Трамп позбавив Путіна головного козиря

14 коментувати
Схоже, прийом, коли Путіну було достатньо час від часу нагадувати «контрпартнерам», що Росія володіє величезним запасом ядерних озброєнь, більше не працює

Найбільш незалежна в світі російська преса вважала за краще не помітити сенсаційного повідомлення агентства Reuters минулого тижня. Тим часом агентство повідомило: під час телефонної розмови з Трампом, яка стала настільки знаменитою, російський начальник запропонував обговорити питання продовження Договору про скорочення стратегічних наступальних озброєнь, укладеного в Празі на 10 років у 2010 році. Спочатку Трамп просто не зрозумів, про що мова. Він взяв паузу і після бесіди з помічниками раптом заявив, що цей договір не вигідний Сполученим Штатам...

Якщо розказана історія відповідає дійсності, то варто привітати Трампа, який проявив таким чином якості блискучого перемовника. Він, що називається, в один дотик відняв у Володимира Путіна його головний козир. Всі роки після укладення Празького договору Москва регулярно і з задоволенням шантажувала Вашингтон. Як тільки траплявся конфлікт, на думську трибуну підіймався черговий депутат, який вимагав негайного виходу з Договору СНО. І в більшості випадків це спрацьовувало. Адже скорочення ядерних озброєнь було оголошено однією з головних цілей адміністрації Обами. А зробити що-небудь в цьому напрямку можна було тільки за участю Москви. У 2013-му Вашингтон запропонував продовжити процес ядерного роззброєння, але Москва гордо відмовилася. Навіть під кінець президентства, влітку минулого року, Обама намагався хоч якось посунути Путіна до значних кроків у справі скорочення ядерних озброєнь. Ну, якщо не хочете зменшувати свій ядерний арсенал, давайте продовжимо хоча б дію Договору СНО. Кремль і в цьому випадку проігнорував пропозицію: якщо про щось і домовлятися, то вже точно не з «кульгавою качкою» Обамою. Хотілося продати продовження СНО подорожче.

Всі роки після укладення Празького договору Москва регулярно і з задоволенням шантажувала Вашингтон

І раптом з'ясувалося: все, що було цінне для Обами, не має ніякого значення для Трампа (або він настільки витончений гравець, що не подає вигляду).

Насправді Празький договір - результат численних взаємних поступок і компромісів, без яких не обходилась жодна угода про стратегічні озброєння. Ядерні арсенали Росії та США мають різну структуру і організацію, привести їх до якогось спільного знаменника - непросте завдання. З одного боку, цей договір надзвичайно вигідний Росії. Він встановлює такі стелі озброєнь - 700 носіїв і 1550 боєголовок, - що Москві скорочувати нічого і не потрібно. У Росії трохи більше 500 стратегічних носіїв. З іншого боку, Сполученим Штатам, у яких близько 800 носіїв, теж не доводиться скорочувати занадто багато. Так, за умовами договору, стратегічний бомбардувальник, здатний нести щонайменше два десятка крилатих ракет, зараховується лише як одна боєголовка. А у США набагато більше стратегічних бомбардувальників, ніж у Росії. Більш того, договір дозволяє американцям не знищувати «зайві» ракети і підводні човни, а переводити їх у якийсь «неядерний» статус.

Зрозуміло, що і десять років тому, і тепер при бажанні можна заявляти, що договір вигідний одній стороні і рішуче невигідний іншій. Для цього достатньо сконцентруватися на одних статтях договору СНО і проігнорувати інші.

Втім, для світу і безпеки не тільки Росії і США, але і всієї планети куди важливіше не кількісні показники, а то, що кожна зі сторін може контролювати іншу, направляючи численні інспекції, обмінюючись даними про пуски ракет. Такий договір дає хоч якийсь якір стабільності в сьогоднішньому морі стратегічної невизначеності. Однак Кремль довгий час бачив в договорі з США лише інструмент впливу на Вашингтон, засіб для маніпулювання американцями. І ось сьогодні Трамп позбавив Путіна цього, ще вчора здавалося, вірного козиря.

Зрозуміло, це серйозна поразка путінської дипломатії (не випадково в Кремлі намагаються робити вигляд, що нічого істотного не відбулося). Схоже, прийом, коли Путіну було досить час від часу нагадувати «контрпартнерам», що Росія володіє величезним запасом ядерних озброєнь, більше не працює. Не виключено, що новий американський президент готовий затіяти нову гонку озброєнь і подивитися, хто швидше зламається. При всіх спробах Росії наздогнати США, Москва буде виробляти стільки ракет, літаків і підводних ракет, скільки зможе. А Вашингтон стільки, скільки захоче...

Дивна річ, за три тижні президентства Трамп примудрився зіпсувати відносини з усім навколишнім світом. З західноєвропейськими союзниками, з партнерами в Азії, з сусідами. Єдина держава, відносини з якою начебто не погіршилися, - це Росія. Більш того, Трамп і його оточення щосили натякають, що за певних обставин санкції щодо нашої країни можуть бути скасовані. У Москві щосили будують плани спільної з США операції проти ІДІЛ. Але раптом американський президент оголошує, що єдина стратегічна домовленість, що зв'язує дві країни, несправедлива. Той факт, що і Путін, і Трамп висловлюють однаково примітивні погляди на навколишній світ і зовнішню політику, зовсім не гарантує, що вони можуть домовитися. На жаль, все це робить світ ще більш небезпечним. Лідери двох найбільших ядерних держав, готові в разі необхідності піднімати ставки у взаємному протистоянні, можуть справді довести справу до всесвітньої катастрофи. 

Текст опублікований з дозволу автора

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.