Узбекистан: головний прокол диктатора

0 коментувати
Ми зараз спостерігаємо, як саме відбувається зміна влади в авторитарній державі

Ми зараз спостерігаємо, як саме відбувається зміна влади в авторитарній державі

Розв'язавши всі проблеми правління, авторитарному лідерові не вдається вирішити головне – забезпечити собі безсмертя

Саме зараз, коли в розпалі те, що називають передвиборчою кампанією в Держдуму, таку авторитетну та впливову, коли за два роки до президентських виборів очевидно, за кого змусять проголосувати «дорогих росіян», у нас з'явився шанс зазирнути в своє віддалене майбутнє. Ні, підвідомчі Дмитру Рогозіну доценти з кандидатами не винайшли ще машину часу. Просто ми зараз, як кажуть, в особах спостерігаємо, як саме відбувається зміна влади в авторитарній державі.

Ось майстерний і жорсткий правитель, який вибудував, здавалось би, ідеальну систему керування, що спирається на таємну поліцію. Підривні елементи (неважливо, радикальні ісламісти чи дисиденти, які мріють про демократію) своєчасно знешкоджуються. Час від часу володарю доводиться проріджувати те, що називається «ближнім колом». Справа неприємна, але необхідна. Ось донька старша багато про себе думає, політику полізла. Негайно її, смутьянку, під домашній арешт. Народ же загалом задоволений стабільністю, так як пам'ятає про розстріл сотень баламутів в Андижані в 2005-му. Повторити їхню долю нікому не хочеться. Адже освічений клас бачить у Карімові захист від ісламського мракобісся.

У зовнішній політиці правителю вдається найспритнішим чином лавірувати між Пекіном, Москвою і Вашингтоном. І при цьому чітко дотримуватися своїх інтересів. Ну, кому, скажіть, Володимир Путін дозволив би двічі покинути Організацію Договору колективної безпеки і при цьому продовжувати отримувати військово-технічну допомогу з Росії? Карімову це зійшло з рук. Тому що, згідно з неписаним моральним кодексом азіатського шаха, він був у своєму праві. У 2012-му він вийшов з ОДКБ, як тільки запідозрив, що Росія, яка проштовхувала створення сил швидкого реагування, призначених для дій у Центральній Азії, ставить під сумнів його суверенну владу.

Зміна жорсткого авторитарного лідера в Узбекистані може викликати ефект доміно

Такі системи керування здаються надзвичайно стійкими, якби не один очевидний недолік. Розв'язавши всі проблеми правління, авторитарному лідерові не вдається вирішити головне – забезпечити собі безсмертя.

І ось, коли настає термін, старанно збудована на століття система розсипається, як картковий будиночок. Ще офіційно не оголошено про відхід Карімова, ще розгублені спадкоємці диктатора думають про сучасні варіанти заяви про «подих Чейн-Стоксу», а вже почалася люта сутичка за владу. Адже, згідно з конституцією, до номінальних виборів на чолі країни має стати голова тамтешнього Сенату, людина, якана думку експертів, серйозного впливу не має. І ось вже заарештований конкурентами один з претендентів на шахський трон. На наших очах весь радянський 1953-й вмістився у два дні. Гадаю, що звернення тих, хто  програв сутичку за владу, до ісламістів, за допомогою до радикальних ісламістів, які базуються в Афганістані – питання часу. Перед учора ще «стабільною країною» маячить перспектива громадянської війни. І тим, хто щиро підносить до небес путінську стабільність (якщо такі ще збереглися), непогано було б подивитися на події в Узбекистані.

Підозрюю, що тамтешні події ставлять перед Росією і цілком практичні питання. Якщо Узбекистан, найбільшу регіональну державу, охоплять заворушення, вони тут же перекинуться і на сусідні держави, забезпечувати безпеку яких Москва зобов'язалася. Здавалося б, минулого року під час стратегічних маневрів «Центр-2016» наші Збройні сили якраз відпрацьовували операцію вторгнення в державу, охоплену громадянською війною. Одна біда, прагнучи страшніше відповісти на посилення військового потенціалу НАТО, Москва пішла на рішуче скорочення чисельності складу 201-ї бази в Таджикистані – нашого форпосту в Центральній Азії. Більше того, з підпорядкування Центрального військового округу вивели дві мотострілецькі бригади, які перебазуються ближче до західних кордонів. Очикрижена свита російської оборони починає тріщати. Таким чином, зміна жорсткого авторитарного лідера в Узбекистані може викликати ефект доміно.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.