путчу, який став прологом до розпаду СРСР, створення півтора десятка нових держав, серед яких була і Росія. Основний тренд офіційних і напівофіційних ЗМІ витриманий в путінському стилі: подія — найбільша геополітична катастрофа. Розгром ДКНС — миттєве затьмарення добрих москвичів і ленінградців, спокушених злісними лібералами, що діяли за інструкціями вашингтонського обкому (див. промови самарського губернатора Меркушина). Московська мерія заборонила відзначати поразку ДКНС в центрі столиці, яка так покращала завдяки турботам мерії, що неприємно псувати всю цю красу нагадуваннями про невдалий путч.

Підозрюю, що Кремль, з його страхом перед «кольоровими революціями» згадує про події 25-річної давності досить регулярно. Тоді, нагадаю, десантники і спецпризначенці КДБ відмовилися стріляти в народ. Тодішній головком ПДВ Павло Грачов і командир групи «А» полковник Віктор Карпухін фактично саботували виконання прямого наказу про штурм будівлі Верховної ради, ризикуючи потрапити під трибунал. Можливість ухилитися була забезпечена тим, що ні міністр оборони Дмитро Язов, ні його заступник Владислав Ачалов не бажали віддати наказ від свого імені. Власне кажучи, створення національної гвардії, підпорядкованої безпосередньо Путіну, має виключити повторення цієї ситуації. Відтепер у ланцюжка командування, створеного для придушення громадянського протесту, не буде ніяких проміжних ланок. Путін буде віддавати накази своєму колишньому охоронцю Віктору Золотову, призначеному командувати нацгвардією. Таким чином, влада зробила висновки з поразки ДКНС.

А щодо підвідомчих жителів Росії, то вони, якщо вірити опитуванням, досить скептично ставляться до результатів перемоги над заколотниками. Половина взагалі не пам'ятає або не знає, що тоді відбувалося. З тих, хто пам'ятає, близько третини оцінюють серпневі події як «трагічну подію, що мала згубні наслідки для країни і народу», а 35 відсотків вважають це «просто епізодом боротьби за владу у вищому керівництві країни», і лише 8 відсотків — «перемогою демократичної революції, яка покінчила з владою КПРС». Очевидним є психологічне витіснення подій, про які незручно сказати собі правду.

Не народ, а російський освічений клас виявився не готовим до свободи

І, нарешті, багато сторінок коментарів (різного ступеня упередженості та майстерності) були на цьому тижні присвячені голосінню про загублену чи вкрадену перемогу, про коротку мить демократії в Росії. В цілому поділяючи гіркоту авторів, хочу запитати: дорогі друзі, ми кого, власне, звинувачуємо в тому, що сталося? Кого звинувачуємо в тому, що наша країна з тоталітарного монстра стала не демократією, а пересічною авторитарною клептократією?

Цю чекістську братію, що заповнила всі гілки державної влади в Росії? Щонайменше, дивно вимагати від працівників спецслужби зруйнованого тоталітарного режиму щирої любові до ідей ліберальної демократії. Цілком природно, що вони сприйняли те, що відбувалося чверть століття тому як катастрофу, про що абсолютно чесно повідомив підполковник КДБ у відставці Путін В. В. При цьому сумна правда полягає в тому, що Путін з компанією — не тільки спритні узурпатори, що маніпулюють за допомогою пропаганди громадською думкою (це було б півбіди). Правда в тому, що вони — виразники забобонів і вірувань переважної (у всіх сенсах) більшості російських громадян. Так, Кремль вправно використовує темні сторони національної свідомості. Але те, що ці сторони існують, що вони не були штучно внесені, на жаль, факт. До того ж визнаємо, утвердження свободи в Росії співпало з найважчим для більшості росіян економічним періодом. Для величезної більшості свобода обернулася лише правом дізнатися, що незрозуміло чому якісь люди привласнили більшу частину надбання, що іменувався «народним». У цих умовах для більшості людей зв'язок між свободою і ковбасою, що раптом з'явилася,  був неочевидним. Навпаки, доступність ковбаси суспільна свідомість пов'язує зі зміцненням авторитаризму, «порядку» (глибокодумні роз'яснення щодо зростання нафтових цін росіяни пропускають повз вуха).

Так кого ж звинувачувати у втрачених можливостях, дорогі однодумці-ліберали? Може саме час підійти 19 серпня до дзеркала?

Якщо вже висувати претензії, то до тих, хто просував відставного офіцера охранки в нацлідери. До тих, хто торочив про «суперечку суб'єктів господарювання», коли влада почала планомірно знищувати ЗМІ, які могли сформулювати і донести до великої (електорально значущої, як кажуть вчені люди) кількості людей альтернативну інформацію. Тим, хто, всупереч очевидному, стверджував, що російська армія «відроджувалася» в Чечні.

На превеликий жаль, не народ, а російський освічений клас виявився не готовим до свободи. Він охоче проміняв її на всілякі матеріальні преференції та гарантії (досить невизначені) особистої безпеки. Якщо вже висувати претензії, то слід зосередитися не на підступності тих, для кого підступність – професійна якість. Зосередитися треба на тих, хто профукав (на думку, як розумієте, спадає інше слово) ці чверть століття. Хто не зміг поступитися реальними, відчутними особистими радощами заради чогось ефемерного під назвою «просвіта громадян». В країні, яка за багатовікову історію не мала досвіду демократичного правління, на жаль, не можна покладатися на традицію. Власне кажучи, завданням бездарно втрачених 25 років і могло б стати створення нової традиції на основі просвітництва. Ну і хто намагався займатися цим за останні чверть століття? Згадуються «іноземний агент» Джордж Сорос та «іноземний агент» Дмитро Борисович Зімін. А ще Михайло Борисович Ходорковський з його «Відкритою Росією». І все... Хто ще ризикнув дати грошей і увірвати хоч дещицю свого дорогоцінного часу, щоб дати нашим співгромадянам хоч якусь протиотруту від мракобісся, від імперської отрути, якими їх пригощають путінські пропагандисти.

Втім, історія, як відомо, виразу «могло б бути» не знає. Який сенс апелювати до людей, які за життя обрали роль політичних трупів. Підозрюю, що завдання просвіти нікуди не поділося. Не вирішивши його, ми вічно будемо боятися власного народу. Отже, слід намагатися, як би складно це не було зараз, сіяти добре і вічне. З кафедри, в шкільному класі, на сторінках Інтернету. Раптом історія і дасть нам ще один шанс. Іноді вона виявляє прихильність до невдах.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.